Parforhold: Hvordan enes man om en race

26-01-2022 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos den amerikanske kennelklub har man kigget på, hvordan man i en familie bliver enige om, hvilken hunderace, man skal anskaffe sig. I får her en dansk version

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Lige nu sidder du måske og drømmer om at anskaffe dig en ny hund. Du har måske allerede bestemt dig for racen eller i det mindste hundens størrelse. Måske drømmer du saligt om at have en grand danois luskende rundt i boligen, men du ved din partner har de samme drømme om en chihuahua.

Imens bruger børnene al deres tablettid på købhund.dk, hvor de skiftevis forelsker sig i hver eneste hunderace, der bare er nogenlunde til at opdrive her i landet.

For at undgå konflikter ender du måske derfor med at gå ud og investere i en guldfisk med dertilhørende akvarium. Men sådan behøver det ikke være. Det skriver den amerikanske kennel klub på deres hjemmeside, hvor de har snakket med psykolog og forfatter Dr. Joel Gavriele-Gold om, hvordan man enes om den helt rette hunderace til familien.

– Alle beslutninger er baseret på følelser. Måske er man vokset op med en helt bestemt race, som derfor fylder en med gode minde, eller også har man bare rigtig dårlige erfaringer med en hund fra en bestemt race. Det er den slags, der afgør hvilken race, vi er til, siger han.

Derfor bør man gå rationelt til værks, når man begynder at overveje hund, og det allerførste man bør tænke på er, hvordan ens boligsituation er, og hvordan den passer med forskellige hunderacer.

Der er nemlig stor forskel på, om man bor på 27. etage med trapper hele vejen op, eller om man bor i et parcelhus med have, hæk og hegn.

Derfor bør man overveje følgende:

  1. Hvor meget plads man har. Har man meget lidt plads, bør man se bort fra store racer, der kræver meget plads.
  2. Bor man i et parcelhus med stakit om baghaven, skal man være opmærksom på, at nogle hunde har det med at finde sprækker og mellemrum, som kan være en portal til den vide verden.
  3. Nogle racer er meget territoriale og gør meget, hvilket kan være irriterende for naboer med hang til fred, ro og nattesøvn.

 

Når man har været gennem boligsituationen og er nået frem til nogle egnede racer, kommer man til næste skridt, som er at sætte sig ind i racerne.

Det betyder ifølge Dr. Joel Gavriele Gold, at man skal:

  1. Snakke med venner, som ejer en af de racer, man er kommet frem til.
  2. Besøg opdrættere af racerne.
  3. Læs om racerne og find ud, hvad de kræver af socialisering, dyrlægebesøg og grooming mm.

Derudover skal man huske at være åben. Det kan godt være, at man ikke lige ender med sin ønskede grand danois, for det handler også om at lytte til hinanden.

Har man for eksempel et barn, der er bange for store hunde, kan det ikke hjælpe noget, at man køber en grand danois og håber, barnet vokser fra sin frygt.

Og så skal man heller ikke bruge de letpåvirkelige børn til at presse partneren ved for eksempel at tage børnene med hen til en opdrætter af grand danois og bruge hele turen på at fortælle dem, at chihuahua er irriterende og spiser små børn.

– Som altid er god kommunikation nøglen til at finde den rette hund til familien, siger Dr. Joel Gavriele-Gold.  

Læs også

Udstilling Roskilde: Vælg hund med mere end øjne og hjerte

08-05-2019 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den 10., 11. og 12. maj får du mulighed for at møde ikke færre end 9.369 forskellige hunde af 273 forskellige racer. Og det er det optimale udgangspunkt, hvis du går med tanker om at lukke et nyt pelset familiemedlem ind i dit hjem og hjerte

Politi efterlyser hundeejer

22-08-2019 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum. 

Billig hvalp endte med at koste 95.000 kroner

07-07-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på

Du kan stadig nå at deltage

07-01-2013 11:18, af Simone Strandet Sørensen
Du har stadig mulighed for at deltage i Agrias konkurrence, som blandt andet kan sikre en heldig hvalp dens første års forsikring.

Inden hvalpen kommer hjem

28-06-2018 14:45, af Lotte Evers

Det er en god ide at forberede sig godt, inden man får sin nye hvalp indenfor dørene. Her er lidt tips fra Spanielbogen

 

Hundehvalp på 28 gram

30-03-2012 10:45, af Tine Luther
En amerikansk hund har formentlig født verdens mindste hvalp.

Livsstadier – den neonatale periode

11-06-2022 15:18, af Astrid Gerd Holtet

De første uger efter hvalpens fødsel, kaldes også den neonatale periode - vi ser nærmere på hvad der sker på dette stadie af hundens liv

Social indlæring ses allerede hos helt unge hvalpe

02-02-2023 11:00, af Astrid Gerd Holtet

Social indlæring er en effektiv måde at lære nye ting på, og en indlæringsmåde, som er vigtig for hunde. Voksne hundes evne til at lære fra andre er velundersøgt, og et forskerhold har nu også vist, at helt unge hvalpe også evner at lære nyt på denne måde 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.