BLOG: Bornholm, Bornholm, Bornholm! Du, min dejlige ferieø

26-08-2021 08:27, af Mona Lindhardt

I foråret lagde jeg vanen tro planer for den kommende sommerferie, med campingvogn og hundeaktiviteter. Jeg har i mange år valgt at afvikle mine ferier i Danmark, primært fordi det bare er så meget nemmere, når mine hunde er mine rejsekammerater. Desuden har Covid 19 begrænset min udlængsel betragteligt

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Da coronarestriktionerne medførte ændret setup eller decideret aflysning af de planer/aktiviteter jeg havde lagt/tilmeldt mig, måtte der tænkes alternativt. FerieDanmark meldte alt udsolgt – i hvert fald inden for mit feriebudget – og væk fra min matrikel ville jeg, blot en uge....

Ved et utroligt heldigt sammenfald af tilfældigheder lykkedes det mig at booke en hundevenlig ferielejlighed på Bornholm i uge 27 og samtidig få mulighed for at deltage i to rally lydighedsprøver ved DKK kreds 8, begge med mulighed for at samle points nok til kvalifikation til DM 2021.

Køreturen til Ystad færgehavn er lang og da vejrguderne var i deres hede lune, kørte vi hjemmefra i god tid og meget tidligt med tre hunde og deres “oppakning” samt stævnetelt, stole og bagage pakket i bilen. Cooler, kølemåtter og køledækner til hundene er uundværlige til sådan en lang tur og vi holdt hyppige rast på hele turen. Jeg havde fyldt nogle Kong med leverpostej, frosset dem og gav dem til hundene - nedkøling og beskæftigelse, ganske smart.

Hunde er velkomne på Bornholmerfærgen, der er simpelthen særlige hundeområder - og der var godt nok mange firbenede med på overfarten, langt de fleste stille og afslappede, men også et par stykker, der stressede højlydt. Mine hunde bliver i bilen under overfarten, jeg har simpelthen besluttet at det er der, de har det bedst. Frisk luft via cooler, krog i bagsmækken, så denne kan stå på klem og vinduerne rullet lidt ned, ja så var hundene betydeligt mere friske end os tobenede, da vi checkede ind i Sandkås.

Bornholm er simpelthen fantastisk, vejret prægtigt, ferielejligheden lille, men med den mest betagende udsigt, skønne udendørsarealer og 5 minutters gang til en lækker lille lagune med strandbar. Vi travede mange ture i den anderledes og barske natur, på de hvideste sandstrande, omkring store klippeformationer og i de kølige skove. Vi fik de største is, de bedste fisk, de møreste bøffer og den koldeste rosevin, hundene fik badet i Østersøens klare vand og blev trakteret med hver deres skål med frisk vand, når vi spiste ude. Ugen simpelthen fløj afsted, vi var sammen 24-7 og det var ren kvalitetstid.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Jeg vil på det varmeste anbefale Bornholm som hundeferiedestination, selvom vi ankom i højsæsonen var her rigeligt plads til alle - også i coronakøerne ved de mange seværdigheder, restauranter, cafeer og ishuse.

Ved rejse til Bornholm gennem Sverige med hund skal følgende være i orden:

Hunden skal være ID-mærket (chip eller tatovering), have EU-selskabsdyrspas, være rabiesvaccineret og registreres hos det svenske toldvæsen.

Resten af ferien tager vi en dag ad gangen, mætte af indtryk og øluft.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: En tur i skoven

23-03-2021 12:03, af Mona Lindhardt

Hvad der skulle have været en dejlig skovtur, blev spoleret af mødet med et ungt par og deres tunge hanhund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.