Dyreværnet frygter flere sager under corona

31-03-2020 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Corona betyder, at vi ikke ser hinanden så meget, som vi plejer. Desværre kan det også komme til at betyde noget for dyrene. Det frygter man hos Dyreværnet.

– Vi ved ikke rigtig hvad vi skal forvente, da vi aldrig har prøvet en lignede situation. Men jeg kan godt frygte, at dem der allerede lever isoleret med deres dyr, bliver endnu mere isoleret, og dermed får endnu mindre hjælp, som også vil gå ud over dyrene. Ligeledes hvis nogle isolerer sig helt, hvordan skal de så få foder til deres dyr, som kan give flere undervægtige dyr, fortæller udrykningsleder Nina Amdi til hunden.dk og erkender, at der er flere scenarier, som bekymrer hende.

– Jeg er også bekymret for de hunde, som måske slet ikke kommer ud, hvis ejer er i karantæne, og ikke kender til Dyreværnets tilbud om pasning. Jeg tænker helt sikkert, at der nu er endnu flere dyr der kommer til at gå med lidelser/ smerter i længere tid, da de ikke kommer til dyrlæge med dem.

Jeg kan også frygte, at hvis der er mange der mister deres job, så vil der også være flere dyr der bliver dårligere stillet, og dermed potentielt flere Dyreværnssager. Vi ved af erfaring, at hvis pengene er små, så er det foder og dyrlæge til dyrene der bliver sparret på, og det er naturligvis bekymrende.

Indtil videre har man ikke mærket nogen stigning i dyreværnssager hos Dyreværnet. Til gengæld har man etableret en hjælp til de dyr, som kunne komme i klemme.

– Vi har jo tilbudt gratis nødpasning af folks kæledyr, så dyrene stadig kan få det de har behov for, indtil ejeren bliver rask. Hvis folk benytter sig af tilbuddet, så vil der være mange dyr der ikke behøver at komme i klemme, lyder det fra Nina Amdi.

Læs også

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Hundegåtur med et godt formål

05-05-2025 09:32, af Cecilie Friis Amstrup

Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Kom med julestemningen

16-12-2020 18:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Puha sikke en melding fra Statsministeren. Lad os lige få genoplivet julestemningen. Vi vil gerne se dine flotteste julebilleder af din hund

Corona-karantæne giver hvalpedrømmen vinger

24-03-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke

Finske hunde sporer coronasmitte

24-09-2020 14:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Finlands hovedstad har man nu også sat coronahunde ind i lufthavnen 

Corona og kæledyr: Lyt til jeres sunde fornuft

04-05-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA beder man kæledyrsejere om at undgå, at dyrene kommer i kontakt med mennesker eller dyr uden for husstanden. I Danmark tager vi det mere roligt

Sagde nogen et vildt udstillingsefterår?

25-06-2020 14:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes

Coronatid: Hund afbryder vejrudsigt

01-05-2020 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke altid nemt at arbejde hjemmefra. Det kan en amerikansk meteorolog skrive under på

Netdyredoktor: Kæledyr og Corona

23-03-2020 12:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netdyredoktor har samlet en række informationer og gode råd om kæledyr og coronavirus. Dem kan du læse her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.