Corona betyder, at vi ikke ser hinanden så meget, som vi plejer. Desværre kan det også komme til at betyde noget for dyrene. Det frygter man hos Dyreværnet.
– Vi ved ikke rigtig hvad vi skal forvente, da vi aldrig har prøvet en lignede situation. Men jeg kan godt frygte, at dem der allerede lever isoleret med deres dyr, bliver endnu mere isoleret, og dermed får endnu mindre hjælp, som også vil gå ud over dyrene. Ligeledes hvis nogle isolerer sig helt, hvordan skal de så få foder til deres dyr, som kan give flere undervægtige dyr, fortæller udrykningsleder Nina Amdi til hunden.dk og erkender, at der er flere scenarier, som bekymrer hende.
– Jeg er også bekymret for de hunde, som måske slet ikke kommer ud, hvis ejer er i karantæne, og ikke kender til Dyreværnets tilbud om pasning. Jeg tænker helt sikkert, at der nu er endnu flere dyr der kommer til at gå med lidelser/ smerter i længere tid, da de ikke kommer til dyrlæge med dem.
Jeg kan også frygte, at hvis der er mange der mister deres job, så vil der også være flere dyr der bliver dårligere stillet, og dermed potentielt flere Dyreværnssager. Vi ved af erfaring, at hvis pengene er små, så er det foder og dyrlæge til dyrene der bliver sparret på, og det er naturligvis bekymrende.
Indtil videre har man ikke mærket nogen stigning i dyreværnssager hos Dyreværnet. Til gengæld har man etableret en hjælp til de dyr, som kunne komme i klemme.
– Vi har jo tilbudt gratis nødpasning af folks kæledyr, så dyrene stadig kan få det de har behov for, indtil ejeren bliver rask. Hvis folk benytter sig af tilbuddet, så vil der være mange dyr der ikke behøver at komme i klemme, lyder det fra Nina Amdi.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke
Karantæne og hjemsendelse har betydet, at flere danskere end før har anskaffet sig en ny følgesvend. Særligt mange små hunde har fundet nye hjem. Ekspert rådgiver om de små hundes særlige behov og adfærd
I disse triste tider elsker vi positive nyheder. Nyheder om klubber eller mennesker, der gør noget anderledes for at gøre det hele lidt nemmere. Grand danois klubben er en af de klubber
Savnet til hinanden og en lidende klubkasse er nogle af de ting, der får Grand Danois Klubben til at tænke ud af boksen, og nu har de gjort det igen
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
Mens Folketinget beder frisører og andre om at lukke, er der ikke nogen regler for dyrlæger. Derfor opfordrer dyrlægerne Den Danske Dyrlægeforening om at komme med en klar udmelding
Myndighederne har varslet en række nye restriktioner i syv nordjyske kommuner, hvor der er udbredt smitte på minkfarme. Restriktionerne træder efter planen i kraft allerede i morgen, fredag den 6. november, og varer fire uger frem
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.