Dyreværnet frygter flere sager under corona

31-03-2020 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Corona betyder, at vi ikke ser hinanden så meget, som vi plejer. Desværre kan det også komme til at betyde noget for dyrene. Det frygter man hos Dyreværnet.

– Vi ved ikke rigtig hvad vi skal forvente, da vi aldrig har prøvet en lignede situation. Men jeg kan godt frygte, at dem der allerede lever isoleret med deres dyr, bliver endnu mere isoleret, og dermed får endnu mindre hjælp, som også vil gå ud over dyrene. Ligeledes hvis nogle isolerer sig helt, hvordan skal de så få foder til deres dyr, som kan give flere undervægtige dyr, fortæller udrykningsleder Nina Amdi til hunden.dk og erkender, at der er flere scenarier, som bekymrer hende.

– Jeg er også bekymret for de hunde, som måske slet ikke kommer ud, hvis ejer er i karantæne, og ikke kender til Dyreværnets tilbud om pasning. Jeg tænker helt sikkert, at der nu er endnu flere dyr der kommer til at gå med lidelser/ smerter i længere tid, da de ikke kommer til dyrlæge med dem.

Jeg kan også frygte, at hvis der er mange der mister deres job, så vil der også være flere dyr der bliver dårligere stillet, og dermed potentielt flere Dyreværnssager. Vi ved af erfaring, at hvis pengene er små, så er det foder og dyrlæge til dyrene der bliver sparret på, og det er naturligvis bekymrende.

Indtil videre har man ikke mærket nogen stigning i dyreværnssager hos Dyreværnet. Til gengæld har man etableret en hjælp til de dyr, som kunne komme i klemme.

– Vi har jo tilbudt gratis nødpasning af folks kæledyr, så dyrene stadig kan få det de har behov for, indtil ejeren bliver rask. Hvis folk benytter sig af tilbuddet, så vil der være mange dyr der ikke behøver at komme i klemme, lyder det fra Nina Amdi.

Læs også

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Hundegåtur med et godt formål

05-05-2025 09:32, af Cecilie Friis Amstrup

Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.

DKK udlægger nye restriktioner

08-12-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du i tvivl om, hvad gårsdagens pressemøde betyder for dig og dit hundeliv, så har DKK kigget restriktionerne igennem og skrevet følgende

Roskilde 2019: Ikke en race for alle

09-05-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Opdaterede coronaretningslinjer fra DKK

18-01-2021 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter forsamlingsforbuddet blev skåret ned til fem personer, har Dansk Kennel Klub opdateret coronareglerne

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

DKK's registreringstal steg med 10 procent i 2020

26-01-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008

Priserne på hunde i England eksploderer

14-08-2020 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Storbritannien er søgningen på ”køb en hvalp” mere end fordoblet i coronatiden. Efterspørgslen har resulteret i en voldsom prisstigning på hundehvalpe. Her får du listen over de racer, der er steget mest i pris i Storbritannien

Hundepensioner: Minister svarer udenom

06-03-2021 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den manglende hjælp til hundepensioner har hunden.dk været i mailkontakt med erhvervsministeren, som vælger ikke at svare på de spørgsmål, han bliver stillet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.