Bjarke Kirkegaard Nielsen
Som mange nok har haft mistanke om, så er der sket en stigning i antallet af hundetyverier under lockdownperioden. Sådan ser det i hvert fald ud i England.
Her har foreningen Doglost, der forener stjålne hunde med deres ejere, registreret en stigning på 65 procent i antallet af stjålne hunde i forhold til samme periode sidste år.
I perioden 23. marts til 1. juni 2019 havde foreningen 29 sager om stjålne hunde. Dette tal var i samme periode i 2020 steget til 48 hunde.
Nu kan et enkelt eksempel på en stigning i en privat organisation naturligvis være misvisende.
Men i sidste uge gik politiet i Cambridgeshire ud med en advarsel til hundeejere om at passe godt på deres hunde, da politiet i de seneste to måneder havde registreret 34 stjålne hunde i deres område.
I England er det især racerne labrador, jack russell terrier og chihuahua, som tyvene går efter, da de er nemme at komme af med igen.
Der er ikke tal på udviklingen i Danmark, men når man hører opdrættere, der bliver kimet ned af mere eller mindre seriøse hvalpekøbere, og når DBA og Gul og Gratis til tider er støvsugede for hvalpeannoncer, så er der ingen tvivl om, at der er stor efterspørgsel. Og den slags kan mindre hæderlige personer jo godt lide. Derfor: Pas nu på jeres hunde derude.