Cecilie Friis Amstrup
Hvis en familiehund bliver stjålet, bør det straffes hårdere end hvis det er familiens tv, der forsvinder. Det mener minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), som nu vil undersøge muligheden for at ændre straffeloven, så kæledyr ikke længere sidestilles med døde genstande som cykler og fladskærme.
– Jeg synes, at det gør en forskel, hvis man får stjålet et kæledyr, som for mange er det kæreste, man ejer. Der er rigtig mange følelser involveret. Et kæledyr er for nogle nærmest et fuldgyldigt familiemedlem, siger ministeren til DR.
Ifølge den nuværende lovgivning kan tyveri af et kæledyr straffes med op til halvandet års fængsel, men Jacob Jensen mener, at det ikke er tilstrækkeligt: – Jeg synes, at det skal have en hårdere konsekvens for den, der stjæler et kæledyr, i forhold til hvis man stjæler en død ting som en cykel eller en computer, som trods alt er noget, man kan erstatte igen, forklarer han.
Jacob Jensen understreger dog, at han ikke på forhånd vil lægge sig fast på, hvad den øgede straf skal være, men han ønsker at få afdækket mulighederne for en stramning.
– Jeg siger bare, at nu skal vi have undersøgt, hvordan man kan gå videre ad det spor, lyder det fra ministeren.
Hundetyveri sker oftere end man tror
I 2024 blev der ifølge tal fra Rigspolitiet anmeldt 115 sager, hvor kæledyr blev meldt stjålet. Det reelle antal egentlige tyverier kan dog være lavere, da tallene også omfatter sager, hvor dyr blot er forsvundet eller løbet væk.
Hos Dansk Kennel Klub oplever man, at tyveri af hunde sker – og ofte med henblik på videresalg.
– Det er på tide, at der sondres mellem tyveri af døde ting og det at stjæle noget levende og betydningsfuldt som et kæledyr, siger adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen til DR.
Hun bakker fuldt op om ønsket om en skærpelse af lovgivningen og foreslår, at en fordobling af straffen kunne være et godt sted at starte.
– Det er jo ikke kun det, at dyret er væk. Det er jo også spørgsmålet om, hvad der er sket med det. Bliver det behandlet ordentligt? Bliver det brugt til noget frygteligt? Uvisheden er frygtelig, siger hun.
Dyrenes Beskyttelse: Det minder om kidnapning
Også Dyrenes Beskyttelse hilser udmeldingen fra ministeren velkommen. Her opfatter man tyveri af kæledyr som et alvorligt problem – ikke bare for ejerne, men også for dyrene selv.
– I Dyrenes Beskyttelse ser vi gerne, at dyr også i lovgivningen ses som et levende og sansende væsen, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse, til DR.
– Det skal jo ikke sidestilles med en død ting som en cykel, og derfor ser vi også helt naturligt, at den danske lovgivning bliver tilpasset, så der bliver taget højde for, om det er et levende dyr, der bliver stjålet, eller om det er en cykel, fortsætter han.
Han går endda så langt som til at sammenligne det med kidnapning: – Som udgangspunkt ser vi jo det som værende på grænsen til kidnapning. Det er alvorligt – selvfølgelig for ejerne, men ikke mindst for de dyr, som oplever det meget stressfyldte ubehag, der kan være i at blive fjernet og at komme et sted hen, som er fuldstændig ukendt, siger Jens Jokumsen til DR.
Kilde: DR.dk