Tyveri af hunde skal straffes hårdere end tyveri af cykler mener minister

19-05-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Flere følelser er på spil, når et kæledyr forsvinder, og derfor bør lovgivningen skelne mellem døde ting og levende væsner, lyder det fra både minister og dyreorganisationer.

Copyright Ridehesten.com
Ifølge minister Jacob Jensen skal der være større straf for tyveri af kæledyr end f.eks. cykler og computere. Foto: Adobe

Hvis en familiehund bliver stjålet, bør det straffes hårdere end hvis det er familiens tv, der forsvinder. Det mener minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V), som nu vil undersøge muligheden for at ændre straffeloven, så kæledyr ikke længere sidestilles med døde genstande som cykler og fladskærme.

– Jeg synes, at det gør en forskel, hvis man får stjålet et kæledyr, som for mange er det kæreste, man ejer. Der er rigtig mange følelser involveret. Et kæledyr er for nogle nærmest et fuldgyldigt familiemedlem, siger ministeren til DR.

Ifølge den nuværende lovgivning kan tyveri af et kæledyr straffes med op til halvandet års fængsel, men Jacob Jensen mener, at det ikke er tilstrækkeligt: – Jeg synes, at det skal have en hårdere konsekvens for den, der stjæler et kæledyr, i forhold til hvis man stjæler en død ting som en cykel eller en computer, som trods alt er noget, man kan erstatte igen, forklarer han.

Jacob Jensen understreger dog, at han ikke på forhånd vil lægge sig fast på, hvad den øgede straf skal være, men han ønsker at få afdækket mulighederne for en stramning.

– Jeg siger bare, at nu skal vi have undersøgt, hvordan man kan gå videre ad det spor, lyder det fra ministeren.

Hundetyveri sker oftere end man tror
I 2024 blev der ifølge tal fra Rigspolitiet anmeldt 115 sager, hvor kæledyr blev meldt stjålet. Det reelle antal egentlige tyverier kan dog være lavere, da tallene også omfatter sager, hvor dyr blot er forsvundet eller løbet væk.

Hos Dansk Kennel Klub oplever man, at tyveri af hunde sker – og ofte med henblik på videresalg.

– Det er på tide, at der sondres mellem tyveri af døde ting og det at stjæle noget levende og betydningsfuldt som et kæledyr, siger adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen til DR.

Hun bakker fuldt op om ønsket om en skærpelse af lovgivningen og foreslår, at en fordobling af straffen kunne være et godt sted at starte.

– Det er jo ikke kun det, at dyret er væk. Det er jo også spørgsmålet om, hvad der er sket med det. Bliver det behandlet ordentligt? Bliver det brugt til noget frygteligt? Uvisheden er frygtelig, siger hun.

Dyrenes Beskyttelse: Det minder om kidnapning
Også Dyrenes Beskyttelse hilser udmeldingen fra ministeren velkommen. Her opfatter man tyveri af kæledyr som et alvorligt problem – ikke bare for ejerne, men også for dyrene selv.

– I Dyrenes Beskyttelse ser vi gerne, at dyr også i lovgivningen ses som et levende og sansende væsen, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse, til DR.

– Det skal jo ikke sidestilles med en død ting som en cykel, og derfor ser vi også helt naturligt, at den danske lovgivning bliver tilpasset, så der bliver taget højde for, om det er et levende dyr, der bliver stjålet, eller om det er en cykel, fortsætter han.

Han går endda så langt som til at sammenligne det med kidnapning: – Som udgangspunkt ser vi jo det som værende på grænsen til kidnapning. Det er alvorligt – selvfølgelig for ejerne, men ikke mindst for de dyr, som oplever det meget stressfyldte ubehag, der kan være i at blive fjernet og at komme et sted hen, som er fuldstændig ukendt, siger Jens Jokumsen til DR.

Kilde: DR.dk

Læs også

Anders Kofoed gæster Hundevelfærdskonferencen

27-08-2025 15:15, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, er en af de markante oplægsholdere biolog og naturformidler Anders Kofoed.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Masser af hunde stjæles i England

03-03-2012 09:09, af Tine Luther
Tyveri af hunde bliver mere og mere almindeligt i England. I 2011 blev der stjålet 20–30 hunde dagligt!

Hvad betyder mest for hundens sundhed?

04-02-2024 13:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde har desværre, ligesom alle os andre, en udløbsdato - og for nogle hunde kan vejen derhen være mindre god. Men nu har et forskerhold fra Arizona State University måske fundet en helt essentiel faktor, når det gælder vores hundes sundhed. 

Nyt forsøg på hundetyveri i det midtjyske

16-06-2020 10:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dette er blot en kort opdatering på sagerne om tyveri af hunde i Midtjylland

Godt nyt: EU-lovforslag skal beskytte hunde og katte

09-12-2023 11:10, af Anne Cecilie Sohl

For første gang foreslår EU-kommissionen, at hundes og kattes velfærd bliver beskyttet af EU-lovgivningen. Forslaget skal indføre længe ventede foranstaltninger vedrørende sporbarhed og registrering af hunde og katte. Det er godt nyt for de danske kæledyr, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse. 

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Nye regler på DKK udstillinger træder i kraft 1. januar 2025

28-12-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har offentliggjort væsentlige ændringer i reglementet for hundeudstillinger, herunder nye kategorier, justerede certifikatregler og tiltag for hundevelfærd. Ændringerne træder i kraft den 1. januar 2025.

Slædehundefolkene kan juble

08-11-2018 08:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen slår nu fast, at det er lovligt at køre slædehundekørsel på færdselslovens områder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Hundens Dag fylder Tivoli med poter, pels og parader

21-08-2025 13:30, af Andreas Reumert

Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet