”Dyr er ikke ting – de er familie”

05-06-2025 07:20, af Cecilie Friis Amstrup

Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.

Copyright Ridehesten.com
Mange danskere betragter deres kæledyr som nære familiemedlemmer og en central del af hverdagen. Alligevel sidestilles kæledyr stadig med løsøre i dansk lovgivning: "Det er ude af trit med både borgernes følelser og det samfundsmæssige syn på dyr," mener Agria Dyreforsikring. Foto: Agria Dyreforsikring

Kæledyr er ikke længere blot ”dyr”, men nære familiemedlemmer og en uundværlig del af hverdagen for mange danskere. 

Det viser undersøgelser foretaget af Xtreme i 2024 for Agria Dyreforsikring, der som forsikringsselskab for tusindvis af danske dyreejere dagligt mærker, hvor dybt kæledyrene er forankret i menneskers liv og trivsel.

Agrias undersøgelser blandt danske hunde- og katteejere dokumenterer det kulturelle og følelsesmæssige skifte i danskernes forhold til deres kæledyr:

– 45 procent af danske dyreejere oplever, at tabet af et kæledyr er lige så stort som tabet af en nær ven eller et familiemedlem. 60 procent af danske hundeejere bekymrer sig lige så meget om deres hund som om menneskelige familiemedlemmer, og 11 procent angiver, at deres største bekymring i hverdagen handler om deres dyrs trivsel. Fra vores undersøgelser ved vi desuden, at sorgen over at miste et kæledyr kan sammenlignes med at miste et nært familiemedlem, siger Tine Stabell, direktør i Agria Dyreforsikring, som tilføjer: – Det ser vi igen og igen i vores kontakt med kunder. For mange, særligt singler, børn og ældre, er kæledyrene støtte, selskab og en central del af deres mentale trivsel.

Et juridisk efterslæb
På trods af denne virkelighed sidestilles kæledyr stadig med løsøre i dansk lovgivning. Det betyder, at tyveri af et dyr i juridisk forstand behandles som tyveri af en genstand. Det er en juridisk virkelighed, som er ude af trit med både borgernes følelser og det samfundsmæssige syn på dyr, mener Agria Dyreforsikring:

– Når nogen stjæler et kæledyr, er det ikke bare en ting, der forsvinder – det er et følelsesmæssigt overgreb, der rammer dybt. Det bør naturligvis afspejles i lovgivningen, understreger Tine Stabell.

Derfor ser Agria Dyreforsikring med stor tilfredshed på fødevareminister Jacob Jensens nylige forslag om at skærpe straffen for både mishandling og tyveri af kæledyr.

– Vi støtter helhjertet op om ministerens initiativ. Men det bør ikke stoppe her. Danmark bør tage det næste skridt og juridisk anerkende dyr som sansende væsener – ikke som ting, fastslår Tine Stabell.

Flere lande er allerede gået foran. I England og Nordirland er kæledyrstyveri blevet defineret som en særlig alvorlig forbrydelse, der kan give op til fem års fængsel. Agria opfordrer til, at Danmark går samme vej og samtidig revurderer dyrs juridiske status i straffeloven.

– Vi er engagerede i at støtte enhver indsats, der styrker dyrevelfærd og kæledyrs rettigheder. Det er på tide, at lovgivningen følger med danskernes virkelighed. Dyr er ikke ting – de er familie, afslutter Tine Stabell.

Læs også

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.

Reducer risikoen for skader hos din jagthund

26-09-2025 07:00, af Agria
Jagt|

Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

20-04-2025 07:55, af Cecilie Friis Amstrup

Har du oplevet, at din hunhund pludselig ændrer adfærd eller begynder at udvise fysiske forandringer? Så er du ikke alene. "Det er en helt naturlig proces", forklarer Agrias chefdyrlæge. Studier viser, at de fleste ikke-steriliserede tæver mindst én gang i deres liv gennemlever en "pseudodrægtighed", dvs. at de tror, at de snart skal føde hvalpe. Læs her hvorfor, og hvordan du bedst hjælper din hund igennem den svære periode.

Hunde og hugorme er en dårlig kombination

02-04-2024 10:53, af Anne Cecilie Sohl

Selv om frosten dårligt har sluppet sit tag i jorden, er hugormen allerede vågnet fra sin dvale. På denne årstid er den stadig sløv og når ikke altid at flygte, når den hører vores hunde komme. Derfor er der risiko for, at de bliver bidt. Langt de fleste hunde overlever, men et hugormebid kan have livsfarlige konsekvenser, advarer Agria Dyreforsikring. 

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Socialdemokraterne foreslår smiley–ordning for kenneler

19-10-2012 14:31, af Tine Luther
Der findes brodne kar over alt – også blandt de danske hundekenneler. Således har mange danskere anskaffet sig en familiehund fra opdrættere af tvivlsom karakter – og mange af disse anskaffelser ender med en dårligt fungerende hund eller endda med en sørgelig aflivning. Det skal der laves om på.

Hund har rolle i ny dansk film

14-01-2011 09:27, af Tine Luther
Springer spanielen Sally har rollen som familiehund i den nye danske spillefilm ”En familie” med skuespiller Jesper Kristensen i en af hovedrollerne.

Hundredvis af hunde bliver syge i julen

17-12-2017 17:43, af Pressemeddelelse, Agria dyreforsikring

Juleflæsk, chokolade og ufordøjelige nødder ender alt for ofte i hundes maver i julemåneden. Ifølge tal fra Agria Dyreforsikring er december den måned, hvor flest hunde ender hos dyrlægen med forgiftning

USA: Ny lov mod eksport af hundekød vedtaget

12-12-2018 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der måske burde være en selvfølge er netop blevet besluttet i USA, hvor man nu vil lægge pres på andre lande i kampen for bedre dyrevelfærd

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.