Dyrenes Beskyttelse: 126 sager om hunde i varme biler i 2019

03-06-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom det burde være børnelærdom, så er der stadig mange, der ikke forstår, at hunde ikke skal være i bilerne, når det er varmt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mens man i Danmark uhyre sjældent hører om babyer eller små børn, der er efterladt i alt for varme biler, så hører man hver sommer om hunde i varme biler.

At børn ikke efterlades i brandvarme biler, tyder på, at man godt ved, at en saunatur i en sommerbil ikke er godt for helbredet.

Derfor kan det undre, at mange stadig efterlader deres hunde i bilerne. For i denne situation er hunde at sammenligne med børn, idet de ligesom de små børn ikke selv kan åbne bildøren og hoppe ud.

I 2019 måtte Dyrenes Beskyttelse rykke ud til 126 sager, hvor en hund var blevet efterladt i en varm bil. Det skriver Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse.

Det er et problem, fordi høje temperaturer allerede efter kort tid bliver kritiske for hunde. Mennesker sveder varmen ud af kroppen, men menneskets bedste ven kan kun komme af med den via poterne og munden.

– Mange mennesker forsøger at gøre det rigtige ved at stille bilen i skyggen, men det hjælper ikke, for skyggen er også varm, så der bliver alligevel som en ovn i bilen, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef ved Dyrenes Beskyttelse.

Jens Jokumsen opfordrer derfor til, at man lader sin hund eller kat blive hjemme når man skal ud og handle eksempelvis. Hvert kvarter stiger temperaturen nemlig med 10-15 grader i en parkeret bil, og åbne vinduer hjælper ikke.

– Selv om hunden kan virke trist over, at du forlader hjemmet, vil det til enhver tid være bedre for den at blive hjemme i et afkølet rum og med adgang til frisk vand, frem for at sidde i en bagende bil. I værste fald kan det ende med at tage livet af den, understreger Jens Jokumsen.

En tommelfingerregel er, at når udetemperaturen er 20-25 grader, stiger temperaturen inde i en bil hurtigt og kan på en halv time komme helt op på faretruende 40-50 grader.

Dansk Kennel Klub har skabt et termometer, der blandt andet kan bruges i bilen. Den finder du her.

Men er du det mindste i tvivl, så lad tvivlen komme hunden til gode og find en anden løsning end at efterlade den i bilen selv i kort tid. 

Læs også

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Sæson for blågrønne alger: Pas på, at hunden ikke bliver forgiftet

09-07-2021 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De lune sommertemperaturer har endelig fundet vej til Danmark, og det er derfor tid til at slikke sol og tage på stranden. Du kan med fordel inddrage din hund i strandhyggen, men det er dog vigtigt at være opmærksom på blågrønne alger, som netop nu findes i sø- og havvand flere steder i landet og kan resultere i alvorlig forgiftning hos hunden

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Skal man vaske hænder, når man har klappet sin hund

13-10-2020 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Glavind: En cadeau til DKK og Wilfred Olsen

03-02-2020 11:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At Wilfred Olsen lørdag blev en forholdsvis suveræn vinder af afstemningen om at blive præsident for FCI’s Show Commission er et bevis på, at Wilfred og DKK har en stor stjerne i FCI

 

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven