Det var lidt af en opgave at få Kronos Ferarry Stile, i daglig tale Kronos, hjem til Danmark. Hunden, som er en welsh corgi cardigan, blev importeret fra Ukraine af Erik Faarup, der har opdrættet racen i 37 år. Nu har Kronos opnået titlen som dansk champion, og det markerer en stor succes for de tre ejere, Erik Faarup, Ilse Faarup og Pia Riishøj.
Kronos’ unikke ophav
Erik Faarup har i årevis importeret hunde for at tilføje nyt blod til de danske linjer, men denne gang var der ikke meget, der passede ind. Ved en tilfældighed stødte han på et billede af Kronos som 2,5 måned gammel og blev straks interesseret. Opdrætteren var velkendt og havde erfaring med at eksportere hunde, så Erik tog kontakt.
– Jeg skrev til opdrætteren og kom i god snak med hende. Vi udvekslede informationer, og jeg begyndte at undersøge importreglerne, fortæller Erik Faarup.
Det viste sig dog at være en kompliceret proces. Ukraine er ikke et FCI-godkendt land, hvilket betød, at der var strenge regler for at få en hund importeret korrekt med stambog. Derudover skelnede myndighederne mellem import af familiehunde fra Ukraine pga. krigen og import af racehunde, hvilket gjorde processen endnu mere besværlig.
Vejen til Danmark
Kronos kunne ikke komme til Danmark, før han havde opfyldt alle kravene. Vaccinationer, tests og dokumenter skulle være i orden, og det tog tid. Faktisk var han næsten otte måneder gammel, før han endelig var rejseklar.
– Opdrætteren og jeg aftalte, at hun ville køre ham til Tyskland, hvor jeg kunne hente ham. På den måde undgik vi nogle af de største logistiske problemer, forklarer Erik.
Efter ankomsten til Danmark blev alle papirer sendt til Dansk Kennel Klub, og Kronos blev registreret uden problemer. Han var nu en del af den danske hundeverden.
En social og blid hund
Kronos bor til dagligt hos Pia Riishøj, som også er medejer af ham. Han er en typisk corgi med et glad sind og stor madglæde.
– Han elsker mennesker og kigger altid op på folk, som om han forventer en godbid. Har man en godbid i hånden, så har man en ven for livet i Kronos, fortæller Erik med et smil.
Han beskriver Kronos som en venlig og blid hund, der bor sammen med en anden hanhund uden problemer - noget, der ellers kan være en udfordring i hjem med avlshanner.
Dansk champion og en vigtig del af opdrættet
Titlen som dansk champion er en vigtig milepæl for Kronos. Han fik sit sidste cert, der udløste championtitlen, som kun to år og ni dage gammel, da han fyldte to år den 31. januar. Han har allerede givet sit første kuld hvalpe og vil fortsat bidrage til avlen i Danmark.
– Det vigtigste er, at han fungerer godt som hund og er elsket. Vi har hunde nok at klappe på, men han skal klappes præcis lige så meget som alle de andre. Og så er vi glade for, at han kan være med til at præge udviklingen af racen i Danmark, siger Erik.
Med 35 år som formand for Welsh Corgi Klubben har Erik set en stor udvikling over årene. Klubben er vokset fra 127 til næsten 900 medlemmer, og interessen for welsh corgi cardigan er stigende.
– Folk har fundet stor kærlighed i racen, og vi er glade for at være en del af dens udvikling. Det vigtigste er altid hundenes trivsel, uanset om det handler om udstilling, opdræt eller noget helt andet, afslutter Erik Faarup.
Kronos har ikke blot fundet sig til rette i Danmark, men har også bevist sit værd i udstillingsringen. En rejse, der startede i Ukraine, har nu ført til en dansk championtitel - og måske endnu flere i fremtiden.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.