Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Copyright Ridehesten.com
I en alder af kun to år og ni dage blev welsh corgi cardiganen Kronos Ferarry Stile dansk champion ved DKK's udstilling i Fredericia. Han er importeret fra Ukraine af Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Det var lidt af en opgave at få Kronos Ferarry Stile, i daglig tale Kronos, hjem til Danmark. Hunden, som er en welsh corgi cardigan, blev importeret fra Ukraine af Erik Faarup, der har opdrættet racen i 37 år. Nu har Kronos opnået titlen som dansk champion, og det markerer en stor succes for de tre ejere, Erik Faarup, Ilse Faarup og Pia Riishøj.

Kronos’ unikke ophav
Erik Faarup har i årevis importeret hunde for at tilføje nyt blod til de danske linjer, men denne gang var der ikke meget, der passede ind. Ved en tilfældighed stødte han på et billede af Kronos som 2,5 måned gammel og blev straks interesseret. Opdrætteren var velkendt og havde erfaring med at eksportere hunde, så Erik tog kontakt.

– Jeg skrev til opdrætteren og kom i god snak med hende. Vi udvekslede informationer, og jeg begyndte at undersøge importreglerne, fortæller Erik Faarup.

Det viste sig dog at være en kompliceret proces. Ukraine er ikke et FCI-godkendt land, hvilket betød, at der var strenge regler for at få en hund importeret korrekt med stambog. Derudover skelnede myndighederne mellem import af familiehunde fra Ukraine pga. krigen og import af racehunde, hvilket gjorde processen endnu mere besværlig.

Copyright Ridehesten.com
Det var blandt andet disse billeder af Kronos, som først fangede Eriks interesse. Foto: Glazur Pet Photography

Vejen til Danmark
Kronos kunne ikke komme til Danmark, før han havde opfyldt alle kravene. Vaccinationer, tests og dokumenter skulle være i orden, og det tog tid. Faktisk var han næsten otte måneder gammel, før han endelig var rejseklar.

– Opdrætteren og jeg aftalte, at hun ville køre ham til Tyskland, hvor jeg kunne hente ham. På den måde undgik vi nogle af de største logistiske problemer, forklarer Erik.

Efter ankomsten til Danmark blev alle papirer sendt til Dansk Kennel Klub, og Kronos blev registreret uden problemer. Han var nu en del af den danske hundeverden.

En social og blid hund
Kronos bor til dagligt hos Pia Riishøj, som også er medejer af ham. Han er en typisk corgi med et glad sind og stor madglæde.

– Han elsker mennesker og kigger altid op på folk, som om han forventer en godbid. Har man en godbid i hånden, så har man en ven for livet i Kronos, fortæller Erik med et smil.

Han beskriver Kronos som en venlig og blid hund, der bor sammen med en anden hanhund uden problemer - noget, der ellers kan være en udfordring i hjem med avlshanner.

Copyright Ridehesten.com
Kronos er ejer af Pia Riishøj, som han bor hos til dagligt og Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Dansk champion og en vigtig del af opdrættet
Titlen som dansk champion er en vigtig milepæl for Kronos. Han fik sit sidste cert, der udløste championtitlen, som kun to år og ni dage gammel, da han fyldte to år den 31. januar. Han har allerede givet sit første kuld hvalpe og vil fortsat bidrage til avlen i Danmark.

– Det vigtigste er, at han fungerer godt som hund og er elsket. Vi har hunde nok at klappe på, men han skal klappes præcis lige så meget som alle de andre. Og så er vi glade for, at han kan være med til at præge udviklingen af racen i Danmark, siger Erik.

Med 35 år som formand for Welsh Corgi Klubben har Erik set en stor udvikling over årene. Klubben er vokset fra 127 til næsten 900 medlemmer, og interessen for welsh corgi cardigan er stigende.

– Folk har fundet stor kærlighed i racen, og vi er glade for at være en del af dens udvikling. Det vigtigste er altid hundenes trivsel, uanset om det handler om udstilling, opdræt eller noget helt andet, afslutter Erik Faarup.

Kronos har ikke blot fundet sig til rette i Danmark, men har også bevist sit værd i udstillingsringen. En rejse, der startede i Ukraine, har nu ført til en dansk championtitel - og måske endnu flere i fremtiden.

Copyright Ridehesten.com
Kronos levede i sit hjemland Ukraine, indtil han endelig kom til Danmark i en alder af otte måneder. Foto: Glazur Pet Photography

Læs også

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Giv din seniorhund den bedste alderdom

Mange overser de særlige behov hos den gamle hund, da den ofte virker rolig og nøjsom. DKK tilbyder nu et nyt webinar, der klæder ejere på til at sikre livsglæde og trivsel gennem de vigtige seniorår med både viden og praktiske øvelser.

Live-streaming fra Crufts

07-03-2012 14:25, af Tine Luther
Kig med når der live–streames fra verdens største hundeudstilling, Crufts, fra den 8. – 11. marts 2012. Flere end 21.000 hunde udstilles – heraf 47 danske.

Stigende interesse for hunde

27-04-2016 09:57, af Tine Luther
Vi danskere elsker vores hunde, og vi er stolte af at vise vores ”afkom” frem – så stolte, at Dansk Kennel Klubs hundeudstilling i Roskilde den kommende weekend allerede på forhånd kan betegnes som den største succes nogensinde.

Imponerende Innit bliver Årets Hund 2017 (video)

05-11-2017 19:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den smukke bullmastiff Ali Honey Dynasty, i daglig tale Innit, vinder Best In Show til søndagens udstilling i Herning, og  derefter blev den kåret som Årets Hund 2017

Dronning Elizabeth i dyb sorg

19-05-2021 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hundeglade Dronning Elizabeth har netop mistet en af sine hunde. En hund, der kun var fem måneder gammel og som havde en særlig betydning for monarken

Se program om hundeudstilling på TV2

17-11-2014 09:02, af Tine Luther
I dag kl. 11.20-13.20 sender TV2 Fri et program om hundeudstillinger.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Anders Hallgren på Danmarksturné

07-03-2012 13:16, af Tine Luther
Den kendte svenske hundepsykolog Anders Hallgren gæster kæledyrsmessen "Vild med dyr" i Fredericia messecenter d. 31. marts og 1. april 2012. I dagene før og efter messen holder han foredrag forskellige steder i landet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?