Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Copyright Ridehesten.com
I en alder af kun to år og ni dage blev welsh corgi cardiganen Kronos Ferarry Stile dansk champion ved DKK's udstilling i Fredericia. Han er importeret fra Ukraine af Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Det var lidt af en opgave at få Kronos Ferarry Stile, i daglig tale Kronos, hjem til Danmark. Hunden, som er en welsh corgi cardigan, blev importeret fra Ukraine af Erik Faarup, der har opdrættet racen i 37 år. Nu har Kronos opnået titlen som dansk champion, og det markerer en stor succes for de tre ejere, Erik Faarup, Ilse Faarup og Pia Riishøj.

Kronos’ unikke ophav
Erik Faarup har i årevis importeret hunde for at tilføje nyt blod til de danske linjer, men denne gang var der ikke meget, der passede ind. Ved en tilfældighed stødte han på et billede af Kronos som 2,5 måned gammel og blev straks interesseret. Opdrætteren var velkendt og havde erfaring med at eksportere hunde, så Erik tog kontakt.

– Jeg skrev til opdrætteren og kom i god snak med hende. Vi udvekslede informationer, og jeg begyndte at undersøge importreglerne, fortæller Erik Faarup.

Det viste sig dog at være en kompliceret proces. Ukraine er ikke et FCI-godkendt land, hvilket betød, at der var strenge regler for at få en hund importeret korrekt med stambog. Derudover skelnede myndighederne mellem import af familiehunde fra Ukraine pga. krigen og import af racehunde, hvilket gjorde processen endnu mere besværlig.

Copyright Ridehesten.com
Det var blandt andet disse billeder af Kronos, som først fangede Eriks interesse. Foto: Glazur Pet Photography

Vejen til Danmark
Kronos kunne ikke komme til Danmark, før han havde opfyldt alle kravene. Vaccinationer, tests og dokumenter skulle være i orden, og det tog tid. Faktisk var han næsten otte måneder gammel, før han endelig var rejseklar.

– Opdrætteren og jeg aftalte, at hun ville køre ham til Tyskland, hvor jeg kunne hente ham. På den måde undgik vi nogle af de største logistiske problemer, forklarer Erik.

Efter ankomsten til Danmark blev alle papirer sendt til Dansk Kennel Klub, og Kronos blev registreret uden problemer. Han var nu en del af den danske hundeverden.

En social og blid hund
Kronos bor til dagligt hos Pia Riishøj, som også er medejer af ham. Han er en typisk corgi med et glad sind og stor madglæde.

– Han elsker mennesker og kigger altid op på folk, som om han forventer en godbid. Har man en godbid i hånden, så har man en ven for livet i Kronos, fortæller Erik med et smil.

Han beskriver Kronos som en venlig og blid hund, der bor sammen med en anden hanhund uden problemer - noget, der ellers kan være en udfordring i hjem med avlshanner.

Copyright Ridehesten.com
Kronos er ejer af Pia Riishøj, som han bor hos til dagligt og Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Dansk champion og en vigtig del af opdrættet
Titlen som dansk champion er en vigtig milepæl for Kronos. Han fik sit sidste cert, der udløste championtitlen, som kun to år og ni dage gammel, da han fyldte to år den 31. januar. Han har allerede givet sit første kuld hvalpe og vil fortsat bidrage til avlen i Danmark.

– Det vigtigste er, at han fungerer godt som hund og er elsket. Vi har hunde nok at klappe på, men han skal klappes præcis lige så meget som alle de andre. Og så er vi glade for, at han kan være med til at præge udviklingen af racen i Danmark, siger Erik.

Med 35 år som formand for Welsh Corgi Klubben har Erik set en stor udvikling over årene. Klubben er vokset fra 127 til næsten 900 medlemmer, og interessen for welsh corgi cardigan er stigende.

– Folk har fundet stor kærlighed i racen, og vi er glade for at være en del af dens udvikling. Det vigtigste er altid hundenes trivsel, uanset om det handler om udstilling, opdræt eller noget helt andet, afslutter Erik Faarup.

Kronos har ikke blot fundet sig til rette i Danmark, men har også bevist sit værd i udstillingsringen. En rejse, der startede i Ukraine, har nu ført til en dansk championtitel - og måske endnu flere i fremtiden.

Copyright Ridehesten.com
Kronos levede i sit hjemland Ukraine, indtil han endelig kom til Danmark i en alder af otte måneder. Foto: Glazur Pet Photography

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Følg verdens største hundebegivenhed live

04-03-2015 10:21, af Tine Luther
Verdens største hundeudstilling mmm. – Crufts – løber af stablen fra i den 5. til den 8. marts. Du kan følge med hjemmefra via livestreaming.

Se billederne: Dansk spids i Fredericia

12-02-2023 12:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde

Danskerne elsker hunde - over 6.000 kan ses i den kommende weekend

22-04-2015 11:38, af Tine Luther
Interessen for at komme på hundeudstilling er stigende. Over 6.000 hunde sørger for, at deres medbragte familier og alle tilskuerene får en chance for at "gå i hundene", når Dansk Kennel Klub afholder international udstilling og Dog Dancing-konkurrencer i Roskilde den kommende weekend, den 25.-26. april 2015.

Udstillingsåret skydes i gang med et ordentligt VOV – på mange sprog!

06-02-2014 12:46, af Tine Luther
Det bliver et internationalt hunde-topmøde på flere niveauer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i Fredericia i den kommende weekend, den 8. – 9. februar 2014.

Pudel løb med sejeren - Igen!

10-02-2013 18:11, af Maria Schacht
Årets hund 2012 fortsætter sin sejrsbølge, med dagens triumf som vinder af Best In Show, ved den Internationale hundeudstilling i Fredericia.

Vejen: Strålende start på DKK’s store udstillingsweekend

20-06-2025 11:26, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr

Flyvende mellempudel Best in show

15-08-2015 19:16, af Rikke Larsen
Ved lørdagens hundeudstilling på Bornholm måtte hunde og handlere kæmpe mod regn og torden i baggrunden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN