Fredag den 11. maj til og med søndag den 13. maj afholder Dansk Kennel Klub hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. Over de tre dage vil det være muligt at opleve over 10.000 hunde dyste mod hinanden om at blive dagens bedste hund og dermed blive kåret til det prestigefyldte ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag, og der er derfor rig mulighed for at få opfyldt enhver hundeentusiasts drømme og fantasier. Så kom og hav en hyggelig dag i hundenes tegn, mens du bliver klogere på alverdens hunderacer og deres forskelligheder; lige fra den mindste chihuahua til den enorme grand danois.
3 dage med både stor og lille
Med over 10.000 tilmeldte hunde spænder racespektret bredt over de tre dage. Du kan f.eks. møde over 80 berner sennen eller labrador og over 70 af de imponerende grand danois i forskellige farvevarianter. I den anden ende af størrelsesskalaen har chihuahua meldt talstærkt ind med over 70 tilmeldte hunde i hhv. korthåret og langhåret variant. Desuden vil det også være muligt at opleve den hurtige væddeløbsrace whippet, som har 70 tilmeldte hunde, samt nogle af Danmarks nationalracer i stort fremmøde, herunder blandt andet dansk/svensk gårdhund, broholmer og dansk spids.
Der er fuldt program alle tre dage. Alle dage åbner indgangene kl. 7.45 og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store Ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Hvis du ønsker at vide mere om dagene eller hvis du gerne vil opleve en bestemt hunderace, kan du finde et detaljeret program her: dkk.dk/udstillinger-og-events/deltag-i-udstillinger/roskilde2018.
Under nordiske faner
Udstillingen på dyrskuepladsen er ikke kun rekordstor; den byder også på den første ’nordiske udstilling’, som er et nyt tiltag, indført for at styrke samarbejdet mellem de skandinaviske hundeforbund. Udstillingen foregår på samme måde som almindelige udstillinger, men kan til gengæld føre en ny titel med sig. Det er første gang, der afholdes nordisk udstilling på dansk jord og tiltaget er også blevet velmodtaget af de danske, såvel som de nordiske hundeudstillere. Det kan ses på tilmeldingsantallet, hvor lidt under halvdelen af de tilmeldte hunde er svenske, norske eller finske. En imponerende præstation, mener Wilfred Olsen, formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg.
”Det er aldrig til at vide, hvordan nye tiltag vil blive modtaget, så vi er meget tilfredse og glade med så stor opbakning fra vores skandinaviske ’venner’. Og 10.200 tilmeldte hunde over tre dage er bare helt utroligt.”
Hvalpesnak og børneleg
Det er ikke kun en ny slags udstilling, der debuterer på Roskilde Dyrskueplads: også en ny slags stand ser dagens lys. Dansk Kennel Klub åbner en ny stand, hvor der dels vil være mulighed for at få en uforpligtende snak omkring opdræt og dels vil være mulighed for, at børnene kan tegne og male og bage sjove hundesmåkager.
Magasinet HUNDEN og hunden.dk vil selvfølgelig også være til stede hele weekenden for at opsnuse de gode historier.
Da udstillingen foregår under åben himmel på Roskilde Dyrskueplads, spiller vejret en væsentlig rolle for oplevelsen. Heldigvis ser det flotte forår ud til at fortsætte. Få opdaterede vejrudsigter på dmi.dk
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
I går skrev vi om et nyt forskningsprojekt, der viste, hvordan man undgår korsbåndsskader hos hunde. Her kan du læse lidt om skaderne.
Hunden er menneskets bedste ven, men hvordan sikrer vi os, at vi også er hundens bedste ven? Det gør vi bl.a. ved at hjælpe hunden til at holde sig sund, både fysisk og mentalt, og give den et godt og aktivt hundeliv. Det lyder let, men en gang i mellem kan det være rart for hundeejeren at få tips og tricks udefra
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Ræveskab er en smitsom sygdom, hvor en mikroskopisk lille mide, skabmiden, smitter hunde, katte og andre dyr. Den kan også kortvarigt leve på mennesker. Hos nogle dyr giver ræveskab kraftig kløe og sår, og man skal være opmærksom på at komme til dyrlægen, hvis ens hund pludselig viser disse symptomer
Der er i forvejen meget at holde styr på, når hele familien skal holde ferie, og huskelisten bliver ikke kortere, når familien inkluderer et medlem på fire ben. Få gode råd til en kæledyrsvenlig sommerferie her og bliv klogere på, om dit kæledyr skal holde ferie hjemme, i pension eller om det skal med på ferie.
I grå var vi i Bagsværd for at interviewe Felix Smith. Det har inspireret os til denne lille quiz, som handler om, hvilken hunderace de kendte har
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.