Titlen som giver julelys i øjnene. Det som de fleste opdrættere og udstillere drømmer om. Ærer, hæder og stjernestatus: Best In Show. Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup sluttede af med bravour, da den røde og hvide basenji tæve NORDICH INTCH EUW15 Kimwitu’s Zolotaya blev kåret til Best In Show. Hunden er dansk opdrættet af Annemari Nielsen og ejet af svenske Therese Kindberg.
En tilfreds tysker
Den tyske allround dommer Jochen Eberhardt dømte Best In Show, og var meget tilfreds med de 10 Best In Show finalister.
– De 10 finalister i dagens Best in Show var alle værdige. Det var minimale forskelle, som afgjorde beslutningen, siger Jochen Eberhardt til hunden.dk.
Jochen Eberhardt var også meget glad for den smukke basenji, som han betegner som en hund med glamour.
– Jeg har set og bedømt rigtig mange basenjis rundt i hele verden. Men dette eksemplar var et rigtig godt mix af lette bevægelser og spændkraft i kroppen. Jeg synes, at de hunde der skal vinder Best In Show ikke kun skal være avlet typisk korrekt. De skal også udstråle glamour, og derfor valgte jeg denne basenji, siger Jochen Eberhardt.
Svenske kødboller er vejen til succes
Det var naturligvis en meget glad og stolt ejer, Therese Kindberg, som fortalte, at hunden er umådelig glad for svenske kødboller, og vil gøre alt for mad.
– Hun er en fantastisk hund, som elsker at vise sig frem. Det er bare helt fantastisk at vinde Best In Show, siger Therese Kindberg.
Andenpladsen gik til bullmastiffen Ali Honey Dinasty og tredjepladsen tilfaldt salukien Amyat Darth Wader .
Læs meget mere om udstillingen i Ballerup i næste nummer af magasinet HUNDEN.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Ring 8 er i den grad nordisk denne lørdag, hvor de mange dansk/svenske gårdhunde bliver vist frem
Som vanligt får I her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Denne gang er klummen skrevet af DKK's kreds på Færøerne
I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om
Denne flinke kvinde gjorde lørdag opmærksom på, at vi alt for sjældent har gravhundebilleder. Det skal ikke hedde sig. Derfor får du her et galleri med billeder af gravhunde fra udstillingen i Ballerup
Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, sikrede sig lørdag endnu en gang sejren i Best In Show ved en international DKK udstilling.
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Efter mange klager er det igen Post Nord, der leverer bladet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet