Titlen som giver julelys i øjnene. Det som de fleste opdrættere og udstillere drømmer om. Ærer, hæder og stjernestatus: Best In Show. Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup sluttede af med bravour, da den røde og hvide basenji tæve NORDICH INTCH EUW15 Kimwitu’s Zolotaya blev kåret til Best In Show. Hunden er dansk opdrættet af Annemari Nielsen og ejet af svenske Therese Kindberg.
En tilfreds tysker
Den tyske allround dommer Jochen Eberhardt dømte Best In Show, og var meget tilfreds med de 10 Best In Show finalister.
– De 10 finalister i dagens Best in Show var alle værdige. Det var minimale forskelle, som afgjorde beslutningen, siger Jochen Eberhardt til hunden.dk.
Jochen Eberhardt var også meget glad for den smukke basenji, som han betegner som en hund med glamour.
– Jeg har set og bedømt rigtig mange basenjis rundt i hele verden. Men dette eksemplar var et rigtig godt mix af lette bevægelser og spændkraft i kroppen. Jeg synes, at de hunde der skal vinder Best In Show ikke kun skal være avlet typisk korrekt. De skal også udstråle glamour, og derfor valgte jeg denne basenji, siger Jochen Eberhardt.
Svenske kødboller er vejen til succes
Det var naturligvis en meget glad og stolt ejer, Therese Kindberg, som fortalte, at hunden er umådelig glad for svenske kødboller, og vil gøre alt for mad.
– Hun er en fantastisk hund, som elsker at vise sig frem. Det er bare helt fantastisk at vinde Best In Show, siger Therese Kindberg.
Andenpladsen gik til bullmastiffen Ali Honey Dinasty og tredjepladsen tilfaldt salukien Amyat Darth Wader .
Læs meget mere om udstillingen i Ballerup i næste nummer af magasinet HUNDEN.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev
Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet