Endelig er ventetiden forbi! Årets første internationale udstilling i Dansk Kennel Klub er nu officielt i gang i Fredericia. Over to dage, den 8. og 9. februar, vil omkring 2600 hunde fylde hallerne i Messe C, hvor hunde fra et hav af forskellige racer skal vises sig frem i ringen.
Allerede fra morgenstunden var der liv og glade dage ved indgangen, hvor de første deltagere stod klar i god tid, inden dørene åbnede kl. 8.30. Stemningen var forventningsfuld, og hundene var klar til at vise sig fra deres bedste side. Kl. 10 startede bedømmelserne i de mange ringe, hvor dommere fra ind- og udland skulle vurdere hundene efter racestandarderne.
Juniorhandlerne indtog Store ring
Samtidig gik det løs i Store ring, hvor juniorhandlerne var de første på gulvet. De unge talenter skal vise deres imponerende evner i at fremvise hundene på flotteste vis. Juniorhandling er en disciplin, der kræver både teknik, samarbejde og en god forståelse for hundens bevægelse og udtryk, og niveauet er højt fra start.
Spændende dage venter forude
Med en international udstilling af denne kaliber er der lagt op til en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrence og socialt samvær. Foruden de mange bedømmelser vil der være stande med hundeudstyr, opdrættere klar til at dele ud af deres viden og masser af muligheder for at netværke med andre hundeelskere.
Fredericia-udstillingen markerer startskuddet på årets udstillingssæson i Dansk Kennel Klub, og for mange er det en oplagt mulighed for at vise deres hunde frem og komme godt i gang med konkurrencerne i 2025.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Dansk Kennel Klub har ekstra stor fokus på dyrevelfærden på European Dog Show. Her kan du quizze lidt i reglerne
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Også søndag sidder vores fotografer klar til at tage billeder af din hund. Vi vil så gerne have, der kommer en masse forbi standen, og du kan også vinde noget
Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker