Det kan godt være, at der er krisen kradser mange steder for øjeblikket, men når det gælder danskernes hunde, så er interessen ikke aftagende. Vi ser lige så mange deltagere på de internationale hundeudstillinger, som for 4-5 år siden, og en hundeudstilling er jo for hundene det samme som et dyrskue er for de dyr, som landmanden præsenterer. Ligesom på dyrskuet foretages der både en kvalitetsvurdering af den enkelte hund og en konkurrencebedømmelse, hvor deltagerne konkurrerer om at opnå titlen Best in Show – og det er ikke så let, når man har flere tusinde konkurrenter. En international hundeudstilling er alle tiders sted at besøge, hvad enten man går med konkrete planer om at anskaffe hund eller man bare er glad for hunde og synes, det er spændende at se så mange forskellige racer. Det med racer har ikke noget at gøre med at være forfinet, men udspringer af, at vi mennesker gennem mange hundrede år har udviklet de forskellige racer til at være en slags specialister. Vi har lavet hyrdehunde, som samarbejder med føreren om at samle og drive fårene. Vi har lavet apporterende jagthunde, som henter den and eller fasan, som jægeren har skudt. Vi har lavet gravhunde, som kan gå ned i en rævegrav og jage en ræv ud. Så hundene er faktisk endnu mere forskellige "indeni" end "uden på". Det skal man sætte sig ind i, når man vælger race, så man får en hund, som passer til den tilværelse, man kan tilbyde hunden. På udstillingen gode muligheder for at få en snak med de mennesker, som kender hundene. Men for mange udstillere er det også en konkurrence, så vent med at "forstyrre" dem, til de har været i ringen og har fået hunden bedømt, for der kan godt være lidt "nerver på højkant". PRIS Entré 60 kr. for voksne, 10 kr. for børn 6-12 år, børn under 6 år er gratis. Det er muligt at købe en gæstehundebillet ved indgangen. Det koster 90 kr. pr. hund og man skal huske at medbringe hundens vaccinationspapirer. HER SKER DET Udstillingen finder sted på Rønne Stadion, Torneværksvej 1, 3700 Rønne på søndag kl. 10.30 - ca. 17.00. Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub kan findes på www.dkk.dk (du finder et link under billederne til højre på denne side).
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?