Ballerup: Hundenes kamp om København

18-09-2019 15:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end 3.400 hunde har sat hinanden – og deres ejere – stævne i Ballerup i weekenden den 21. og 22. september. De kommer alle sammen; de små og de store, de tykke og de tynde, de pelsede og de nøgne, de hurtige og de langsomme. Hundene altså. Og alle dukker de op med et formål for øje – at dyrke deres yndlingssport. Sammen og imod hinanden.
For der er mere end bare ære og værdighed på spil inden for hundesport; Der er også rosetter, pokaler og ikke mindst titler og prale-ret. Og i weekenden gælder det kampen om Københavnsvinder-titlen for de flotte udstillingshunde.
 
En hund til hele familien
Man kan ikke købe en hund på en hundeudstilling, men man kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, man selv eller børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i.
”En hundeudstilling en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en hund, som passer til hele familien,” fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen.
Selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie.
”Det er en klassisk brøler, at man køber hund efter udseendet og ikke har sat sig ind i »brugsanvisningen«. De enkelte racer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. For at hjælpe danskerne til at træffe et trygt og klogt valg, når de skal have hund, Dansk Kennel Klub skabt hjemmesiden købhund.dk, hvor man kan læse mere om racerne og få vejledning til valg af både race og opdrætter,” fortæller Lise Lotte Christensen.
 
Lydige hunde
Det er ikke kun hundens skønhed, der hyldes i den kommende weekend. Hundens – og ikke mindst førerens – evner sættes også på en prøve. Både lørdag og søndag kan man opleve hundene være aktive i konkurrencer inden for lydighed og rally lydighed. Og da Danmark har flere internationale topekvipager, kan vi almindelige hundeejere - som kan have svært nok ved at få vores hund til at gå pænt i snor - lade os imponere over et fantastisk hund og fører-samarbejde.

Vis din hund
Hundeejere, som ikke i forvejen har tilmeldt sig til udstillingen i Ballerup, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11.00 udendørs.
Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en roset med hjem.
Alle racer – med og uden stambog – bedømmes.
Hunden skal være fyldt 3 måneder. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer.
Forhåndstilmelding er ikke nødvendig.

 

Info

Sundhed

Når mange hunde skal være samlet ét sted, er det vigtigst at huske deres sundhed frem for alt og tage alle nødvendige hensyn.
DKK henstiller derfor til, at alle - udstillere såvel som besøgende – tager ansvar for egne såvel som andres hunde og naturligvis ikke medbringer hunde, der er eller kunne være syge, til begivenheder, hvor der deltager andre hunde – herunder DKK´s internationale udstilling i Ballerup i den kommende weekend.
DKK opfordrer kraftigt til, at du kigger nøje på din hund forud for deltagelse i enhver type hundearrangementer – virker den mat og nedstemt, har blodig eller sprøjtende diarre, opkast eller mærker du markant svækkelse hos din hund, bør du afstå dig fra at deltage. Og DKK opfordrer til, at du naturligvis kontakter din dyrlæge, hvis du er bekymret for din hunds sundhedstilstand.
Som en ekstra sikkerhedsforanstaltning i forhold til den norske hundesygdom, hvis årsag endnu er ukendt, opfordrer DKK desuden til, at udstilleren selv fremviser hundens tænder for dommeren ved de kommende udstillinger.
Desuden indskærper vi over for dommere og ringpersonale, at der skal benyttes håndsprit eller eventuel anden nødvendig desinfektion imellem håndteringen af hver enkelt hund for ikke at sprede en eventuel smitte.

Hvor, hvornår og hvordan? Dato: 21. - 22. september 2019 Udstillingens adresse: Ballerup Idrætspark, Ballerup Idrætsby 36-40, 2750 Ballerup. Udstillingen foregår både udendørs og indendørs (i en uopvarmet hal). Åbningstider: Indgangen åbner kl. 08.30 og bedømmelserne starter kl. 10.00 begge dage Gruppefordeling: (tjek ringlisterne her for ring og ca. tidspunkt for bestemte racer) Lørdag: Gruppe 1-4-6-8-9 Søndag: Gruppe 2-3-5-7-10 Bemærk, at det er forskellige hunderacer, der udstilles hhv. lørdag og søndag.

Læs også

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Lørdagens vindere i Store Ring

22-09-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du en oversigt over vinderne i lørdagens Store Ring. Tillykke til alle

Sara vandt ren raceparade i Juniorhandling

24-09-2022 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer

Video fra hundeudstilling i Ballerup

23-09-2017 19:32, af Marie Helene Rigård Rohleder

3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her

Her er årets hunde i rally

26-09-2017 09:43, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Få din hund foreviget i Ballerup

22-09-2018 10:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wiegaarden er på plads ved hundeudstillingen i Ballerup. Kom forbi og få taget et billede af din hund 

Pels eller ikke pels

18-09-2021 11:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

A Star Is Born er en Xoloitzcuintle Standard på to og et halvt år. På trods af den lave alder, er hun allerede både dansk og svensk champion og i Store Ring i eftermiddag

Titler, rosetter og X-factor

18-09-2013 11:04, af Tine Luther
Udseendet er ikke alt – heller ikke når der er tale om ”hundenes skønhedskonkurrencer”, hundeudstillingerne. For titler, rosetter og ikke mindst X-factor har også en del at sige, når 3.200 hunde og deres mennesker i weekenden sætter hinanden stævne ved Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.