De sidste par timer har medierne gjaldet med nyheden om, at en dansk hund er smittet med covid-19. Det er i den grad også en nyhed, da der ikke er mange af den slags historier på verdensplan. Men betyder det så, at danske hundeejere skal leve i frygt og isolation hele sommeren for at undgå, at deres hunde lider samme skæbne som minkene på farmene, eller hvad betyder det egentlig?
I bund og grund har fundet af coronasmitte hos en dansk hund ikke ændret på, hvordan man som hundeejer skal opføre sig.
Tidligere forsøg med hunde og katte viser, at virus kan få virus, men at katte har meget nemmere ved det end hunde, at kæledyr som oftest ikke viser nogen tegn på sygdom ved smitte, at katte kan smitte hinanden med virus, men det er stadig ikke påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Derfor er alle anbefalinger vedrørende kæledyr skabt ud fra et forsigtighedsprincip. Det anbefales generelt, at man ikke lader hunde og katte slikke sig i ansigtet, men herudover bør man overholde de forholdsregler, man allerede kender så godt fra de sidste måneders indsats.
Den smittede hund kommer også til at leve den næste periode på samme måde mennesker, der er smittet med covid-19. Derfor skal familien og hunden undgå kontakt med andre dyr og mennesker uden for husstanden, ligesom hunden kun må luftes på matriklen. Igen er der altså tale om, at man tager disse konsekvenser af ren forsigtighed, og myndighederne slår også i dag fast, at der ikke er grund til bekymring, da det stadig ikke er påvist, at kæledyr kan smitte mennesker.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Selv om frosten dårligt har sluppet sit tag i jorden, er hugormen allerede vågnet fra sin dvale. På denne årstid er den stadig sløv og når ikke altid at flygte, når den hører vores hunde komme. Derfor er der risiko for, at de bliver bidt. Langt de fleste hunde overlever, men et hugormebid kan have livsfarlige konsekvenser, advarer Agria Dyreforsikring.
Næsemiden lever i hundens luftveje og kan få hunden til at nyse. Førhen sås den næsten kun hos hunde smittet i udlandet, men nu ses den også en gang i mellem hos hunde i Danmark
I Greve tager politiet nu affære for at opklare sagen om de døde hunde i området
Den nyoprettede specialiserede Dyrevelfærdsenhed i Nordjyllands Politi rykkede på baggrund af en borgerhenvendelse i går, 4. juli 2019, ud til en adresse i Hadsund. Her fandt man flere hunde af racen fransk bulldog, staffordshire bull terrier under forhold, der peger på systematisk avl
Ved årets sidste udstilling i Herning er vores fotostudie fyldt med glade hunde. Lørdag formiddag har vi lidt ekstra plads i studiet, og derfor kan du nu vinde et gratis fotoshoot, hvor du får billederne med hjem på et usb-stik, der er også et gavekort på 500 kroner til Tholo i præmien
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.