I Danmark er der anslået flere end 600.000 hunde fordelt på over 500.000 hustande anno 2021. Under coronatiden er hundeinteressen eksploderet i Danmark. I 2020 blev der alene registreret flere end 65.000 nye firbenede venner i de danske hjem. Samtidig melder hundetrænere om massiv ventetid for dem, der ønsker at træne deres hund. Og nu hvor Danmark åbner igen, betyder det, at mange hunde for første gang skal lære at være alene hjemme, fordi vi alle igen så småt er ved at vende tilbage til vores arbejdspladser.
Det er mediemanden Jesper Grønholdt med en fortid fra flere store danske og internationale mediehuse som f.eks. TV3 og Discovery, der nu lancerer det nye hundeunivers. PlanetHundo tilbyder udover DOGTV fast levering af dansk kvalitetshundegodbidder, videoer med dansk hundetræning, online adgang til dyrlæge og vil efter sommer tilbyde deres eget kvalitetsfoder.
PlanetHundo og DOGTV - en streamingtjeneste til hunde
DOGTV er en streamingkanal, der sender 24 timer i døgnet med indhold designet direkte til hunde via fire videnskabelige patenter om, hvordan hunde ser billeder og opfatter lyde - med fokus på Afslapning, Stimulering og Eksponering. På PlanetHundo er der ydermere danske videoer med hundetræning.
DOGTV har været en kæmpe succes siden lanceringen i USA, idet tjenesten kan bruges til at få hunden til at slappe af - og sammen med trænings-videoerne på PlanetHundo afhjælpe den stress og angst, mange hunde kan føle, når de er alene hjemme samt til aktivering og træning af ønskede færdigheder.
Det nye hundeunivers er skabt på baggrund af Jesper Grønholdts egne behov og ønsker som hundeejer. I det seneste år har han derfor arbejdet på at skabe det nye univers sammen med de nordiske rettigheder til DOGTV.
– Som hundeejer manglede jeg et sted, hvor alt det, vi hundeejere har brug for, var samlet. Lige fra den gode hundemad og godbidder til træningsfif, dyrlæge, videotræning og løbende stimulation af hunde. Vores tjeneste vil gøre det meget lettere at være hundeejer i fremtiden, og ikke mindst kan den være med til at skabe et endnu bedre liv for hundene, siger Jesper Grønholdt og fortsætter:
– Man skal naturligvis lære sin hund at se DOGTV, men det kommer hurtigt, fordi alt er produceret på hundens præmisser. Alt er lavet til den måde, en hund opfatter levende billeder, farver og lyd. Bruger man samtidig de to gratis pakker godbidder til at belønne hunden, vil det sammen med træningen med Melanie og Nickie hjælpe hunden til at vænne sig til DOGTV.
Hanne Jarmer og resten af teamet bag GoDogo har armene over hovedet i disse dage. Torsdag vandt de nemlig en People's Choice Award ved Nordic Women In Tech Awards
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.