10 års jubilæum for DKK's internationale udstilling i Vejen

12-06-2016 15:46, af Kasper Larsson
Der blev spillet for fuld musik inden søndagens finaler. DKK fejrer 10 års jubilæum i Vejen med soundtrack af Vejen Garde.
Copyright Ridehesten.com
Vejen Garde spillede til DKK's 10 års jubilæum med internationale udstillinger i Vejen. Alle nød det musikalske indslag. (Foto: Hunden.dk/Sanne Kolind)

I år kan DKK, sammen med Vejen Idrætscenter, fejre 10 års jubilæum med hundeudstillinger i Vejen. Og det blev fejret for fuld udblæsning med flot musik fra Vejen Garde, der spillede flere velkendte ørehængere for det tilhørende publikum. Det musikalske indslag indleder søndagens – og dermed weekendens – sidste finaler. At der har været udstilling i Vejen i 10 år har en klar årsag, mener Jette Nielsen, afdelingsleder for DKK's udstillingsafdeling. ”Vi vil gerne have en stor udstilling et sted, hvor det er rart at være – og det er det her. Samtidig har vi et godt samarbejde med idrætscenteret. De går ind for det og har virkelig tjek på tingene” Ud over idrætscenteret og de gode faciliteter nævner Jette Nielsen også det omkringliggende område, de gode muligheder for camping og selvfølgelig deltagerantallet, der er vokset år for år. ”For 10 år siden var vi glade for 2500 hunde pr. udstilling. I år er der omkring 3000. Så vi håber på 10 år mere” slutter Jette Nielsen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet