Dogdancere forbereder VM

25-06-2018 14:20, af Emmy Marie Simonsen

Mens det danske lydighedslandshold er i Holland for at forsvare de danske farver ved deres VM, så mødtes det danske dog dancing landshold på Garbogaard i Nordsjælland for at forberede sig til deres VM, der også afholdes i Holland, men først om en måneds tid, nemlig d. 20 - 22 juli

Copyright Ridehesten.com

Dagen startede med træning, hvor alle hjalp hinanden både med træningsideer og input til hvordan hundens sikkerhed kunne forbedres, men også fif til hvordan den enkelte handler kunne forbedre sin egen præstation og dermed bidrage til at gøre ekvipagens performance bedre.

Dog dancing er en show sport og der er fokus på små detaljer som hvordan man strækker en arm, at man husker at kigge op og måske smile til dommerne og at man i det hele taget ser selvsikker og veltilpas ud i ringen, så holdet udfordrede hinanden med små øvelser som at have øjenkontakt med tilskuerne 50% af den tid det tog at lave sit program eller at der skulle tages et billede, et helt bestemt sted i programmet og når holdet bagefter kiggede på billedet, skulle handleren stå på en bestemt måde. Gode og nyttige små lege, der virkelig fik handlerne til at fokusere og gøre sit bedste. 

Ekvipagerne har selv koreograferet deres programmer inden for visse rammer for hvilken sværhedsgrad der kræves til et stort internationalt mesterskab, så det er også vigtigt at det bliver tydeligt, at hunden gør det den bliver bedt om, så man sikre, at dommerne ikke dømmer for fejl, hvor der reelt ikke var fejl. Derfor skal der være tydelige skift mellem de enkelte øvelser og også her kunne holdet hjælpe hinanden med forslag som kunne du sætte en twist ind mellem den ene slags cirkler og den anden, så det bliver helt klart, at du beder hunden skifte og at den ikke gør det, bare fordi den ikke kan holde balancen længere?

Inden for dog dancing, er der tradition for, at de deltagende hold medbringer små held og lykke gaver til hinanden og det danske hold har fået lavet en super fin aftale med Chrisco, der har leveret rød/hvide bolde til en rigtig god pris, således at det danske hold kan give en dannebrogsfarvet bold til hver af de andre landes deltagere. En sjov lille historie bag disse bolde er, at de lå i pakker med 3 bolde i forskellige farver, så da Helle Larssen kom for at hente dem hos Chrisco, stod hun og salgsdirektøren og åbnede 80 pakker bolde for at tage de rød/hvide ud og lægge de andre til side. Efter træningen, hjalp holdet hinanden med at pakke disse bold ind og lægge held og lykke hilsner sammen med - de er nu klar til at give til at dele ud, når VM skydes i gang. 

Dagen sluttede med middag og et landsholdsmøde, hvor der blev lavet aftaler om, hvem der hjælper hinanden, når det går løs, hvordan træningstiden skal fordeles og mange andre små detaljer, der har betydning, når konkurrencenerverne sætter ind og alle skal kunne yde deres bedste. 

En rigtig god dag for holdet, der efterhånden virkelig føler sig som et hold og glæder sig til at tage til VM og gøre det rigtig godt sammen. 

Læs også

EDS: Imponerende Dog Dancing i den runde hal

19-05-2023 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer

Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Nordiske Mesterskaber i dogdance

13-11-2022 13:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere

Marynas flugt fra Ukraine

30-06-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Maryna Nemchenko var en af de to ukrainere, der deltog i VM i lydighed på Vilhelmsborg. Her er hendes oplevelser af den russiske invasion

Guld til Danmark i HTM for hold

14-12-2019 11:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har netop trukket en guldmedalje hjem ved nordiske mesterskaber i HTM 

Surf VM for hunde - galt eller genialt

07-08-2019 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her på redaktionen er vi lidt i tvivl. En hund på et surfbræt i havets bølger, er det egentlig noget, hunde bryder sig om?

Dansk EM-guld og -bronze i Dog Dancing

17-11-2014 13:46, af Tine Luther
Hun gjorde det – igen! Danske Anja Christiansen blev endnu en gang europamester i Dog Dancing-disciplinen HTM. Sidsel Rytcher Lauridsen og Germal Prada fik bronze.

Så er der VM i lydighed

23-06-2022 06:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter VM i lydighed på Vilhelmsborg for alvor

Fantastisk dansk start ved VM i agility

04-10-2018 14:48, af Dorthe Kiærulff

Vi har modtaget en førstehåndsberetning fra VM i agility, som i disse dage finder sted i Sverige . Det er Dorthe Kiærulff, der beretter

Japansk VM-dommer til agility i Viborg

22-10-2018 13:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Miriam Søndergaard var hurtig ved tasterne, da næste års VM-dommere i agility blev offentliggjort. Det lykkedes hende nemlig at gafle en af dommerne til konkurrencen i Viborg 13-14. april. Derfor kan de danske udøvere få en forsmag på, hvad der bliver lagt vægt på ved verdensmesterskaberne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.