Sådan fejrer man en verdensmester

16-04-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften kom de nykårede verdensmestre i spor Liselotte Nielsen og schæferhunden Thilde hjem til Hjørring, hvor de fik en modtagelse, der for alvor er et par verdensmestre værdig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er helt fantastisk. Sidste år blev jeg nummer 4, og fik en flot modtagelse, og jeg troede faktisk ikke, det kunne gøres bedre. Men den modtagelse, jeg har fået i dag, slår jo alt, lyder det fra en tydelig rørt Liselotte Hutzelsieder Nielsen, efter hun er ankommet til DCH’s klubhus i Hjørring.

I lidt over en time, inden den nykårede verdensmester er kørt ind på p-pladsen, er folk stimlet sammen ved klubhuset for at give Liselotte og Thilde verdens bedste modtagelse. Flere gange lyder det, at Liselotte er forsinket, da hun har siddet i kø, men det ødelægger ikke den fantastiske stemning, der har bredt sig under den varmende forårssol.

De fleste af de fremmødte står med dannebrogsflag. Der bliver småsnakket, krammet, grinet og fortalt historier, indtil det pludselig gjalder gennem luften: ”Så er det nu”

De mange mennesker bevæger sig ned langs grusvejen, der fører op mod klubhuset. På hver side af den smukt beliggende vej tager de opstilling med flag og faner.

Så kommer den sølvgrå Dacia til syne, og den jublende modtagelseskomite hujer, klapper og vifter med flagene. Bag forruden på Daciaen sidder verdensmesteren og tager sig til hovedet. Det er tydeligt, hun er rørt over den flotte modtagelse.

Efter at være kommet ud af bilen følger en række taler fra DCH-klubbens formand, borgmesteren, kredsen og schæferhundeklubben, inden Liselotte selv tager ordet og fortæller, hvor glad hun er for den fantastiske modtagelse.

Inde i klubhuset venter bobler, sandwich, kage og snacks. Men først skal Liselotte og Thilde lige gennem interviews med diverse tv-stationer og naturligvis også hunden.dk, inden hun kan fejre det flotte resultat med de mange fremmødte.

Det er ikke bare en helt almindelig kvinde med en helt almindelig hund, der drog til Tjekkiet og tilfældigvis bragte et verdensmesterskab hjem til Hjørring. Det er en kvinde, der har arbejdet målrettet på det og en hund, der trods sine ti år aldrig har været skarpere. Men hvad er det, der er så specielt ved Thilde?

– Det der gør Thilde så god er, at vi har trænet meget sammen i mange år, og så er hun altså bare rigtig god til at bruge sin næse. Det er tydeligt, at hun vil det rigtig meget, og på grund af sin store rutine, udviser hun en enorm ro, når vi er i konkurrence, fortæller Liselotte, inden hun går ind i klubhuset og fejrer sejren.

 

Læs også

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Video: Sådan får din hund nok at drikke

12-08-2020 11:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen 

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Dogdancere fik flot VM

30-07-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det danske landsold i Dogdancing er tilbage fra VM i Holland. Vi har modtaget denne stemningsrapport fra dem

Rettelse : Halv DANSK VERDENSMESTER

06-10-2018 14:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danske  Natasha Gjerulff  vandt første løb af to i VM i agility for små hunde med Moviestar

Randers: Deutschland Deutschland über alles

07-10-2018 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne

Flot hundearbejde i Odense

19-09-2019 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag er der i den grad gang i IGP på Odense Atletikstadion, som huser VM for rottweilere

Så er der billeder fra Randers

09-10-2018 14:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Var du til VM i Randers, eller ville du gerne have været det, så kan du se billederne her

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende