Sådan fejrer man en verdensmester

16-04-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften kom de nykårede verdensmestre i spor Liselotte Nielsen og schæferhunden Thilde hjem til Hjørring, hvor de fik en modtagelse, der for alvor er et par verdensmestre værdig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er helt fantastisk. Sidste år blev jeg nummer 4, og fik en flot modtagelse, og jeg troede faktisk ikke, det kunne gøres bedre. Men den modtagelse, jeg har fået i dag, slår jo alt, lyder det fra en tydelig rørt Liselotte Hutzelsieder Nielsen, efter hun er ankommet til DCH’s klubhus i Hjørring.

I lidt over en time, inden den nykårede verdensmester er kørt ind på p-pladsen, er folk stimlet sammen ved klubhuset for at give Liselotte og Thilde verdens bedste modtagelse. Flere gange lyder det, at Liselotte er forsinket, da hun har siddet i kø, men det ødelægger ikke den fantastiske stemning, der har bredt sig under den varmende forårssol.

De fleste af de fremmødte står med dannebrogsflag. Der bliver småsnakket, krammet, grinet og fortalt historier, indtil det pludselig gjalder gennem luften: ”Så er det nu”

De mange mennesker bevæger sig ned langs grusvejen, der fører op mod klubhuset. På hver side af den smukt beliggende vej tager de opstilling med flag og faner.

Så kommer den sølvgrå Dacia til syne, og den jublende modtagelseskomite hujer, klapper og vifter med flagene. Bag forruden på Daciaen sidder verdensmesteren og tager sig til hovedet. Det er tydeligt, hun er rørt over den flotte modtagelse.

Efter at være kommet ud af bilen følger en række taler fra DCH-klubbens formand, borgmesteren, kredsen og schæferhundeklubben, inden Liselotte selv tager ordet og fortæller, hvor glad hun er for den fantastiske modtagelse.

Inde i klubhuset venter bobler, sandwich, kage og snacks. Men først skal Liselotte og Thilde lige gennem interviews med diverse tv-stationer og naturligvis også hunden.dk, inden hun kan fejre det flotte resultat med de mange fremmødte.

Det er ikke bare en helt almindelig kvinde med en helt almindelig hund, der drog til Tjekkiet og tilfældigvis bragte et verdensmesterskab hjem til Hjørring. Det er en kvinde, der har arbejdet målrettet på det og en hund, der trods sine ti år aldrig har været skarpere. Men hvad er det, der er så specielt ved Thilde?

– Det der gør Thilde så god er, at vi har trænet meget sammen i mange år, og så er hun altså bare rigtig god til at bruge sin næse. Det er tydeligt, at hun vil det rigtig meget, og på grund af sin store rutine, udviser hun en enorm ro, når vi er i konkurrence, fortæller Liselotte, inden hun går ind i klubhuset og fejrer sejren.

 

Læs også

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Video: Sådan får din hund nok at drikke

12-08-2020 11:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen 

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Fantastisk dansk start ved VM i agility

04-10-2018 14:48, af Dorthe Kiærulff

Vi har modtaget en førstehåndsberetning fra VM i agility, som i disse dage finder sted i Sverige . Det er Dorthe Kiærulff, der beretter

Danmark vinder sølv ved historisk VM i rallylydighed

28-09-2024 20:47, af Cecilie Friis Amstrup

Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.

BREAKING: DANSK VERDENSMESTER

07-10-2018 10:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu skulle den altså være god nok

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Flot hundearbejde i Odense

19-09-2019 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag er der i den grad gang i IGP på Odense Atletikstadion, som huser VM for rottweilere

Så er der VM i lydighed

23-06-2022 06:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter VM i lydighed på Vilhelmsborg for alvor

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Flåtsæsonen 2026: Tid til forebyggelse?

Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.