Sådan fejrer man en verdensmester

16-04-2019 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften kom de nykårede verdensmestre i spor Liselotte Nielsen og schæferhunden Thilde hjem til Hjørring, hvor de fik en modtagelse, der for alvor er et par verdensmestre værdig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er helt fantastisk. Sidste år blev jeg nummer 4, og fik en flot modtagelse, og jeg troede faktisk ikke, det kunne gøres bedre. Men den modtagelse, jeg har fået i dag, slår jo alt, lyder det fra en tydelig rørt Liselotte Hutzelsieder Nielsen, efter hun er ankommet til DCH’s klubhus i Hjørring.

I lidt over en time, inden den nykårede verdensmester er kørt ind på p-pladsen, er folk stimlet sammen ved klubhuset for at give Liselotte og Thilde verdens bedste modtagelse. Flere gange lyder det, at Liselotte er forsinket, da hun har siddet i kø, men det ødelægger ikke den fantastiske stemning, der har bredt sig under den varmende forårssol.

De fleste af de fremmødte står med dannebrogsflag. Der bliver småsnakket, krammet, grinet og fortalt historier, indtil det pludselig gjalder gennem luften: ”Så er det nu”

De mange mennesker bevæger sig ned langs grusvejen, der fører op mod klubhuset. På hver side af den smukt beliggende vej tager de opstilling med flag og faner.

Så kommer den sølvgrå Dacia til syne, og den jublende modtagelseskomite hujer, klapper og vifter med flagene. Bag forruden på Daciaen sidder verdensmesteren og tager sig til hovedet. Det er tydeligt, hun er rørt over den flotte modtagelse.

Efter at være kommet ud af bilen følger en række taler fra DCH-klubbens formand, borgmesteren, kredsen og schæferhundeklubben, inden Liselotte selv tager ordet og fortæller, hvor glad hun er for den fantastiske modtagelse.

Inde i klubhuset venter bobler, sandwich, kage og snacks. Men først skal Liselotte og Thilde lige gennem interviews med diverse tv-stationer og naturligvis også hunden.dk, inden hun kan fejre det flotte resultat med de mange fremmødte.

Det er ikke bare en helt almindelig kvinde med en helt almindelig hund, der drog til Tjekkiet og tilfældigvis bragte et verdensmesterskab hjem til Hjørring. Det er en kvinde, der har arbejdet målrettet på det og en hund, der trods sine ti år aldrig har været skarpere. Men hvad er det, der er så specielt ved Thilde?

– Det der gør Thilde så god er, at vi har trænet meget sammen i mange år, og så er hun altså bare rigtig god til at bruge sin næse. Det er tydeligt, at hun vil det rigtig meget, og på grund af sin store rutine, udviser hun en enorm ro, når vi er i konkurrence, fortæller Liselotte, inden hun går ind i klubhuset og fejrer sejren.

 

Læs også

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.

Video: Sådan får din hund nok at drikke

12-08-2020 11:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen 

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

Danmark vinder sølv ved historisk VM i rallylydighed

28-09-2024 20:47, af Cecilie Friis Amstrup

Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.

Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

VM for sporhunde afholdes i Danmark

05-04-2013 11:17, af Tine Luther
De bedste sporhunde fra Europa, Mellemøsten og USA er med, når ”FCI FH WM 2013 World Championship for Tracking Dogs” afvikles på Djursland - Danmarks naturskønne næse - i dagene 10–14/04 2013.

Flot hundearbejde, imponerende jordbærkage og køligt sommervejr

23-06-2018 08:00, af Siri Renée

De fine varmegrader var skiftet ud med blæsevejr og sølle 15 grader da konkurrencen for alvor gik i gang i dag. Der blev trukket lag på lag på lag af tøj på, og vi så endda hunde med ulddækkener

Finsk verdensmester i lydighed

27-06-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Mari Leiviskä og hendes hund Tending Panther, der løb med verdensmesterskabet i lydighed 2022

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Vandsøgshund leder efter Maria

26-11-2020 14:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I oktober forsvandt Maria From Jakobsen fra sit hjem i Frederikssund. Netop nu leder en af politiets hunde efter spor af hende i Roskilde Fjord ved Selsø

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund