På fodboldbanerne nedenfor den store Bionutria Park i Randers har agilityfolket de sidste dage luftet deres schæfere på udfordrende baner.
Lørdag eftermiddag var det så tid til at vinderne skulle kåres, og sidder man med en tysk antipati, bør man nok ikke læse videre.
Agilityudøverne gik i samlet flok ind på Bionutria Park til fælles hyldest. Det var både festligt og underholdende.
Herefter var det tid til at kalde finalevinderne op.
På 3.pladsen kom Paula Korte fra Tyskland
Nummer 2 blev Kerstin Fechti fra Tyskland
Og vinderen blev Sabine Matz fra …. Nå ja …… Tyskland.
Ingen danskere blev placeret i finalen, da de alle blev diskvalificeret. Tina Dahl Kastbjerg havde ellers gjort det flot ved at vinde AG1.
Det var ikke kun de individuelle præstationer, der skulle hædres. De tre bedste hold skulle også på podiet og modtage folkets hyldes. Til stor glæde for det fremmødte publikum modtog det danske hold en tredjeplads.
På andenpladsen kom Italien, og på førstepladsen var det …. Tyskland.
Der var naturligvis stor glæde i den tyske lejr for de flotte resultater, men var de ren pris for bedste udklædning ved pokaloverrækkelsen, havde Danmark fået en klar førsteplads.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
En ny opgørelse fra If Forsikring viser, at danskerne i stigende grad forsikrer deres hunde som fuldgyldige familiemedlemmer. Syv ud af ti kunder prioriterede i 2021 at have syge- og ulykkesforsikring til deres hund, og heraf valgte hele 87 procent den bedst dækkende hundeforsikring
Vådt og koldt vejr giver kennelhosten ideelle betingelser – men hvad er kennelhoste, og hvad skal du holde øje med?
I weekenden blev flere hunde forgiftet ved et canicrossløb i Frankrig. Tre hunde er døde efter at have spist forgiftede kødboller
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.