På fodboldbanerne nedenfor den store Bionutria Park i Randers har agilityfolket de sidste dage luftet deres schæfere på udfordrende baner.
Lørdag eftermiddag var det så tid til at vinderne skulle kåres, og sidder man med en tysk antipati, bør man nok ikke læse videre.
Agilityudøverne gik i samlet flok ind på Bionutria Park til fælles hyldest. Det var både festligt og underholdende.
Herefter var det tid til at kalde finalevinderne op.
På 3.pladsen kom Paula Korte fra Tyskland
Nummer 2 blev Kerstin Fechti fra Tyskland
Og vinderen blev Sabine Matz fra …. Nå ja …… Tyskland.
Ingen danskere blev placeret i finalen, da de alle blev diskvalificeret. Tina Dahl Kastbjerg havde ellers gjort det flot ved at vinde AG1.
Det var ikke kun de individuelle præstationer, der skulle hædres. De tre bedste hold skulle også på podiet og modtage folkets hyldes. Til stor glæde for det fremmødte publikum modtog det danske hold en tredjeplads.
På andenpladsen kom Italien, og på førstepladsen var det …. Tyskland.
Der var naturligvis stor glæde i den tyske lejr for de flotte resultater, men var de ren pris for bedste udklædning ved pokaloverrækkelsen, havde Danmark fået en klar førsteplads.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til langt flere dyr i oktober måned end i årets øvrige måneder. 67 pct. flere dyr sammenlignet med gennemsnittet for de resterende 11 måneder
I Randers sidder Vivi Bøge ulykkelig og venter på, at den hund, hun elsker så højt, kommer hjem igen. Hunden forsvandt 30. april og Vivi mener, han er stjålet
Flere hunde rammes af stivhed og smerter i led. Derfor er det en god ide at træne smidighed
Ny svensk forskning viser, at hunde, der oprindeligt er avlet til kamp, står bag de fleste angreb på andre hunde
Øen Maui, der er en del af Hawaii, hærges netop nu af skovebrande. Mange mennesker har mistet livet, og midt i det hele går hunde rundt og leder efter omkomne
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.