Sidstedagen på VM for schæferhunde er nu godt i gang. Solen forkæler de mange feststemte tilskuere fra hele verden, der har fundet vej til Cepheus Park i Randers.
I dag skal VM afgøres og alle konkurrencerne foregår inde på stadion, da alle sporøvelser er afsluttet.
To danskere har været i ilden, og for begge gjaldt det, at der skulle noget ekstraordinært til for, at de skulle blande sig i topstriden.
De to danskere var Søren Petersen og Morten Dinesen. Inden dagens konkurrencer stod Søren Petersen med 179 point og Morten Dinesen med 181 point. Inden dagens konkurrencer krævede det over 275 point at komme i top tre.
Søren Petersen var den første af de to på banen til forsvarsarbejde. Desværre sluttede det alt for hurtigt. Han og Sundeved Bacchus blev stoppet af dommeren i den første øvelse, da hunden ikke formåede at løbe frem og tilbage mellem de telte, den skulle søge i. Den løb i stedet sine egne veje, og så sluttede det altså for en ærgerlig Søren Petersen.
Anderledes gik det for Morten Dinesen og Egons Shabby Tiger, der lavede flot forsvarsarbejde og blev belønnet med 93 point. Dermed ender Morten Dinesen på 274 point og bliver bedste dansker foran Allan Maidal, der ellers længe har set ud til at skulle blande sig i topstriden. Men i går måtte Allan Maidal og Wilcken Aron nøjes med 84 point i spordelen, hvilket sendte dem ud af topstriden.
Herunder får du lidt billeder af søndagens første afdeling af forsvarsarbejde.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid
Søndag blev Camilla-Julie Skov Hansens hund kidnappet foran en Fakta i Randers. Efter længere menneskejagt lykkedes det hende at finde sin hund
Hos Randers Dyrehospital har Covid-19 betydet en aflysning af deres arrangement Hund Forbi, hvor man samler ind til hjælp til udsattes dyr. Men man kan stadig hjælpe
I februar 2017 blev 61 misrøgtede hunde fundet på en gård i en lille by tæt ved Randers. Sagen ligger i dag hos Det Veterinære Sundhedsråd, skriver Randers Amtsavis
En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.
Fredag kom det frem, at der er Giardia i Assentoft ved Randers
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet