Ærgerlig dansk start på søndagen

02-10-2022 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidstedagen på VM for schæferhunde er nu godt i gang. Solen forkæler de mange feststemte tilskuere fra hele verden, der har fundet vej til Cepheus Park i Randers. 

I dag skal VM afgøres og alle konkurrencerne foregår inde på stadion, da alle sporøvelser er afsluttet. 

To danskere har været i ilden, og for begge gjaldt det, at der skulle noget ekstraordinært til for, at de skulle blande sig i topstriden. 

De to danskere var Søren Petersen og Morten Dinesen. Inden dagens konkurrencer stod Søren Petersen med 179 point og Morten Dinesen med 181 point. Inden dagens konkurrencer krævede det over 275 point at komme i top tre. 

Søren Petersen var den første af de to på banen til forsvarsarbejde. Desværre sluttede det alt for hurtigt. Han og Sundeved Bacchus blev stoppet af dommeren i den første øvelse, da hunden ikke formåede at løbe frem og tilbage mellem de telte, den skulle søge i. Den løb i stedet sine egne veje, og så sluttede det altså for en ærgerlig Søren Petersen. 

Anderledes gik det for Morten Dinesen og Egons Shabby Tiger, der lavede flot forsvarsarbejde og blev belønnet med 93 point. Dermed ender Morten Dinesen på 274 point og bliver bedste dansker foran Allan Maidal, der ellers længe har set ud til at skulle blande sig i topstriden. Men i går måtte Allan Maidal og Wilcken Aron nøjes med 84 point i spordelen, hvilket sendte dem ud af topstriden. 

Herunder får du lidt billeder af søndagens første afdeling af forsvarsarbejde. 

Læs også

Actionfyldte fotos fra VM for schæferhunde er nu online

06-10-2022 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Randers: Deutschland Deutschland über alles

07-10-2018 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne

Hjælp Randers Dyrehospital med at hjælpe

18-06-2020 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Randers Dyrehospital har Covid-19 betydet en aflysning af deres arrangement Hund Forbi, hvor man samler ind til hjælp til udsattes dyr. Men man kan stadig hjælpe

Politihunde fandt forsvundne børn

08-10-2019 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene

Vanvittig flot video fra VM i Randers

26-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste års VM for schæferhunde i Randers var en stor succes. Amerikaner har lavet en flot video fra mesterskabet. Se den her

Hund stjålet fra VM i Randers

27-09-2018 13:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund

Galleri: Schæfer, schæfer, schæfer

06-10-2018 15:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er svært at gå rundt i Randers i disse dage og ikke blive schæferskruk. Her er et lille galleri

Schæferhundeklubbens IPO3 DM

14-05-2018 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der DM for schæferhunde i Randers. Vi har modtaget denne lille reportage fra Randi Salzwedell

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse