Dyrehospital hjælper socialt udsatte og deres hunde

22-06-2016 13:10, af Kasper Larsson
Lokale i Randers mødtes den 12. juni for at gå en tur med deres hunde og i samme ombæring samle penge ind til socialt udsatte og deres kæledyr
Copyright Ridehesten.com
initiativtagerne fra Randers Dyrehospital. I alt blev der indsamlet 14.133 kr - og det er stadig muligt at støtte projektet med MobilePay. (Foto: Facebook)

”Hund Forbi” er navnet på det nye initiativ med formålet at samle penge ind til socialt udsatte, så deres kæledyr kan komme til dyrlægen. Bag projektet står Randers Dyrehospital. For at få penge i kassen var der søndag den 12. juni arrangeret en gåtur, som hundefolket skulle betale 100 kr. pr. hund for at deltage i. Derudover var der arrangeret grill og aktiviteter på plænen foran dyrehospitalet. Pengene går ubeskåret til indkøb af medicin, da dyrlægerne fra Randers Dyrehospital gratis bidrager med deres arbejdskraft. Dyrlæge Lone Plum fra Randers Dyrehospital antager, at der mødte mellem 200-300 op til arrangementet. – Det var rigtig, rigtig flot. Vi var meget overraskede over, at der kom så mange, fortæller hun til Metroxpress. Der blev i alt indsamlet 14.133 kr. Pengene går ubeskåret til indkøb af medicin, da dyrlægerne fra Randers Dyrehospital gratis bidrager med deres arbejdskraft. Svært ikke at kunne hjælpe sin bedste ven – Når man har en svær hverdag, er det godt at have en firbenet ven at betro sig til. Det må være utrolig svært ikke at kunne gøre noget, hvis dyret har det skidt, og samtidig er det også vigtigt fra dyrenes synspunkt, at de har det godt, forklarer hun. Der skal rejses flere penge ”Vi har aftalt et samarbejde med Randers Kommunes værested Perron 4, så hjælpen når bedst muligt ud til de mest trængende. Vi vil gerne have projektet til at vokse, så vi jævnligt kan tilbyde gratis sundhedstjek og behandling på værestedet Perron 4. Det kræver sponsorstøtte, donationer og frivillige kræfter, og vi er allerede i gang med at undersøge mulighederne. Tænk hvis vi i fællesskab i Randers kan sætte sådan en hjælp i værk! Det kunne da være fantastisk”, lyder det fra en begejstret Lone Plum om projektets potentiale. Hun regner med, at der bliver afholdt et lignende arrangement til næste år. Har man lyst til at støtte projektet ”Hund Forbi”, kan man indtil da støtte med et beløb via MobilePay. For mere info, klik her. Kilde: mx.dk/randers-dyrehospital.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.