I 2018 fyldte schæferhundene godt i gadebilledet i Randers. Her var byen nemlig vært for verdensmesterskabet for schæferhunde, og nu bliver den det igen.
Egentlig skulle Finland have stået for mesterskabet, der skulle have fundet sted i byen Lathi, men efter dyreværnsorganisationer har afsløret tvivlsomme træningsmetoder i landet med de tusinde søer, har den finske schæferhundeklub mistet sponsorstøtte, og byen Lathi har meddelt, at de ikke er velkomne. Derfor har Finland i sidste øjeblik trukket sig fra aftalen. Det fremgår af en mail, der er sendt ud til schæferhundeklubbens medlemmer.
Mesterskabet kommer til at løbe af stablen i enten uge 42 eller uge 43, og man kan allerede nu godt begynde at glæde sig, da arrangørerne har store planer med mesterskabet.
Sidst der blev afholdt VM i Randers, kunne man også opleve agility, men det bliver der ikke noget af næste år, da det ifølge arrangørerne er for omkostningstungt såvel mandskabsmæssigt som økonomisk.
I 2018 deltog cirka 150 hunde i brugshunde-VM'et, mens der deltog 220 hunde i hundeudstillingen.
– Jeg synes, det er en rigtig god idé at kombinere det. Ofte er et ægtepar med schæferhunde interesseret i begge dele, hvor manden går op i brugshundearbejdet og konen i udstilling, for eksempel. Derfor giver det god mening at tilbyde begge dele, siger Poul Meineche Hansen til Randers Amtsavis.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til
Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence
I 2018 var der for første gang international lydighedscamp hos Indog Elite Center i Viborg. Til oktober kan man igen komme på lydighedscamp og få gode råd af nogle af verdens bedste trænere. Tilmelding åbner fredag
Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene
Lørdag var første dag på den internationale hundeudstilling i Herning. Her spillede dansk/svensk gårdhund en hovedrolle
En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.