I 2018 fyldte schæferhundene godt i gadebilledet i Randers. Her var byen nemlig vært for verdensmesterskabet for schæferhunde, og nu bliver den det igen.
Egentlig skulle Finland have stået for mesterskabet, der skulle have fundet sted i byen Lathi, men efter dyreværnsorganisationer har afsløret tvivlsomme træningsmetoder i landet med de tusinde søer, har den finske schæferhundeklub mistet sponsorstøtte, og byen Lathi har meddelt, at de ikke er velkomne. Derfor har Finland i sidste øjeblik trukket sig fra aftalen. Det fremgår af en mail, der er sendt ud til schæferhundeklubbens medlemmer.
Mesterskabet kommer til at løbe af stablen i enten uge 42 eller uge 43, og man kan allerede nu godt begynde at glæde sig, da arrangørerne har store planer med mesterskabet.
Sidst der blev afholdt VM i Randers, kunne man også opleve agility, men det bliver der ikke noget af næste år, da det ifølge arrangørerne er for omkostningstungt såvel mandskabsmæssigt som økonomisk.
I 2018 deltog cirka 150 hunde i brugshunde-VM'et, mens der deltog 220 hunde i hundeudstillingen.
– Jeg synes, det er en rigtig god idé at kombinere det. Ofte er et ægtepar med schæferhunde interesseret i begge dele, hvor manden går op i brugshundearbejdet og konen i udstilling, for eksempel. Derfor giver det god mening at tilbyde begge dele, siger Poul Meineche Hansen til Randers Amtsavis.
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
Agilitydelen af VM for schæferhunde blev afgjort lørdag, og man må sige, at tyskerne tog for sig af retterne
Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Fire store hundesager har lagt pres på internaterne hos Dyrenes Beskyttelse den sidste måned, hvor 113 hunde er blevet overdraget. I alt er 219 hunde overdraget i 2018. Dyrenes Beskyttelse efterlyser nye ejere til hundene
Dagens blogger er Charlotte Laursen, og hun fortæller om et indholdsrigt år med op- og nedture
Vi har modtaget en lille reportage fra Marianne Haagen, der var i Amsterdam med andre ejere af gammel dansk hønsehund. Reportagen fortæller både om flotte resultater og et noget forvirrende arrangement
I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst
Da den nye mobile dyreklinik onsdag ramte Randers, blev den første hundeoperation i bilen foretaget. Hunden.dk var med til operationen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning