Politihunde fandt forsvundne børn

08-10-2019 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag forsvandt tre børn fra en skole i Randers. Det var politihunde, der fandt frem til børnene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mandag morgen stod mindst tre stole tomme på Oust Mølle Skolen i Randers. Tre børn på henholdsvis 6, 8 og 11 år var nemlig ikke mødt til timerne til trods for, at de havde forladt deres hjem.

Klokken 10.30 blev børnene meldt forsvundet, hvorefter en større eftersøgning blev sat i værk. Politiets hundepatruljer blev sendt til skolen og samtlige patruljer i området fik børnenes signalement og blev bedt om at kigge efter dem. Derudover bad Østjyllands Politi taxa- og busselskaber om at holde udkig efter børnene, og en offentlig efterlysning med billeder blev sendt ud.

Men det var politihundene, der først fandt et spor af de tre børn, og sporet ledte betjentene mod et område et par kilometer væk.

Det viste sig, at et familiemedlem til det ene barn boede i dette område. En patrulje søgte derfor mod familiemedlemmets hus, hvor de kunne høre lyden af nogle børn. Det viste sig at være de tre eftersøgte børn, som legede rundt i husets have. De var selv gået derhen, og da familiemedlemmet ikke var hjemme, havde ingen alarmeret politiet.

Alle børn var i god behold, og de blev lidt over kl. 13.30 kørt hjem til deres familier af politiet.

Endnu engang et flot arbejde af de danske politihunde.

 

Læs også

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Labradoren Fie reddede julen for Liam på halvandet år

16-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

19. december rykkede Lis Skøtt og hunden Fie ud til en eftersøgning af en lille drengs høreapparat. Den dygtige Labrador fandt drengens høreapparat og så var julen reddet

6 tips til at inkludere din firbenede ven i dit bryllup

29-06-2016 15:20, af Kasper Larsson
I skal giftes, og hele familien skal med til brylluppet – også hunden. Men hvordan får man bedst hunden inkluderet i brylluppet? Her er 6 gode råd til at gøre dagen til en succes både for dyr og mennesker.

Droner skal hjælpe med at finde forsvundne hunde

25-01-2024 11:54, af Anne Cecilie Sohl

Et nyt projekt vil bruge droner med termisk kamera til eftersøgning af forsvundne eller bortløbne hunde. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Et Happy Dog nytår!

19-02-2015 09:04, af Nina Marie Villadsen
Hunde kan i Sverige fejre fyrværkerifrit nytår på Clarion Hotel Arlanda, og det har vist sig at være en stor succes

Dansk succes ved World Dog Show 2014

11-08-2014 12:29, af Tine Luther
Totalt set var der tilmeldt 267 danske hunde til World Dog Show i Helsinki. I alt 21.200 hunde deltog – og Danmark høstede 35 titler. Det blev også til nogle fine gruppeplaceringer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt