På Randers Amtsavis kan man læse en længere artikel, om en voldsom begivenhed i Randers i søndags.
Her var Camilla-Julie Skov Hansen ude at spille tennis. Imens skulle hendes kæreste handle ind i Fakta i Dytmærsken i det centrale Randers. Han stillede hunden, som er en pomeranier ved navn Frede, udenfor butikken og gik ind for at gøre sine indkøb.
Pludselig kom nogle piger løbende ind i butikken. De fortalte, at de havde set to drenge putte Frede ned i en pose, hvorefter de var stukket af med hunden.
Kæresten løb ud af butikken og konstaterede, at hunden var væk. Han fik øje på de to kidnappere og forsøgte at løbe efter dem, men de stak af fra ham.
To mænd fortæller Camilla-Julie Skov Hansens kæreste, at de måske ved, hvem der er stukket af med Frede, og hvor den befinder sig.
Han sætter sig ind i en taxa med de to mænd, og de kører rundt i Randers i en times tid, inden de kommer til en opgang, hvor det til sidst lykkes at finde Frede.
Kæresten bliver truet af kidnapperne til ikke at melde episoden til politiet. Kæresten får igen udleveret Frede, som nu er hjemme igen.
Da Frede blev kidnappet, slog Camilla-Julie Skov Hansen hurtigt en efterlysning op på Facebook, som blev delt over 1000 gange.
- Jeg er meget rørt over, at der er så mange på Facebook, der har delt det og hjulpet. Folk er virkelig gode til at hjælpe, når man har brug for det, fortæller Camilla-Julie Skov Hansen til Amtsavisen, og hun roser også de piger, som stod sammen med Camilla og hendes forældre og ventede på nyt om den bortførte hund foran Fakta i Dytmærsken søndag, mens kæresten Jesper ledte efter hunden.
Til en artikel i HUNDEN søger vi en kilde, måske kan du hjælpe
Onsdag modtog politiassistent Arvid fra Fyns Politi og hans patruljehund Helmut rigspolitichefens ærespokal for en indsats sidste sommer, hvor de reddede en kvinde fra druknedøden
Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector
Det lykkedes ikke for en røver at undslippe politiets hunde, selvom han havde valgt et gemmested, der havde fået ham til at vinde enhver udgave af barndommens gemmeleg
Søndag aften udbrød der brand i en villa i Hvidovre. Familien i huset var ikke hjemme, men det var hunden desværre
Som vi tidligere har skrevet, har vi i næste nummer af HUNDEN et minitema om sorg. Til denne artikel har vi nogle spørgsmål, I meget gerne må svare på
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.