Knap havde den nye Dyreværnsenhed i Nordjyllands Politi sat nøglerne i deres politibiler, før de i torsdags slog til mod en adresse i Hadsund.
Her fandt man hunde under forhold, der fik betjentene til at mistænke, at der kunne være tale om systematisk avl på adressen.
Siden kastede Nordjyske tvivl om den teori, da de i en artikel skrev, at opdrættet var helt efter reglerne, og at der kun manglede en tilladelse til erhvervsmæssigt salg af hunde.
Som hovedkilde til artiklen havde Nordjyske talt med opdrætteren, der udtalte til mediet:7
– Hundene har det godt, og der er ikke nogen dyreværnssag. Det fik jeg også bekræftet af politiet torsdag aften, siger opdrætteren. Hvilket også bliver bekræftet af Dyreværnsenheden - dyrevelfærdsmæssigt var alt efter bogen på stedet, alle dyr havde det godt., lød det fra opdrætteren, der ønskede at være anonym.
Problemet med artiklen er bare, at Dyreværnsenheden ikke kan genkende den fremstilling af sagen. I en mail til hunden.dk skriver leder af enheden Henrik Taagaard:
– Ved desværre ikke hvor Nordjyske har info omkring, at Nordjyllands Politi skulle have bragt en form for dementi. Vi fastholder vores oprindelige pressemeddelelse og så skal Fødevarestyrelsen samt vores anklagemyndighed vurdere hvilke overtrædelser der præcis er tale om samt grovheden. Når der er sket sigtelse i sagen, vil vi komme med en ny pressemeddelelse.
Forvirringen omkring adressen i Hadsund er altså total, og vi glæder os til at følge udviklingen.
Her kan du læse den oprindelige pressemeddelelse fra Nordjyllands Politi
Den nyoprettede specialiserede Dyrevelfærdsenhed i Nordjyllands Politi rykkede på baggrund af en borgerhenvendelse i går, 4. juli 2019, ud til en adresse i Hadsund. Her fandt man flere hunde af racen fransk bulldog, staffordshire bull terrier under forhold, der peger på systematisk avl
En hundeejer fra Jammerbugt kommune er nu dømt til at betale en bøde på 10.000 kroner for at have holdt et større antal hunde under uforsvarlige forhold. Sagen er efterforsket af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed
Fredag eftermiddag modtog Kamilla Blume Jørgensen og Per Jacobsen fra Midt- og Vestsjællands Politis dyreværnsenhed prisen som Årets Dyreven 2017 af Dyrenes Beskyttelse
Henrik Taagaard fra Dyreværnsenheden i Nordjyllands Politi lagde i onsdags en video på Facebook med en opfordring til de danske hundeejere
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?