Video: Har du styr på din hund

04-04-2020 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Henrik Taagaard fra Dyreværnsenheden i Nordjyllands Politi lagde i onsdags en video på Facebook med en opfordring til de danske hundeejere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Har du styr på disse tre ting hos din hund:

  • Hundetegn
  • Ansvarsforsikring
  • Registrering

Det er hovedbudskabet i Henrik Taagaards video, som han lagde på Facebook i onsdags. Henrik er leder af Dyreværnsenheden ved Nordjyllands Politi, og fortæller til hunden.dk, hvorfor han fandt videoen nødvendig.

– Dyrevelfærdsektionen modtager alle sager omkring hunde der bliver optaget af borgere i Nordjyllands politikreds. De borgere der ringer til politiet fordi de står med en hund, er typisk dem der ikke kan se hvem der ejer hunden, altså pga manglende hundetegn. Jeg har ikke de præcise tal på hvor mange sager vi modtager, men ca 5-10 om ugen. Udover det er besværligt for borgeren der optager hunden, så er det også ressourcekrævende for politiet samt de internater vi samarbejder med. Og nok vigtigst af alt, er det stressende for hunden siger han og fortsætter:

– Derudover ser vi rigtig ofte, at de hunde vi besigtiger i forbindelse med vores kontroltilsyn, ikke er forsikret og registeret korrekt. Den mest typiske fejl er, at hunden står registreret til en tidligere ejer eller til en tidligere adresse. Ofte er disse overtrædelser af hundeloven, dem der løfter bøderne højt op i vores sager. En hund der ikke er registreret korrekt og mangler forsikring udløser en bøde på 4000 kr. pr. hund.

Du kan se videoen herunder

Læs også

Hundesag fra Jammerbugt kommune er nu afgjort

25-09-2019 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hundeejer fra Jammerbugt kommune er nu dømt til at betale en bøde på 10.000 kroner for at have holdt et større antal hunde under uforsvarlige forhold. Sagen er efterforsket af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed

Første sag om hundehandel afgjort

23-09-2019 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner

Stor forvirring om mulig hvalpefabrik i Hadsund

08-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da den nye dyreværnsenhed i Nordjyllands Politi slog til mod en adresse i Hadsund, mente man, der kunne være tale om en hvalpefabrik. Leder af enheden holder fast i opfattelsen

Effektive narkohunde

19-08-2021 12:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag sørgede nogle narkohunde for, at Østjyllands Politi fik en fornem fangst i Risskov

Politi hædres for at redde hund

02-08-2018 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PETA har valgt at Østjyllands Politi skal hædres som Dyrenes Helt efter betjente har befriet en hund fra ren varm bil

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Politihunde døde af hedeslag

28-06-2011 12:14, af Anne Kristine Tollestrup
To politihunde blev fundet døde i hundeførerens bil – nu efterforsker det britiske politi sagen.

Ejere til hund efterlyses

20-12-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har i nat fået indleveret en hund, som mangler sine ejere. Kender du hunden

15 hunde med mider og sår fjernet

12-06-2024 10:02, af Anne Cecilie Sohl

15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.

Nordjyllands Politi: Hold hundene i snor

31-03-2021 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.