Området ved byen Nis i Serbien var rammen om dette års VM for stående jagthunde i dagene 19.-21. okt. Over hele Centraleuropa og ikke mindst på Balkan er der tradition for at drive mange forskellige former for jagt med hund. Så det er ikke helt nemt at begå sig i den internationale konkurrence. Og til VM møder så nogle af de allerbedste danske hunde deres udenlandske konkurrenter. Dansk sejr i Sct. Hubertus Efterhånden har de danske hundefolk og deres hunde oparbejdet et ry som nogle af dem, man virkelig skal holde øje med. Fire gange på 7 år har den unge Christine Due med to forskellige ruhårede hønsehunde opdrættet af hendes far, Anders Due, stået øverst på medaljeskamlen i den individuelle konkurrence Sct. Hubertus for kvinder. I år var det så herrernes tur til at kravle helt til tops i Sct. Hubertus, hvor sejren gik til Poul Valdemar Nielsen med sin breton Pvn’s Darwin. Poul Valdemar Nielsen har i øvrigt været Verdensmester i denne disciplin 2. gang tidligere. Denne disciplin er den jagthundeprøve, som kommer tættest på rigtig jagt. Her bedømmes jagtforståelse, våbenbetjening og føring af hunden. Prøven løber over 20 minutter, og føreren vægtes med 70%, hunden med 30%. I løbet af de 20 minutter handler det om at finde to fugle, som hunden tager stand for, og nedlægge fuglene i første skud. Holdguld Herudover blev det også til holdguld i VM i Sct. Hubertus. Det gik til et hold bestående af – igen – Poul Valdemar Nielsen igen i samarbejde med Darwin og Harris Jensen med sin engelske setter, Bob. De øvrige danske deltagere endte ikke på medaljeskamlerne, men Ventzislav Simeonov med sin korthårede hønsehund Linda opnåede et flot Tres bon, så endnu en gang viste de danske hunde international topkvalitet.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?