Området ved byen Nis i Serbien var rammen om dette års VM for stående jagthunde i dagene 19.-21. okt. Over hele Centraleuropa og ikke mindst på Balkan er der tradition for at drive mange forskellige former for jagt med hund. Så det er ikke helt nemt at begå sig i den internationale konkurrence. Og til VM møder så nogle af de allerbedste danske hunde deres udenlandske konkurrenter. Dansk sejr i Sct. Hubertus Efterhånden har de danske hundefolk og deres hunde oparbejdet et ry som nogle af dem, man virkelig skal holde øje med. Fire gange på 7 år har den unge Christine Due med to forskellige ruhårede hønsehunde opdrættet af hendes far, Anders Due, stået øverst på medaljeskamlen i den individuelle konkurrence Sct. Hubertus for kvinder. I år var det så herrernes tur til at kravle helt til tops i Sct. Hubertus, hvor sejren gik til Poul Valdemar Nielsen med sin breton Pvn’s Darwin. Poul Valdemar Nielsen har i øvrigt været Verdensmester i denne disciplin 2. gang tidligere. Denne disciplin er den jagthundeprøve, som kommer tættest på rigtig jagt. Her bedømmes jagtforståelse, våbenbetjening og føring af hunden. Prøven løber over 20 minutter, og føreren vægtes med 70%, hunden med 30%. I løbet af de 20 minutter handler det om at finde to fugle, som hunden tager stand for, og nedlægge fuglene i første skud. Holdguld Herudover blev det også til holdguld i VM i Sct. Hubertus. Det gik til et hold bestående af – igen – Poul Valdemar Nielsen igen i samarbejde med Darwin og Harris Jensen med sin engelske setter, Bob. De øvrige danske deltagere endte ikke på medaljeskamlerne, men Ventzislav Simeonov med sin korthårede hønsehund Linda opnåede et flot Tres bon, så endnu en gang viste de danske hunde international topkvalitet.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.