Vi kender nok alle den slags mennesker, som har det med at kaste 34 bolde op i luften for så at tabe 35 bolde. Sådan er man ikke hos Dansk Dyreværn Århus (DDÅ). Her har man ry for at få ting til at lykkes, så når de inviterer politikere for at fortælle om nye ideer, så bliver der lyttet.
Sådan var det også mandag, da DDÅ åbnede dørene for miljø- og fødevareministeren og Dansk Folkepartis dyrevelfærdsordfører.
Besøget startede med, at bestyrelsesformand Kalle Fisker fortalte lidt om stedet. Han fortalte blandt andet, at man i sidste uge havde skaffet nye hjem til hele 29 dyr, og at alt på internatet var ”state of the art.”
Han fortalte også, at stedet har indført gratis aflevering af dyr. Det har betydet, at mængden af indleverede dyr er steget med 53 procent, og udviklingen ser ud til at fortsætte.
De to politikere fik selv lov til at danne sig et indtryk af stedet, da de efterfølgende blev vist rundt på stedet.
Rundvisningen startede i katteafdelingen, hvor især de gode forhold for kattene og et tarzanrum, hvor kattene på skift kunne lege, vakte begejstring.
Efter et besøg hos kaninerne, kom turen endelig til hundeafdelingen. Gæsterne fik lov at møde Børge, som er blevet en vaskeægte kendishund efter at have optrådt i fjernsynet.
– Han er ikke særlig køn, men han er godt nok nuttet, lød det fra Karina Due, der beviste sin kærlighed ved at give den lille hund et ordentligt kys på munden.
Udenfor hundeafdelingen viste Kalle Fisker den første af de store drømme frem. Et vaskeægte mekka for hunde. Indtil videre er det bare en blød mark med nogle jordbunker, men snart bliver det forvandlet til 20.000 m2 hundelegeplads med blandt andet nosework og agility.
Det var en meget begejstret minister, der kiggede ud over markerne, mens Kalle Fisker fortalte om planen.
Efter en rundvisning, der til fulde beviste, at Kalle Fisker ikke havde taget munden for fuld, da han havde fortalt om stedet, drog følget tilbage til det opvarmede mødelokale.
Her fortalte Kalle Fisker om endnu en ide, som er født i hovederne på de gæve folk hos Dansk Dyreværn Århus
– Vi vil skabe Pet Welfare Summit 2020, som skal være et årligt forum, hvor eksperter, forskere og dyreelskere kan mødes og drøfte udviklingstendenser og viden på området, afslørede han.
Jakob Ellemann-Jensen tog godt imod den nye ide, og opfordrede folkene bag ideen til at huske at indsnævre emnerne, der skulle diskuteres.
– For så er der basis for, at det kan blive rigtig stort, sagde han.
Vil du læse mere om Pet Welfare Summit, kan du læse om det i HUNDEN nr. 4, der udkommer i april.
Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen.
På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen
Dansk Folkepartis Karina Due var også på besøg hos Dansk Dyreværn Århus mandag. Vi greb chancen og fik en snak om hendes forslag om at hunde skal kunne bortadopteres, når deres ejere sidder i fængsel
Da en ældre mand lå for døden, og nægtede at forlade sine dyr, trådte kredsformand for Dyrenes Beskyttelse til og hjalp den aldrende mand og hans dyr
Dyrenes Beskyttelse på Fyn søger netop nu nyt hjem til schæfer, der stod lænket udenfor i en måned
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær
Det er absolut ikke ufarligt at levere hundefoder til ukrainske internater. Ifølge mediet TMZ er en ukrainsk kvinde blevet skudt og dræbt, da hun ville levere foder til et internat tæt på Kyiv
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.