Lørdag eftermiddag var der taktfaste klapsalver i store ring på hundeudstillingen i Fredericia. For en gangs skyld skyldtes klapsalverne ikke de smukke hunde, men tre kenneler, som modtog hæderspriser fra Dansk Kennel Klub.
En af de tre kenneler var Kennel Faarup, som i 30 år har opdrættet welsh corgi cardigan.
– Det betyder jo alt for os at få sådan en pris, så vi er meget stolte. Vi har 30-års jubilæum i faget tirsdag den 13. februar, så det er blevet noget af en livsstil for os at opdrætte hunde, fortæller Erik Faarup, der driver kennelen sammen med sin hustru Ilse.
Fra pembroke til cardigan
Det var lidt af en tilfældighed, at kærligheden faldt på de små aflange corgier. Parret havde selv en schæferhund, men da et vennepar pludselig fik en corgihvalp, var der ikke noget at gøre.
– Vi var bare solgt med det samme, vi så den, fortæller Erik Faarup.
Dengang for 30 år siden var der ikke så mange corgier i Danmark og der var langt flest pembroke. Det har dog ændret sig.
– Der var måske tre cardigan på udstillingerne dengang, mens der kunne være omkring 25 pembroke. I dag har cardigan overhalet pembroke. Bare se her i Fredericia, hvor der er tilmeldt 69 cardigan og 23 pembroke. Det er et meget typiske billede, lyder det fra Erik Faarup.
Selvom parret har gået blandt unge og gamle corgier i 30 år, så er kærligheden til den lille hyrdehund stadig den samme.
– Corgien er en stor familiehund. Den er selvstændig, kvik og hurtig og så er den en meget kærlig hund. Jeg er betaget af dens væsen, da den udover at være en fortræffelig familiehund også stadig har bevaret sine brugsinstinkter, siger Erik Faarup.
Udover Kennel Faarup modtog også Kennel Goldline og Kennel Surtsey DKK’s opdrætterpris
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
En positiv, loyal og arbejdsom kvinde fik lørdag aften overrakt Dansk Kennel Klubs hæderstegn i guld. En hæder som ikke mange får
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde
Den engelske kennelklub advarer mod indkøb af dalmatinere efter folk har set den nye film Cruella
Ved årets sidste udstilling i Herning er vores fotostudie fyldt med glade hunde. Lørdag formiddag har vi lidt ekstra plads i studiet, og derfor kan du nu vinde et gratis fotoshoot, hvor du får billederne med hjem på et usb-stik, der er også et gavekort på 500 kroner til Tholo i præmien
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Er du på hundeudstilling i Vejen, har du en fantastisk mulighed for at støtte de unge juniorhandlere og måske endda vinde en flot præmie
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse