Dronning Elizabeths død: Farvel til de kongelige corgier

09-09-2022 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag døde Dronning Elizabeth. Vi genudgiver denne artikel for at mindes den hundeglade regent:

Søndag den 15. april døde den sidste af Dronning Elisabeths corgier. Hermed blev det til 85 år med den lavbenede hund i det britiske kongehus

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Den britiske Dronning Elizabeth skulle efter flere forlydender netop nu være knust over, at hendes sidste corgi, Willow, er død. Hunden, der blev næsten 15 år, blev aflivet forrige søndag da den var meget syg af kræft.

Dronning Elizabeth stoppede med at avle på corgier i 2002, og i 2015 sagde hun, at grunden til hun var stoppet, var, at hun ikke ville efterlade nogen hunde, når hun selv døde.

Med det sidste farvel til den sidste corgi slutter 85 år med de smukke hunde i det britiske kongehus.

Det hele startede tilbage i 1933, da King George VI, som på det tidspunkt var Hertug af York anskaffede sig corgien Dookie.

Senere kom Jane til. Hun døde i 1944, da hun blev ramt af en bil.

Samme år fik Dronning Elizabeth sin første corgi. Den var en gave til hendes 18-års fødselsdag. Corgien hed Susan og er formoder til alle dronningens mere end 30 corgier. Netop afdøde Willow var 14 generation af corgier fra Susan.

Susan blev en nær fortrolig af dronningen og en kær ven. Således siges det, at hun endda havde hunden med på sin bryllupsrejse med Prins Philip i 1947.

Susan døde i 1959.

Siden er det som sagt blevet til mere end 30 corgier gennem årene. De mange hunde har gennem årene skabt sig overskrifter på godt og ondt i den britiske presse.

Både prinserne William og Harry har udtalt i interviews, at Elizabeths hunde var meget gøende, og Prins William udtrykte undren over, at hun overhovedet kunne holde larmen ud.

 

Hunden bider
Allerede i de første år med corgihunde i det britiske kongehus, lærte de ansatte, at man skulle passe lidt på. Hunden Susan skulle efter sigende have bidt 4 medarbejder herunder den royale uroptrækker.

I 1954 bed en af corgierne en garder, noget som vi ikke er helt ukendte med her i Danmark. I 1968 blev det for meget for det britiske parlament, da en af hundene bed en postmedarbejder. Parlamentet bad kongehuset om at sætte skilte op, hvor der stod, at man skulle passe på hundene.

Dronning Elizabeth er også selv blevet bidt et par gange, ligesom en chauffør også har fået en smagsprøve på corgiernes gode tænder.

I 1999 var det corgierne, der stod for tur. En tjener mente åbenbart, at de skulle tage det lidt roligt. I hvert fald blev han beskyldt for at have puttet whisky og gin i hundeskålene. Tjeneren blev derefter degraderet.

Selvom den sidste corgi nu er død, er det ikke slut med hunde i det britiske kongehus. Elizabeth har stadig et par såkaldte dorgier, som er krydsninger mellem gravhunde og corgier.  

Læs også

Ny DKK-opdrættet hund i Kongehuset

20-08-2019 11:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund

Sikke mange hvalpe

08-12-2019 09:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I England har en hund fået 21 hvalpe, hvilket er verdensrekord ved naturlig fødsel

Politihund åd mistænktes hamster

08-05-2013 08:51, af Maja Golles
En politihund kom til at spise en hamster under sit arbejde i en ransagning i England

Boxer fandt værdifuld ambra fra kaskelot

04-02-2013 10:11, af Maja Golles
Invalidepensionist Ken Wilmans hund har sandsynligvis gjort et indbringende fund på stranden i England.

Kloning af hund

11-04-2014 14:32, af Tine Luther
En engelsk kvinde har – som den første i England – fået klonet sin hund. Kloningen var præmien i en konkurrence.

Priserne på hunde i England eksploderer

14-08-2020 12:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Storbritannien er søgningen på ”køb en hvalp” mere end fordoblet i coronatiden. Efterspørgslen har resulteret i en voldsom prisstigning på hundehvalpe. Her får du listen over de racer, der er steget mest i pris i Storbritannien

Ulovlig rævejagt med hunde

22-02-2015 10:13, af Nina Marie Villadsen
Jagt|
10 år efter at rævejagt med hund blev forbudt i England, skaber emnet fortsat røre – særligt da nogle entusiaster fortsætter traditionen trods forbuddet

England forbyder stødhalsbånd

18-09-2018 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter pres fra den engelske kennelklub vil man nu forbyde brugen af stødhalsbånd i landet. Stødhalsbåndene giver ifølge eksperter ikke bare hundene smerte, men de fremprovokerer også en uhensigtsmæssig adfærd

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Lykkepiller i pels indtager Roskilde

18-09-2023 15:34, af Louise Trabjerg

I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?