Rejsen mod verdensmesterskabet begyndte sidste år ved VM i Tyskland. Dengang deltog Mikkel Thybo Bach Jensen i 6-spandsklassen, som består af seks hunde, der trækker en vogn med fire hjul. Selvom det ikke endte i sejr, blev ambitionerne tændt.
- Vi ville gerne stille op med et stærkt seksspand igen i år, men tabet af en alfahan satte os tilbage, fortæller Mikkel.
Hans kone, Natalie, var dog ikke i tvivl.
- Hun pressede på og mente, at vores hunde stadig havde, hvad der skulle til, siger han. Beslutningen faldt derfor på Scooter 2-klassen, hvor to hunde trækker en kickbike. Det var et økonomisk valg, men også en spændende udfordring.
Første gang på engelsk grund
Turen til verdensmesterskabet i Haughley Park, Suffolk, var fyldt med nye oplevelser.
- Det var første gang, jeg og hundene skulle prøve noget lignende, lyder det fra Mikkel. Med færgen fra Holland til England og en særlig hundekahyt blev starten på eventyret en hyggelig drengetur med hans to grønlandshunde, Tycho og Nicolaus.
I England ventede over 200 deltagere fordelt på forskellige discipliner. I Scooter 2-klassen stillede syv mushere, som føreren af hundespandet hedder, op. Minimumsgrænsen er tre hold, så derfor var der alligevel en del konkurrence i klassen.
Arrangøren af verdensmesterskabet er World Sleddog Association (WSA). Det er en international organisation, der arbejder for at fremme slædehundesporten på både sne (traditionelle slædeløb) og uden sne (dryland-discipliner som scooter, bikejoring og canicross).
Normalt har deltagerne et mindre hold af hjælpe med til alt det praktiske og til at holde de brølstærke hunde, inden starten går i gang, men da Mikkel var afsted alene – og ovenikøbet var eneste dansker – måtte han finde hjælp hos de andre nationer. De havde dog intet problem med at hjælpe til, hvilket viser den fantastiske sportsånd, som der er blandt slædehunde-folket.
Drama og fart på banen
Ruten var på fem kilometer, og lørdagens heat den 23. november blev altafgørende, da søndagens løb blev aflyst på grund af for varme temperaturer og stormvejr.
- Banen bestod af to kilometer skov, en kilometer åbent terræn og endnu to kilometer skov, forklarer Mikkel.
Undervejs bød løbet på dramatik.
- Efter én kilometer havde jeg indhentet italieneren foran mig, men jeg måtte vente med at overhale, indtil vi nåede det åbne terræn. Inden vi var tilbage i skoven, nåede jeg at overhale endnu et hold, fortæller han og understreger, at han da begyndte at have en rigtig god fornemmelse af at kunne nå en topplacering.
Men triumfen kom ikke uden udfordringer. Midt på ruten fik hundene øje på en muntjak-hjort, som de drejede efter, hvilket sendte Mikkel en tur over styret.
- Jeg holdt heldigvis godt fast, sprang op igen og fortsatte. Så vidste jeg godt, at det handlede om at give alt, hvad vi havde.
En historisk sejr
Heldigvis lykkedes det for det danske hold at give fuld gas, for med søndagens aflyste heat afgjorde lørdagens tider konkurrencen.
- Det var svært at tro på det, men da folk begyndte at sige tillykke, gik det op for mig, at vi havde vundet, fortæller Mikkel.
Titlen markerer et historisk øjeblik for dansk slædehundesport.
- Det er første gang, Danmark vinder en VM-pokal i sporten. Selvom vi var et lille hold med kun en fører og to hunde, er det alligevel en kæmpe bedrift, siger han.
Fra Arktis til verdenseliten
Mikkels passion for slædehunde startede under hans arbejde for Arktisk Kommando i Grønland fra 2014-2016, hvor han samarbejdede med Sirius-patruljen.
- Det gav mig en enorm respekt for slædehunde, lyder det fra ham. Gennem hans senere arbejde pådrog han sig større ansvar for slædehundene og mødte også sin kone Natalie, der introducerede ham for slædehundesporten. Hun var afgørende i, at han i 2019 fik sin første slædehund, en siberian husky.
I dag bor parret på en nedlagt landejendom med fire hektar jord, hvor deres syv siberian huskyer og to grønlandshunde har store løbegårde.
- Hundenes trivsel er det vigtigste for os. De har den plads, de skal bruge, og vi træner to til tre gange om ugen i løbssæsonen, forklarer Mikkel og tilføjer: - Med de rigtige faciliteter er det ikke svært at have mange hunde.
Fremtiden for dansk slædehundesport
Selvom Mikkel nu er verdensmester, ser han både muligheder og udfordringer for fremtiden.
- Plads er afgørende for sporten. Hvis der bliver lukket mere natur af omkring skovene og plantagerne, bliver det sværere at træne større spand, lyder det tankevækkende fra ham.
Alligevel er ambitionerne høje.
- Jeg vil gerne forsvare min titel næste års VM og måske stille op med et fire- eller seksspand. Og så satser vi naturligvis på, at min kone skal med, siger han med et smil.
- Det ville også være fantastisk, hvis der kom flere danskere med.
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
Det er ikke kun dem på to ben, der er er glade for juletræer, julepynt og julegodter. Det er vores nysgerrige kæledyr også. Antallet af hunde og katte, der kommer alvorligt til skade, bliver forgiftede eller syge stiger til det dobbelte, når julen hænges op og sættes på bordet. Her giver Agria Dyreforsikring dig gode råd til at hjælpe din hund og kat sikkert igennem julen.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Så er det blevet søndag, og igen i dag skal vi se en masse smukke hunde i Rønne. Her får du en liste over, hvor du finder hundene
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.