Med hele 81 hunde tilmeldt til raceparaden, var det et langt optog af hunde der gik igennem de hyggelige omgivelser i Tivoli Friheden. Mange havde valgt at bruge dagen på at opleve de smukke hunde og se de flotte shows, der var planlagt i løbet af dagen. På den store scene kunne man høre om ”berømte hunde”. Her blev der blandt andet fortalt om den berømte rumhund Laika, Freuds Jofi og slædehunden Balto, der var med til at redde en landsby, ved at køre livsvigtigt serum frem via slæde, da alle veje var lukkede. Dansk Kennel Klubs kreds 6 lavede en flot opvisning med agility, hvor publikum også selv kunne få lov til at prøve med egne hunde. Dogdancing var også på programmet da Katha Harboe og Pia Ficher-Henriksen fra kreds 5 viste deres kunnen sammen med deres fantastiske hunde. Gik du glip af Hundens Dag? – Så har du stadig muligheden for at tage til Hundens Dag i Tivoli i København den 13. august.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund