BLOG: Træningsweekend for juniorhandlere

20-09-2019 16:10, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Endnu et godt blogindlæg fra Camille Marie, som fortjener at blive læst

Copyright Ridehesten.com

I weekenden d. 31/8-1/9 var der planlagt landholdstræning for de juniorhandlere, som har fået point gennem de forskellige udstillinger, der har været i denne udstillingssæson. De juniorhandlere, som havde fået point, har en chance for at kunne repræsentere Danmark til nordisk mesterskab sammen med 3 andre heldige juniorhandlere. 

 

Weekenden foregik i Vejen, samme weekend som Hund i fokus. Jeg tog afsted mod Vejen og en super god weekend fredag eftermiddag. Asta Marie, Line og jeg boede sammen på et værelse lige ud til fodboldbanerne, hvor træningen foregik. Det kunne nærmest ikke blive lettere. Dog blev der måske en smule presset, da vi skulle have to samojeder og en gammel dansk hønsehund på det lille værelse. Men det gik! Fredag aften, da alle juniorhandlere var ankommet, hyggede vi os alle samme rigtig meget. Det styrkede helt klart alle juniorhandlernes sammenhold. 

 

Lørdag morgen klokken 09 stod det på træning. Vores træner fra Island stod klar og startede med at introducere sig selv. Efter hun havde introduceret sig selv, satte vi os alle i en cirkel og begyndte ellers at snakke lidt om hvem vi var, hvilke hunde vi havde, og ting omkring nordisk mesterskab. Så begyndte vi ellers træningen. Træningen, som vi havde lørdag, havde fokus på samarbejdet og kropssproget med sin hund. Hvilket virkelig var lærerigt. Vi var delt op i to hold, så vi ikke var så mange på et hold. Det hold der ikke var på, sad på sidelinjen og kiggede på os andre og lærte også derfra. Dette var også super dejligt, da vores træner så kunne have mere fokus på de personer, som var på og ikke alle på samme tid. Udover samarbejdet og fokus, havde vi også fokus på at lave en lige ”op og ned”, samt at lave den bedst mulige trekant. Jeg vil helt klart sige, at vores træner havde nogle super gode tips og det har helt klart hjulpet. Lørdag aften spiste vi alle aftensmad sammen, og hyggede os rigtig meget bagefter med fodbold og film.

 

Søndag morgen kl 09 startede træningen igen, men vi kom dog lidt for sent i gang, da vi alle lige skulle pakke vores værelser sammen og have styr på alle ting. Men da vi endelig kom i gang, fortalte vores træner os om nordisk mesterskab, og hvad det helt konkret er vi bliver bedømt for. Efter det havde vores træning fokus på holddelen af de nordiske mesterskaber. Mange af os juniorhandlere havde jo ikke prøvet at udstille som et hold, så det var vigtigt at få det på plads. Og det endte med at vi alle fik rigtigt godt styr på det. Igen havde vores træner nogle rigtig gode tips til at opnå det bedst mulige resultat. Da træningen var slut, hvilket også betød at træningsweekenden nu var slut, fik vi kage og hyggede os rigtig meget. 

 

Alt i alt vil jeg sige at det var en god og meget lærerig træningsweekend, som var planlagt virkelig godt! Vores træner var også helt vildt god, og rigtig god til at lære fra sig. Samtidigt med at vi lærte en masse, synes jeg også, at det styrkede vores sammenhold rigtig godt, og jeg vil helt klart sige, at vi alle er blevet meget tættere. 

 

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

BLOG: CRUFTS 2019 – En helt igennem vild oplevelse

15-03-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie Saugmann Ørbæk repræsenterede Danmark i juniorhandling ved Crufts. I dette blogindlæg fortæller hun om sine oplevelser

BLOG: Sommerferie 2019

23-08-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Så er det blevet Camille Maries tur til at blogge, og som sædvanlig er det hyggelig læsning

BLOG: En helt utrolig start på det nye år

11-01-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det

BLOG: Vild slutning på fantastisk år

07-12-2018 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Ja, nu er det endeligt blevet tid til mit første rigtige blogindlæg, og det har jeg glædet mig til

BLOG: Udstilling Herning

15-11-2019 12:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende

BLOG: Udstilling i Aars

18-10-2019 12:37, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde

BLOG: Min sidste sæson

09-05-2019 16:40, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie er godt i gang med sin sidste sæson som juniorhandler. Du kan møde hende på udstillingen i Roskilde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.