At gå på en udstilling er ofte noget med at se på udstillede ting: Men når Sjællands største jagtmesse finder sted torsdag-lørdag 23.-25. marts i Royal Stage, Hillerød, så bliver der i den grad også mulighed for at se, røre og prøve ting.
I anledningen af udstillingen bliver der for første gang indrettet en skydebane, hvor gæsterne kan prøve at skyde med luftvåben på banens 40 meter.
Populære vildsvinejagter
Der er også mulighed for i mørke at teste natoptik: Og det er noget, som bruges på vildsvinejagt; en jagt, som rigtig mange danske jægere tager på i især nabolandede Sverige og Tyskland. Udstillerne viser og fortæller om vildsvin, foderpladser og grej til vildsvinejagt.
Men det er naturligvis ikke kun vildsvin, det handler om: Alle førende producenter af våben og udstyr er med på JAGT, Vildt og Våben Messen, hvor flere af dem torsdag eftermiddag i små foredrag fortæller nærmere, ligesom de står klar på standene.
Og ligger du inde med moderne eller antikke jagt- eller sportsvåben, militaria eller jagtrelaterede effekter, så kommer Holts Auctioneers fra England og giver dig en vurdering: Europas førende auktionshus giver dig mulighed for at få dine våben eller effekter med på næste store auktion i juli.
JAGT, Vildt & Våben Messen finder sted hvert andet år i Royal Stage, Milnersvej 39, 3400 Hillerød.
Danske jægere rejser meget
- Danske jægere er nogle af de jægere, som rejser mest for at komme på jagt. Sydafrika er populært, hvor danskerne er nummer to efter amerikanerne, fortæller Carsten Larsen, som er direktør i Royal Stage.
Der en en stribe jagtrejsebureauer med som kan bringe dig verden rundt; ikke blot Sydafrika, men på eksempelvis polsk bukkejagt, skotsk hjortejagt, vildsvinejagt i Europa, kri kri ibex jagt i Grækenland, østrisk alpestenbuk eller jagt på elg og bjørn i Canada.
En jæger, som har prøvet jagt - og at leve - langt, langt fra civilisationen flere steder i verden, er Nationalmuseets direktør Rane Willerslev: Når udstillingen lukker torsdag klokken 20, så holder han en halv time senere et foredrag – og har du billet til messen, så kommer du gratis ind til foredraget.
Her kan du få en lynoversigt over en lang række af de mange ting, du kan opleve
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Dette er ganske enkelt trist. Et fantastisk menneske og en formidabel formidler af kærlighed til hunde er gået bort
I søndags blev Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet i Vendsyssel
Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund