Udstillingen, hvor du må se, røre og prøve

23-03-2023 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

JAGT, Vildt og Våben Messen i Royal Stage med masser af oplevelser i tre dage

Copyright Ridehesten.com
Vildsvin – danskerne er vilde med at tage på vildsvinejagt. På JAGT, Vildt og Våben Messen får du lejlighed til at teste natoptik til vildsvinejagt.

 

At gå på en udstilling er ofte noget med at se på udstillede ting: Men når Sjællands største jagtmesse finder sted torsdag-lørdag 23.-25. marts i Royal Stage, Hillerød, så bliver der i den grad også mulighed for at se, røre og prøve ting.

I anledningen af udstillingen bliver der for første gang indrettet en skydebane, hvor gæsterne kan prøve at skyde med luftvåben på banens 40 meter.

 

Populære vildsvinejagter

Der er også mulighed for i mørke at teste natoptik: Og det er noget, som bruges på vildsvinejagt; en jagt, som rigtig mange danske jægere tager på i især nabolandede Sverige og Tyskland. Udstillerne viser og fortæller om vildsvin, foderpladser og grej til vildsvinejagt.

Men det er naturligvis ikke kun vildsvin, det handler om: Alle førende producenter af våben og udstyr er med på JAGT, Vildt og Våben Messen, hvor flere af dem torsdag eftermiddag i små foredrag fortæller nærmere, ligesom de står klar på standene.

Og ligger du inde med moderne eller antikke jagt- eller sportsvåben, militaria eller jagtrelaterede effekter, så kommer Holts Auctioneers fra England og giver dig en vurdering: Europas førende auktionshus giver dig mulighed for at få dine våben eller effekter med på næste store auktion i juli.

Fakta
Tre dage med masser af inspiration

JAGT, Vildt & Våben Messen finder sted hvert andet år i Royal Stage, Milnersvej 39, 3400 Hillerød.

  • Torsdag 23. marts kl. 14-20 med foredrag af Rane Willerslev kl. 20.30.
  • Fredag 24. marts kl. 10-18.
  • Lørdag 25. marts kl. 10-16.

 

Danske jægere rejser meget

- Danske jægere er nogle af de jægere, som rejser mest for at komme på jagt. Sydafrika er populært, hvor danskerne er nummer to efter amerikanerne, fortæller Carsten Larsen, som er direktør i Royal Stage.

Der en en stribe jagtrejsebureauer med som kan bringe dig verden rundt; ikke blot Sydafrika, men på eksempelvis polsk bukkejagt, skotsk hjortejagt, vildsvinejagt i Europa, kri kri ibex jagt i Grækenland, østrisk alpestenbuk eller jagt på elg og bjørn i Canada.

En jæger, som har prøvet jagt - og at leve - langt, langt fra civilisationen flere steder i verden, er Nationalmuseets direktør Rane Willerslev: Når udstillingen lukker torsdag klokken 20, så holder han en halv time senere et foredrag – og har du billet til messen, så kommer du gratis ind til foredraget.

 

Her kan du få en lynoversigt over en lang række af de mange ting, du kan opleve

Læs også

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Coronasikker hundeprøve på lørdag

23-03-2020 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag 28. marts kan man komme til en vaskeægte hundeprøve uden at risikere at blive smittet eller udsætte andre for smitte med corona

Unghundetræning på Jagt og Outdoor Messen

02-04-2022 16:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer

Masser af jagthunde på messen ”Jagt & Outdoor”

06-04-2012 08:41, af Tine Luther
Den 13., 14. og 15. april 2012 afholdes messen ” Jagt & Outdoor” i Odense Congress Center. Jagthunde kommer til at spille en stor rolle på messen, og man kan opleve masser af racer i aktion.

Se billederne: Jagt og Outdoormesse i Odense

01-04-2022 19:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I denne weekend er der Jagt og Outdoor messe i Odense Congress Center. Der er rigtig meget for hundefolket. Her får du lidt billeder fra fredagen

Bedste hundeår nogensinde på Roskilde Dyrskue

12-06-2018 08:28, af Camilla Tiefensee Schrøder

Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet

Resultater fra DM for stående jagthunde

18-10-2017 08:35, af Marie Helene Rigård Rohleder
Jagt|

I søndags blev Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet i Vendsyssel

Conni Jakobsen er død

17-09-2019 16:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dette er ganske enkelt trist. Et fantastisk menneske og en formidabel formidler af kærlighed til hunde er gået bort

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet