Mødestedet var Hjallerup Markedsplads for Danmarksmesterskabet for stående jagthunde 2017. Herefter gik turen ud i terrænet, som i dagens anledning var en varierende buffet med store åbne marker med stub, græs og efterafgrøder, mindre marker med græs og stub og lidt specielt juletræskultur. Først på dagen var der næsten vindstille og overskyet, men senere kom der frisk vind og vekslende skydække, og tørvejr hele vejen igennem.
De deltagende hunde til Danmarksmesterskabet bestod af 24 hunde i de engelske racer og 24 hunde i de kontinentale racer. Et stærkt felt som viste jagthundearbejde af høj kvalitet. De engelske racer blev bedømt af Ole Dahl Madsen (ordførende), Flemming Sørensen og Poul Aagaard Sørensen. De kontinentale racer blev bedømt af Ove Nissen Nielsen (ordførende), Bjarne Axelsen og Uffe Jacobsen.
Resultater
Vinderliste engelske racer:
1.-vinder: Engelsk setter Tobølbjergs Sus, Søren Gottfredsen, Horsens
2.-vinder: Pointer Frierfjordens Randi, Jens Have, Holstebro
3.-vinder: Pointer Fugledes Tinka, Flemming Sørensen, Tønder
4.-vinder: Breton Engbjergvejs Fanch, Asger Bak, Thisted
5.-vinder: Engelsk Setter Otis, Tue Winther Iversen, Randers
6.-vinder: Breton Grands Uniq Itro, Jens Hansen, Jerup
Vinderliste kontinentale racer:
1.-vinder: Ruhår Line, H.C. Clausen, Esbjerg
2.-vinder: Korthår Petermans N-Emmie, John Okholm, Hedensted
3.-vinder: Korthår Ørstedmarks Cita, Jørn Rasmssen, Sommersted
4.-vinder: Korthår Ørstedmarks Kaya, Jan Pico Sørensen, Lille Skensved
5.-vinder: Ruhår Bandit, Kaj Verner Nielsen, Snedsted
6.-vinder: Ruhår Katholts Gustav, Peter Pedersen, Roskilde
Kilde: FJD - Klubber for stående jagthunde
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.
Søndag var der DM for stående jagthunde. Det blev et historisk DM på flere måder
Her får du klummen fra HUNDEN 10. Denne gang er det Ida Eskolin Andersen fra Kreds 8, der har leveret teksten
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Danmarksmesterskaberne i lydighed og rally er ramt af en lastbilulykke på den fynske motorvej
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker