For første gang blev DM for stående jagthunde afholdt to forskellige steder. Mesterskabet var nemlig delt op i kontinentale og engelske racer, som blev afholdt hver for sig på to forskellige adresser i det nordjyske.
Vi var på besøg hos de kontinentale racer, som kørte ud fra Nørresundby til markerne, hvor hundene skulle vise deres værd. Det blev et flot mesterskab, hvor formiddagens indledende runder bød på masser af muligheder for fugl.
Helt anderledes gik det i eftermiddagens finaler, hvor der trods masser af godt hundearbejde, kun blev løsnet et enkelt skud mod en flok agerhøns.
Danmarksmester blev kleiner münsterländeren Diva med føreren Rune Riishøj fra Skive. Han var naturligvis glad for sejren.
– Det er da fantastisk. Noget af det, der gør Diva speciel er, at hun er meget sikker og meget sjældent laver fejl, lød det efterfølgende fra Rune Riishøj, der sammen med Diva var de eneste, der fik fugl i finalen.
Faktisk var der hele tre kleiner münsterländere i top seks, hvilket er historisk. Det er aldrig sket før.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.