Tips til træning: Bamse-sit

27-03-2020 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære bamse-sit, som blev udgivet i bladet i august 2019

Bamse-sit er ikke bare sjov og sød at se på, den er faktisk også styrkende for din hunds core. Når hunden skal udføre øvelsen, vil den automatisk få trænet sine mave-, ryg- og lændemuskler.

Trin 1: Få hunden til at sætte sig ned. Det letteste er, hvis du er placeret foran hunden. Om du skal stå eller sidde, er afgjort af hundens størrelse. Før en godbid henover hundens hoved, som illustreret på billedet, og lad hunden strække sig efter godbidden. Beløn hunden, når den strækker sig efter godbidden. Vær opmærksom på, at hunden hele tiden skal have numsen i underlaget. Hvis din hund kan targetøvelse, så kan du også præsentere din targetfinger eller -hånd og lade den strække sig efter den. Klik og beløn, når hunden strækker sig eller rammer din targethånd. For nogle hunde kan det være en god idé at lade dem sidde på et tæppe eller en skridsikker måtte, så de ikke glider på et glat gulv.

Trin 2: Gentag trin 1 et par gange, men så snart hunden har fanget ideen, venter du med at rose og belønne, til hunden har rørt ved din hånd. Hundens forben skal helst være lige ved at løfte sig fra underlaget. Lav endelig samme bevægelse med hånden som før – så hunden genkender det, du beder den om. Hvis din hund har svært ved at holde balancen, kan det være en hjælp for den at sidde placeret mellem dine ben, når I træner øvelsen. Du skal blot være opmærksom på, om din hund er OK med at sidde så tæt på dig, mens den træner. Er din hund ikke tryg ved dette, så er det bedre at have den siddende foran dig, som beskrevet i de første trin. Du kan risikere, at hunden hopper op, eller at den stiller sig på bagbenene. Hvis hunden gør det, så hjælp den tilbage ned i sit og start forfra.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trin 3: Gentag trin 2 nogle gange, indtil du kan se, at hunden begynder at fange ideen med at strække sig op efter din hånd, som enten har en godbid i eller er præsenteret som target. Du kan godt opleve, at hunden – når den slipper poterne fra gulvet – griber om din hånd med poterne. Oftest er det, fordi hundens balance endnu ikke er udviklet helt endnu, og den blot søger støtte på din arm. Det er helt OK, blot støt hunden lige så stille, og sørg for langsomt at udfase støtten igen. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trin 4: Gentag trin 3, indtil din hund lige så stille selv kan komme op at sidde i bamsepositionen. Det kræver som sagt noget styrke at sidde i positionen, så det er godt at gentage dette trin nogle gange. Så snart din hund rejser sig i positionen, så kan du sætte det verbale signal ”Bamse” på øvelsen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trin 5: Herefter handler det blot om at udvide, hvor længe hunden kan sidde i positionen. Du udvider tiden ved at tilbageholde belønningen 1-3 sekunder længere, end du plejer, førend du belønner. På denne måde lærer din hund at blive længere tid i positionen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Vejledning og viden til hverdagen: Dansk Kennel Klub understøtter alle hundeejere

Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.

Kør sikker på vinterferie med hunden

Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Coretræning afhjælper korsbåndsskader

09-03-2022 15:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor amerikansk undersøgelse fra Washington State University har kigget på skader hos agilityhunde, og hvordan man forebygger korsbåndsskader

Lær din hvalp at dutte på klokke

16-07-2017 16:09, af Anne Ekenberg

Mange har sikkert sat sommerferien af til at få en ny hvalp, men samtidig med glæden over at få den lille ny hjem, starter også det seje træk med at få den gjort renlig. Her er et tip til, hvordan du kan træne din hvalp til at give tegn, når det er tid, ved at aktivere en klokke.

12 tips til cykelturen med hunden

05-04-2022 13:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Motion er godt. Sådan er det også for hunde, men der er stadig faldgruber, som man skal undgå. Her får du 12 tips til at cykle med din hund

Træning på hundens præmisser

05-10-2020 08:26, af John Frank Ahm

Hundetræning skal være sjovt for både hund og fører. Træning, der ikke er sjov er bare endnu et punkt på pligtlistens uendelige mængde af to-do’s. Noget der skal overstås. Sjov træning er bare så meget mere givende for både hund og fører og timen med din hund bliver en oase med afslapning og smil, som et tiltrængt timeout i vores ellers hektiske verden

Leg fremmer hukommelsen

18-09-2017 11:56, af Astrid Gerd Holtet

Mange bruger leg som belønning i forbindelse med træning, fordi det for nogle hunde virker bedre end en tør godbid. Ny forskning tyder dog på, at leg efter træning også har en hel anden fordel – det hjælper måske hundens hjerne til at lagre dét den lige har lært

Hvad er baglænskædning

09-04-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I det nyeste nummer af HUNDEN har vi en artikel om baglænskædning. Men hvad er det egentlig for noget? Få svaret her

Reager på tvivlsomme trænere

26-01-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub tager det meget alvorligt, at der bliver sået tvivl om nogen af deres træneres metoder. DKK opfordrer derfor folk til at sige til, hvis de oplever noget, der ikke er i orden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.