Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Nytårsaften oplever mange hundeejere, at deres hunde udviser tegn på angst på grund af aftenens øredøvende brag.

Netop nytårsaften er det dog muligt at forberede sig på, da man ved, hvornår denne dag falder. Torden og lyn frembringer samme reaktion hos lydfølsomme hunde. Det er bare noget sværere at forberede sig selv og hunden på tordenvejr, da det kan ramme når som helst i de lunere perioder.

Derfor er det en god ide at vænne hunden til tordenvejret allerede fra hvalpestadiet. Det handler om at udsætte hunden for nogle af de lyde, den kan være eller blive bange for. Lydene kan enten erhverves på CD, og de kan også findes online. Under artiklen finder du et eksempel fra Spotify på en kraftig tordenbyge.

Det er vigtigt, at lydene afspilles lavt og man gradvist vænner hunden til de høje lyde. Træningen skal foregå i et trygt miljø, og hunden skal være rolig, når man træner det.

Det er en god ide at lade hunden lege med noget, den kan lide, mens man afspiller lydene. På den måde bliver dens opmærksomhed afledt fra lydene.

Hos en voksen hund, der allerede har oplevet at blive bange for tordenvejret, skal man regne med, at det tager noget længere tid at afvænne den fra at være angst for de høje lyde. Man kan i de tilfælde konsultere en dyrlæge.

 

 

Læs også

Efter regn kommer solskin

15-06-2024 18:29, af Anne Cecilie Sohl

Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten. 

Se billederne: Regn over Roskilde

13-05-2022 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så gik den ikke længere. Regnen har ramt Roskilde, men rygterne vil vide, at tørvejret får overtaget

Seks gode råd til et godt hundebad

16-02-2021 15:31, af Astrid Gerd Holtet

Den danske vinter byder på meget regn og slud - og dermed også meget mudder. Når hunden kommer hjem efter en lang gåtur, kan en vask derfor være nødvendig. 

Vidste du at…om at give sin hund et kram

19-07-2017 11:34, af Anne Ekenberg

Der er næsten ikke noget bedre, end at få et kram af én man holder af. Eller at give et kram til én man holder af. Derfor har vi også lyst til at kramme vores hund, men er det egentlig smart?

Mange hunde forsvundet gennem nytåret

03-01-2022 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år bød nytåret på en masse forsvundne hunde. Du får her et overblik

40 års jubilæum med opdræt fejret på Store Hestedag

08-09-2019 10:14, af Marianne Grothe Nielsen

I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag

Kampen mod kiloene

18-10-2019 15:00, af Astrid Gerd Holtet og Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægt har i flere år været et stigende problem hos de danske hunde, men hvad kan vi gøre, hvis vores hund bliver for tyk? 

Hunde mindsker stress hos studerende

15-03-2018 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny canadisk forskning slår fast, at hundeterapi hjælper mod stress og eksamensangst hos studerende

Fredagsquiz: Hvad ved du om engelsk springer spaniel

07-02-2020 09:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Sidste år i Fredericia var det en engelsk springer spaniel, der blev BIS. Det fejrer vi med en fredagsquiz om racen

Mandag udkommer det nye HUNDEN

14-08-2020 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommerferien er nu ved at være slut for de fleste. Sådan er det også her på redaktionen, og fra mandag udkommer det splinternye nummer af Magasinet HUNDEN

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.