Sidste år kørte vi en konkurrence på nettet om årets foto. Der var rigtig mange gode billeder, som røg til afstemning. Siden er der ikke rigtig sket så meget, og det beklager vi.
Undertegnede blev redaktør i januar, hvilket betød, at der var en masse ting, jeg skulle ind i. Derudover fik vi ny sponsor til vores almindelige fotokonkurrence.
Disse ting gjorde, at den store konkurrence desværre blev syltet lidt til stor ærgrelse for mange af deltagere og læsere. Vi forstår udmærket, at man bliver sur og skuffet over den slags, og vi beklager, at vi ikke var helt så gode til at afvikle den konkurrence, som vi burde have været.
Men nu skriver vi 25. april og så er det da vist på tide at få offentliggjort vinderne.
På en flot tredjeplads kom Karina Lund med sin lækre strandmops. Karina fik 147 stemmer.
På andenpladsen kom Nette Stormlund med sin dejlige collie, Prima. Nette fik 359 stemmer.
På en absolut suveræn førsteplads kom Stina Bjerringgaard Hansen med et sødt kys mellem hund og dreng. Stina fik 566 stemmer. Hun fik altså flere stemmer end anden- og tredjepladsen tilsammen.
Stort tillykke til alle tre. Præmierne er på vej til jer alle, og vi undskylder igen forsinkelsen.
Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.