At sidde mellem benene kan både være et sjovt lille trick, men er også en meget brugbar øvelse. Jeg tænker på øvelsen som et sted, hvor jeg ”parkerer” hunden, og hvor jeg lærer den, at der er der høj værdi i at være. Det skal blive et helle for hunden, hvor den rigtig gerne vil være, og hvor den ved, jeg ”har dens ryg”. Øvelsen er rigtig god f.eks. i venteværelset hos dyrlægen, i offentlig transport, på træningspladsen, eller bare når du står på vejen og taler med naboen.
Du skal kun bruge en masse lækre godbidder og evt. en klikker for at komme i gang.
TRIN 1: Beslut først, om hunden skal gå ind mellem benene rundt om venstre eller højre ben. Denne beslutning kan træffes ud fra, om hunden allerede har en pladskommando, hvor den enten vender lige rundt ved venstre ben eller går bag om ryggen fra højre side. Jeg ville vælge det modsatte af det, hunden allerede kender, for så vil det være nemmere for den at skelne mellem øvelserne.
TRIN 2: Hvis hunden kan følge efter et fingertarget, bruger du det, men du kan også sagtens tage en godbid i hånden, som hunden skal følge. Start med at give hunden godbidder bare for at følge et par skridt efter dit fingertarget eller efter hånden med godbid.
TRIN 3: Hunden skal føres om bag ryggen, for på den måde at kunne gå ind mellem førerens ben. Start med meget spredte ben, så der er god plads. Når hunden står ude foran dig, skal den følge efter hånden på ydersiden af benet, og hunden får sin godbid, når den står med snuden bag din knæhase. Vær så klar til at ”samle hunden op” ved at bytte til den anden hånd, som du stikker ind mellem benene fra din forside og herefter trækker fremad, for på den måde at guide hunden frem i den ønskede position. Giv flere belønninger for at stå mellem benene.
TRIN 4: Når hunden har fået flere godbidder i positionen, så smid en godbid fremad eller træd væk, så du kan gentage øvelsen flere gange. Man skal aldrig lave for mange gentagelser i træk men huske at holde pauser. Generelt er 3-5 gentagelser rigeligt, og det er supervigtigt at stoppe, hvis hunden lige har lavet øvelsen endnu bedre end sidste forsøg. En øvelse bliver sjældent bedre, hvis man bliver ved med at forsøge, så stop, når hunden har været rigtig dygtig. På den måde har den også lyst til at træne på øvelsen næste gang.
TRIN 5: Fortsæt med trin 4, men nu skal du trække hånden op mod maven, når hunden er kommet ind mellem benene, så den ved at kigge op efter hånden hjælpes ned at sidde. Giv igen mange godbidder for at få den til at blive siddende.
TRIN 6: Hunden kan nu følge fingeren rundt om højre eller venstre ben, gå ind mellem benene og sætte sig, så nu skal du begynde at trække tiden mellem godbidderne for på den måde at lære hunden at blive siddende i længere tid. Du kan nu også begynde at samle benene lidt mere og ende ud med, at du lige kan fornemme, at hunden sidder der, uden at du behøver at kigge ned. Benene må aldrig samles så meget, at hunden fastholdes.
TRIN 7: Nu er det tid til at sætte kommando på øvelsen. Når du sætter et nyt signal på en øvelse, gør du det ved at sige det nye ord lige før det, hunden allerede kender, nemlig at følge fingertarget eller godbid ind mellem benene. Hunden bestemmer nu ikke længere, hvornår øvelsen slutter, så du skal fortælle den, hvornår øvelsen er færdig ved f.eks. at sige ”fri” eller ”okay”. Du kan også langsomt øge afstanden, så hunden skal komme løbende hjem mellem benene.
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Fløjtetræning er en utrolig effektiv metode til at kommunikere med din hund, og med engagement og konsekvens kan det være et værdifuldt redskab til klar kommunikation og stressfrie hundeeventyr
Er din nuttede hundehvalp pludselig blevet til en pubertetsplaget teenager, der har glemt alt, hvad den har lært? Mangler du en overlevelsesguide til at tackle unghundens mange fysiske og hormonelle forandringer? Du er ikke den eneste! Her får du hundeekspertens tips og tricks til at guide din firbenede igennem denne udfordrende periode.
Camille Marie Saugmann Ørbæk har bloggen i denne uge, og hun har skrevet dette fine indlæg om træning. For hende skal træningen være sjov
At skelne sit navn fra anden snak er en evne mennesker lærer med alderen – nyt studie viser, at hunde også i udtalt grad besidder denne evne
Adfærd og træning:
Hvor er kimen til at lykkes?
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Dansk Kennel Klub tager det meget alvorligt, at der bliver sået tvivl om nogen af deres træneres metoder. DKK opfordrer derfor folk til at sige til, hvis de oplever noget, der ikke er i orden
Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære kys på kinden, som blev udgivet i bladet i juni 2019
Vintermånederne har taget godt fat i os. Men det skal ikke afholde dig fra at træne med hunden
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.