At sidde mellem benene kan både være et sjovt lille trick, men er også en meget brugbar øvelse. Jeg tænker på øvelsen som et sted, hvor jeg ”parkerer” hunden, og hvor jeg lærer den, at der er der høj værdi i at være. Det skal blive et helle for hunden, hvor den rigtig gerne vil være, og hvor den ved, jeg ”har dens ryg”. Øvelsen er rigtig god f.eks. i venteværelset hos dyrlægen, i offentlig transport, på træningspladsen, eller bare når du står på vejen og taler med naboen.
Du skal kun bruge en masse lækre godbidder og evt. en klikker for at komme i gang.
TRIN 1: Beslut først, om hunden skal gå ind mellem benene rundt om venstre eller højre ben. Denne beslutning kan træffes ud fra, om hunden allerede har en pladskommando, hvor den enten vender lige rundt ved venstre ben eller går bag om ryggen fra højre side. Jeg ville vælge det modsatte af det, hunden allerede kender, for så vil det være nemmere for den at skelne mellem øvelserne.
TRIN 2: Hvis hunden kan følge efter et fingertarget, bruger du det, men du kan også sagtens tage en godbid i hånden, som hunden skal følge. Start med at give hunden godbidder bare for at følge et par skridt efter dit fingertarget eller efter hånden med godbid.
TRIN 3: Hunden skal føres om bag ryggen, for på den måde at kunne gå ind mellem førerens ben. Start med meget spredte ben, så der er god plads. Når hunden står ude foran dig, skal den følge efter hånden på ydersiden af benet, og hunden får sin godbid, når den står med snuden bag din knæhase. Vær så klar til at ”samle hunden op” ved at bytte til den anden hånd, som du stikker ind mellem benene fra din forside og herefter trækker fremad, for på den måde at guide hunden frem i den ønskede position. Giv flere belønninger for at stå mellem benene.
TRIN 4: Når hunden har fået flere godbidder i positionen, så smid en godbid fremad eller træd væk, så du kan gentage øvelsen flere gange. Man skal aldrig lave for mange gentagelser i træk men huske at holde pauser. Generelt er 3-5 gentagelser rigeligt, og det er supervigtigt at stoppe, hvis hunden lige har lavet øvelsen endnu bedre end sidste forsøg. En øvelse bliver sjældent bedre, hvis man bliver ved med at forsøge, så stop, når hunden har været rigtig dygtig. På den måde har den også lyst til at træne på øvelsen næste gang.
TRIN 5: Fortsæt med trin 4, men nu skal du trække hånden op mod maven, når hunden er kommet ind mellem benene, så den ved at kigge op efter hånden hjælpes ned at sidde. Giv igen mange godbidder for at få den til at blive siddende.
TRIN 6: Hunden kan nu følge fingeren rundt om højre eller venstre ben, gå ind mellem benene og sætte sig, så nu skal du begynde at trække tiden mellem godbidderne for på den måde at lære hunden at blive siddende i længere tid. Du kan nu også begynde at samle benene lidt mere og ende ud med, at du lige kan fornemme, at hunden sidder der, uden at du behøver at kigge ned. Benene må aldrig samles så meget, at hunden fastholdes.
TRIN 7: Nu er det tid til at sætte kommando på øvelsen. Når du sætter et nyt signal på en øvelse, gør du det ved at sige det nye ord lige før det, hunden allerede kender, nemlig at følge fingertarget eller godbid ind mellem benene. Hunden bestemmer nu ikke længere, hvornår øvelsen slutter, så du skal fortælle den, hvornår øvelsen er færdig ved f.eks. at sige ”fri” eller ”okay”. Du kan også langsomt øge afstanden, så hunden skal komme løbende hjem mellem benene.
Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Fløjtetræning er en utrolig effektiv metode til at kommunikere med din hund, og med engagement og konsekvens kan det være et værdifuldt redskab til klar kommunikation og stressfrie hundeeventyr
Man hører ofte, at man skal belønne hunden med godbidder, når man træner den. Men hvad gør man, hvis hunden ikke gider de lækre hapser
Vintermånederne har taget godt fat i os. Men det skal ikke afholde dig fra at træne med hunden
Social indlæring er en effektiv måde at lære nye ting på, og en indlæringsmåde, som er vigtig for hunde. Voksne hundes evne til at lære fra andre er velundersøgt, og et forskerhold har nu også vist, at helt unge hvalpe også evner at lære nyt på denne måde
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Mange hunde kan ikke håndtere ensomheden ved at være alene hjemme i længere tid ad gangen. Derfor er træning og tålmodighed vigtigt, hvis man vil have en glad hund, der ikke hyler, når man tager ud for at handle. Få de bedste træningstips af Agria Dyreforsikring her
I aften kan man komme til et spændende arrangement i det sydlige Jylland. Her vil man blandt andet kunne opleve Irene Jarnved
Et forskerhold fra Wien har undersøgt hvordan vores adfærd påvirker vores hundes evne til at håndtere stressende oplevelser
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.