Lørdag morgen blafrede de historiske vinger over Ring 23. Her skulle de dansk/svenske gårdhunde bedømmes, og det forlød, at det var første gang racen kunne modtage CACIB, efter den fik sin endelige internationale godkendelse af FCI i april måned.
Senere viste det sig dog, at svenskerne var kommet os i forkøbet og havde uddelt CACIB til racen tidligere på måneden. Derfor blev historiens vingeslag lidt blødere, men stadig skulle det første CACIB i Danmark nogensinde uddeles til racen.
I bedste nordiske stil gik æren til Absalon, som er opdrættet i Danmark og ejet af en nordmand.
– Det er helt fantastisk at få det første danske CACIB til en dansk/svensk gårdhund, lød det efterfølgende fra den glade ejer, Kerstin Kristiansen, der har haft racen i 12-13 år.
– Jeg havde cairn terrier i mange år, men mine arme orkede ikke at trimme pelsen mere. En af mine veninder havde dansk/svensk gårdhund, og da jeg var med hende hos opdrætteren, endte det med, at jeg også købte en, jublede hun med et stort vindersmil, inden hun konstaterede at:
– Det er en god dag.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Er du i tvivl om, hvad gårsdagens pressemøde betyder for dig og dit hundeliv, så har DKK kigget restriktionerne igennem og skrevet følgende
Der er godt gang i hundeaktiviteterne på Vilhelmsborg, der i denne weekend byder ind til Hund i Fokus. Et af de store trækplastre er lørdagens enorme K9 Biathlon for alle
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
Fredag åbnede DKK ballet til dette års udstilling i Vejen. Dagen bød på både godt vejr, glade hunde og førere.
Finalerne og vinderne står i kø netop nu. Juniorhandling er afgjort og Frederikke Dalgaard Petersen endte på førstepladsen
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.