HUNDEN udkommer i denne uge

19-04-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad

Copyright Ridehesten.com
Foto: Pernille Sørensen

Vi er blæst bagover over alle de fremragende forside, der sendes ind til HUNDEN.  Også i det blad, der udkommer i denne uge, bliver vi forkælet med et smukt forsidefoto. Denne gang er det Pernille Sørensen, der har taget et smukt billede af Aussi Acutus Someone Like You, der er en australian shepherd. 

Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter dette blad også med en spændende artikel om DKK før i tiden. Denne gang er det årene 1920 til 1932, der tages kyndigt hånd om, og her bliver der blandt andet diskuteret avl og sundhed.

Skal hunden lære at ligge død? Så kan du følge Zara Zachariasens guide til, hvordan man træner dette. 

Du kan også komme med på Dansk Jagthunde Derby, som i år blev afholdt i det syd- og sønderjyske i flot vejr.

Kunne du tænke dig at blive ringpersonale, så vil DKK meget gerne høre fra dig. DKK søger nemlig ringpersonale frem mod EDS i 2023 i Herning, og i HUNDEN kan du læse lidt om, hvad det vil sige at være ringpersonale. 

1. april lancerede DKK Hundeuniversitetets Sirius Program, der giver mulighed for at træne stjernehvalpen op til hundestjerne. I HUNDEN kan du læse en længere artikel om, hvad det er for noget. 

Vi har også været på besøg hos den gamle juniorhandler Anders Fjelsted, som nu gør sig som komiker. Vi mødte ham og familiens hund, Laika, der er en bichon havanais. 

Vi har været så heldige at få Danmarks første europæisk godkendte tanddyrlæge, Jens Ruhnau, til at skrive en artikel om hundens bid. Det er virkelig blevet en spændende artikel, hvor man bliver klogere på noget af det, der optager hundeejere og opdrættere. 

Den gode Lotte Evers har også leveret en artikel til dette blad. Her handler det om hvalpe og renlighed, og det er der garanteret mange hundeejere, der gerne vil vide meget mere om. 

Klummen er skrevet af Jeane Sørensen fra Kreds 6. Hun skriver om, hvad det vil sige at brænde for fællesskabet. 

Vi håber, I vil tage godt i mod det nye blad.  

Læs også

Hundens Dag fejres over hele landet på lørdag

02-06-2025 16:35, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Træning: Hunden skal kende sin bagpart

05-09-2021 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundefitness og Canicross: Hold din hund I form. Sådan præsenterede DogzDK deres opvisning på Store Hestedag, og det skulle vise sig, at hunden kan træne på måder, man ikke lige havde forventet

I næste uge udkommer HUNDEN

15-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at vente ved postkassen på, at HUNDEN ankommer. Det gør den i den kommende uge, og her får du et lille indblik i, hvad du kan læse om

 

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/TANDPLEJE

24-02-2016 08:18, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om pasning af hundens tænder.

Dagens Læserfoto: Camouflage i sneen

13-11-2020 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Dagens læserfoto er taget af Lene Givskov Nielsen fra Dagnæs. Racen på billedet er en west highland white terrier, som næsten går i et med baggrunden. Læg mærke til det flotte lys.

Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier

Verdens højeste hund er død

29-01-2021 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grand danoisen, Freddy, er død i en alder af otte år. Ejeren beskriver ham ikke bare som verdens højeste hund, men også hunden med verdens største hjerte

”Sygevogn”

23-05-2012 14:44, af Tine Luther
Er hunden kommet til skade eller har af anden grund nedsat bevægelse, kan en cykeltrailer være løsningen, når I skal ud på tur.

Bog: Takket være hunden

15-09-2013 08:34, af Tine Luther
Takket være hunden er en beretning om menneskets bedste ven gennem tusinder år fra Alexander den Store ti Paris Hilton.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.