Vi er blæst bagover over alle de fremragende forside, der sendes ind til HUNDEN. Også i det blad, der udkommer i denne uge, bliver vi forkælet med et smukt forsidefoto. Denne gang er det Pernille Sørensen, der har taget et smukt billede af Aussi Acutus Someone Like You, der er en australian shepherd.
Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter dette blad også med en spændende artikel om DKK før i tiden. Denne gang er det årene 1920 til 1932, der tages kyndigt hånd om, og her bliver der blandt andet diskuteret avl og sundhed.
Skal hunden lære at ligge død? Så kan du følge Zara Zachariasens guide til, hvordan man træner dette.
Du kan også komme med på Dansk Jagthunde Derby, som i år blev afholdt i det syd- og sønderjyske i flot vejr.
Kunne du tænke dig at blive ringpersonale, så vil DKK meget gerne høre fra dig. DKK søger nemlig ringpersonale frem mod EDS i 2023 i Herning, og i HUNDEN kan du læse lidt om, hvad det vil sige at være ringpersonale.
1. april lancerede DKK Hundeuniversitetets Sirius Program, der giver mulighed for at træne stjernehvalpen op til hundestjerne. I HUNDEN kan du læse en længere artikel om, hvad det er for noget.
Vi har også været på besøg hos den gamle juniorhandler Anders Fjelsted, som nu gør sig som komiker. Vi mødte ham og familiens hund, Laika, der er en bichon havanais.
Vi har været så heldige at få Danmarks første europæisk godkendte tanddyrlæge, Jens Ruhnau, til at skrive en artikel om hundens bid. Det er virkelig blevet en spændende artikel, hvor man bliver klogere på noget af det, der optager hundeejere og opdrættere.
Den gode Lotte Evers har også leveret en artikel til dette blad. Her handler det om hvalpe og renlighed, og det er der garanteret mange hundeejere, der gerne vil vide meget mere om.
Klummen er skrevet af Jeane Sørensen fra Kreds 6. Hun skriver om, hvad det vil sige at brænde for fællesskabet.
Vi håber, I vil tage godt i mod det nye blad.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Vidste du, at din hunds tarme huser billioner af mikroorganismer, der har afgørende betydning for dens sundhed og velvære? Det, du fodrer din hund med, påvirker ikke kun dens ernæring, men også sammensætningen af dens tarmbakterier, og det kan have langt større konsekvenser, end du tror.
Det er overvældende, når man beder om billeder fra en solskinsdag med hunden, og der så kommer 168. Derfor er vi blevet nødt til at bide dem over i 7 dele. Her får I 25 billeder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Nu er der 10 dage til EDS. Det markerer vi ved at der hver dag indtil det går løs i Herning kommer en quiz her på hunden.dk, der handler om European Dog Show. Her får du den første, hvor du skal gætte, hvor mange hunde, der er tilmeldt i disse racer. Den er nok lidt svær, men så får du da et indtryk af, hvor mange hunde, der kommer
Okay. Hvem kan stå for denne lille charmerende skønhed? Flot foto af Kurt Viggo Sørensen fra Roslev
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse