HUNDEN udkommer i denne uge

19-04-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad

Copyright Ridehesten.com
Foto: Pernille Sørensen

Vi er blæst bagover over alle de fremragende forside, der sendes ind til HUNDEN.  Også i det blad, der udkommer i denne uge, bliver vi forkælet med et smukt forsidefoto. Denne gang er det Pernille Sørensen, der har taget et smukt billede af Aussi Acutus Someone Like You, der er en australian shepherd. 

Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter dette blad også med en spændende artikel om DKK før i tiden. Denne gang er det årene 1920 til 1932, der tages kyndigt hånd om, og her bliver der blandt andet diskuteret avl og sundhed.

Skal hunden lære at ligge død? Så kan du følge Zara Zachariasens guide til, hvordan man træner dette. 

Du kan også komme med på Dansk Jagthunde Derby, som i år blev afholdt i det syd- og sønderjyske i flot vejr.

Kunne du tænke dig at blive ringpersonale, så vil DKK meget gerne høre fra dig. DKK søger nemlig ringpersonale frem mod EDS i 2023 i Herning, og i HUNDEN kan du læse lidt om, hvad det vil sige at være ringpersonale. 

1. april lancerede DKK Hundeuniversitetets Sirius Program, der giver mulighed for at træne stjernehvalpen op til hundestjerne. I HUNDEN kan du læse en længere artikel om, hvad det er for noget. 

Vi har også været på besøg hos den gamle juniorhandler Anders Fjelsted, som nu gør sig som komiker. Vi mødte ham og familiens hund, Laika, der er en bichon havanais. 

Vi har været så heldige at få Danmarks første europæisk godkendte tanddyrlæge, Jens Ruhnau, til at skrive en artikel om hundens bid. Det er virkelig blevet en spændende artikel, hvor man bliver klogere på noget af det, der optager hundeejere og opdrættere. 

Den gode Lotte Evers har også leveret en artikel til dette blad. Her handler det om hvalpe og renlighed, og det er der garanteret mange hundeejere, der gerne vil vide meget mere om. 

Klummen er skrevet af Jeane Sørensen fra Kreds 6. Hun skriver om, hvad det vil sige at brænde for fællesskabet. 

Vi håber, I vil tage godt i mod det nye blad.  

Læs også

Fra Estland til Fredericia: En rejse for titler

Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Nordjyllands Politi: Hold hundene i snor

31-03-2021 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder

Behov for regler om hunde i politiets varetægt

29-01-2015 11:27, af Tine Luther
I forbindelse med revisionen af Hundeloven er det blevet muligt at få en sagkyndig vurdering af hunde, der af adfærdsmæssige årsager ellers skal aflives. I mellemtiden er hunden i politiets varetægt, men der mangler klare retningslinjer for, hvor længe hunden på den måde kan sidde indespærret, mener Den Danske Dyrlægeforening. Dansk Kennel Klub rejste denne problemstilling allerede, da klubben afgav høringssvar i forbindelse med hundeloven, og har netop i sidste uge besluttet at følge op på sagen.

Spektakulær sag: Hund er også forsvundet

18-05-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet

Hunden på forsiden

10-11-2020 16:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag havde vi besøg af Zara Zachariasen og Viggo, der begge til daglig slår deres folder på Vilhelmsborg

Dagens Læserfoto: At bukke for sneen

12-12-2020 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen

Gilpa

Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

- Agility er bare bedst (video)

12-11-2017 10:24, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til efterårets Barn og Hund-lejr på Oslo Hundeskole var det fuld fokus på agility til stor begejstring for alle deltagerne. Se hunden.dk's video fra agilitykonkurrencen 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse