Når næste nummer af Hunden udkommer bliver der masser af god læsning til de forhåbentligt lyse og lune forårsdage.
I dette blad starter vi en helt ny serie, hvor du hver måned kommer tæt på et kendt menneske og høre om hans eller hendes forhold til sin hund. I denne måned er det Joan Ørting, der fortæller om sin store kærlighed til sin hund Salka, som er en finsk lapphund.
Du vil også kunne læse et portræt af dyrlæge Rikke Fast fra Viborg, som er en af få dyreneurologer i landet. Hun elsker sit fag, men ville nogle gange ønske, hun havde specialiseret sig i hudsygdomme, da det er lidt nemmere at kigge på huden end ind i hundens nerverbaner.
Du får også et indblik i, hvor vi står med de forbudte hunderacer netop nu. To dyrlægespecialer har haft fokus på netop dette emne.
Du kan også læse en opbyggelig historie om Broholmerselskabet, der forsøger at få den sorte broholmer til at vinde ind i de danske hundekurve.
Vores serie om hunde på arbejde fortsætter også. Denne gang kan du følge den charmerende rottehund, Saxo, på arbejde en kold dag ved Odder.
Månedens klumme er skrevet af Søren Ryge Petersen, der med sædvanlig skarp pen, ikke er bange for at sige sin mening om, hvordan man bør lufte sin hund.
Det og meget meget mere finder du i HUNDEN 4, som altså rammer postkasserne hos alle DKK’s medlemmer i næste uge.
God fornøjelse.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene