Når næste nummer af Hunden udkommer bliver der masser af god læsning til de forhåbentligt lyse og lune forårsdage.
I dette blad starter vi en helt ny serie, hvor du hver måned kommer tæt på et kendt menneske og høre om hans eller hendes forhold til sin hund. I denne måned er det Joan Ørting, der fortæller om sin store kærlighed til sin hund Salka, som er en finsk lapphund.
Du vil også kunne læse et portræt af dyrlæge Rikke Fast fra Viborg, som er en af få dyreneurologer i landet. Hun elsker sit fag, men ville nogle gange ønske, hun havde specialiseret sig i hudsygdomme, da det er lidt nemmere at kigge på huden end ind i hundens nerverbaner.
Du får også et indblik i, hvor vi står med de forbudte hunderacer netop nu. To dyrlægespecialer har haft fokus på netop dette emne.
Du kan også læse en opbyggelig historie om Broholmerselskabet, der forsøger at få den sorte broholmer til at vinde ind i de danske hundekurve.
Vores serie om hunde på arbejde fortsætter også. Denne gang kan du følge den charmerende rottehund, Saxo, på arbejde en kold dag ved Odder.
Månedens klumme er skrevet af Søren Ryge Petersen, der med sædvanlig skarp pen, ikke er bange for at sige sin mening om, hvordan man bør lufte sin hund.
Det og meget meget mere finder du i HUNDEN 4, som altså rammer postkasserne hos alle DKK’s medlemmer i næste uge.
God fornøjelse.
Sommerferien nærmer sig for mange hundeejere, og dermed opstår også det store spørgsmål: Hvem skal passe hunden? Nogle vælger pension, andre spørger familie og venner, mens flere og flere søger hjælp gennem Facebook-grupper og private pasningsaftaler.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad
I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund