Så er det igen tid til HUNDEN

14-06-2022 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com

 

Så er det igen tid til at modtage DKK’s medlemsblad HUNDEN. Igen indledes bladet med et tilbageblik på DKK gennem tiden. Vi er kommet til årene 1946 til 1957, som blandt andet bød på jubilæum og takt og tone på udstillinger.

Har du lyst til at gøre hunden lidt flov, så kan du følge Zara Zachariasens tips til træning, som denne gang handler om at få hunden til at spille flov.

Forsiden prydes af en smuk korthåret hønsehund, og det skyldes, at vi i dette nummer af HUNDEN har et raceportræt med den korthårede hønsehund. Her kan du læse om, hvordan racen er opstået, og hvordan den er i dag.

15. maj gik Charlotte Høgfeldt Schütt bort. Hun blev ansat i DKK i 2010 i forbindelse med Verdensudstillingen. Og siden har hun været en vigtig og vellidt medarbejder i Dansk Kennel Klub. Direktør Jens Glavind har skrevet et smukt mindeord til Charlotte. 

I 2023 er Danmark vært ved Europaudstillingen, og i den forbindelse søger Dansk Kennel Klub ringpersonale. I dette nummer af HUNDEN kan du læse lidt om, hvordan det er at være ringpersonale.

Forsikringer er måske ikke det mest sexede emne, men Lotte Evers fra Agria har skrevet en rigtig fin og spændende artikel om om lovpligtig ansvarsforsikring eller udvidet ansvarsforsikring. 

Du får også en stor reportage fra udstillingen i Roskilde. Her kan du læse om alt fra de glade vindere til skattejagten, der blev væk, den første gang som udstiller, odderhunde, dansk/svensk gårdhund og den gode Wilfred Olsens reaktioner på udstillingen. Spoileralert: Han var glad. 

Der er billeder af alle vinderne fra Store Ring, og kigger du nærmere på billede nummer 14, kan du se, at det til tider var lidt vådt i Roskilde. Her er det Vibe Borregaard Madsen, der forsøger at glædes over sejren trods en vidtåben himmel.

Du får også Min hverdag med hunden, og så kan du læse om dyrlægestuderende, der overværer hvalpefødsler hos DKK-opdrættere. 

Peter Sandøe har en artikel om skilsmissehunde, for hvad gør man egentlig, når man går fra hinanden og står der med en hund, som begge gerne vil have?

Klummen er skrevet af Birgitte Lous fra Kreds 8. 

Der skulle altså være lidt for enhver smag i dette nummer af HUNDEN, og vi håber, I vil tage godt imod det. 

 

Læs også

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

HUNDEN udkommer i denne uge

19-04-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad

Årets sidste nummer af HUNDEN er landet

10-12-2025 15:00, af redaktionen

Glæd dig til et blad fyldt med store præstationer, rørende øjeblikke og fantastiske hundehistorier.

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Felix, Viggo og Vilhelmsborg

11-10-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om

Glæd dig til det kommende blad

04-04-2018 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet

Ny bog: Ghitas tanker om livet og dyrene

23-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrefondet har udgivet en flot og tankevækkende bog med Ghita Nørbys tanker, som tidligere har været udgivet i fondets blad

Nu kan du få din historie i Magasinet HUNDEN

04-07-2018 13:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.