Vi med hund lukker

06-06-2018 15:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter at have været et vigtigt blad for mange hundeejere i flere år, har Nordjyske Medier valgt at lukke Vi med hund. Det sidste nummer er netop udkommet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

På lederpladsen i nyeste nummer af Vi med hund leverer chefredaktør Rune Fich Weischer en kedelig nyhed.

Under overskriften, Vi med hund lukker…, fortæller den nu tidligere chefredaktør, at bladet nu er udkommet for sidste gang.

Det er Nordjyske Medier, der har valgt at lukke alle deres månedsmagasiner og mens der har været nye købere til flere af de andre magasiner, har ingen ønsket at investere i Vi med hund.

Ifølge Rune Fich Weischer har Vi med hund den seneste tid gennemgået en større ombygning, hvor fokus blandt andet er skiftet til i højere grad at være på hundetræning, reportager og aktiviteter. Alt sammen noget man som hundeejer kan bruge til noget i sin hverdag.

– Det har været en spændende rejse, men desværre slutter den her. Jeg vil gerne takke alle vores læsere, både nye og gamle, for opmærksomheden og ønsker jer alle et fortsat godt hundeliv! Tusind tak!.

Sådan slutter Rune Fich Weischer sin sidste leder på Vi med hund.

Hunden.dk har haft kontakt med chefredaktøren, som dog ikke ønskede at udtale sig yderligere, idet han ikke længere er på bladet. Men han indrømmede, at han selvsagt var ked af, at bladet lukker.

På Hunden.dk vil vi gerne takke Vi med hund for nogle gode artikler og en masse godt hundestof. Det kan man jo ikke blive træt af, og vi ønsker medarbejderne på bladet alt godt fremover.

Læs også

Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

Farvel Mattæus

06-10-2010 13:53, af Tine Luther
Den dansk-svenske gårdhund Mattæus blev næsten 18 år gammel

Kristine købte hund hos berygtet sælger

26-04-2020 10:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund

Farvel til et stort hundemenneske

14-02-2018 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark mistede ikke kun en prins i går aftes, da Prins Henrik sov ind på Fredensborg.  Vi mistede også et hundemenneske, som blandt andet var protektor for Dansk Kennel Klub

BLOG: Det bliver sværere at sige farvel når man har børn

23-01-2021 08:58, af Susanne Møller Randeris

I sommeren 2020 måtte vi sige farvel til en af vores gamle hunde, denne gang blev det sværere end normalt. Her skulle man ikke kun takle sin egen sorg over tabet, men også sit barns

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet