På lederpladsen i nyeste nummer af Vi med hund leverer chefredaktør Rune Fich Weischer en kedelig nyhed.
Under overskriften, Vi med hund lukker…, fortæller den nu tidligere chefredaktør, at bladet nu er udkommet for sidste gang.
Det er Nordjyske Medier, der har valgt at lukke alle deres månedsmagasiner og mens der har været nye købere til flere af de andre magasiner, har ingen ønsket at investere i Vi med hund.
Ifølge Rune Fich Weischer har Vi med hund den seneste tid gennemgået en større ombygning, hvor fokus blandt andet er skiftet til i højere grad at være på hundetræning, reportager og aktiviteter. Alt sammen noget man som hundeejer kan bruge til noget i sin hverdag.
– Det har været en spændende rejse, men desværre slutter den her. Jeg vil gerne takke alle vores læsere, både nye og gamle, for opmærksomheden og ønsker jer alle et fortsat godt hundeliv! Tusind tak!.
Sådan slutter Rune Fich Weischer sin sidste leder på Vi med hund.
Hunden.dk har haft kontakt med chefredaktøren, som dog ikke ønskede at udtale sig yderligere, idet han ikke længere er på bladet. Men han indrømmede, at han selvsagt var ked af, at bladet lukker.
På Hunden.dk vil vi gerne takke Vi med hund for nogle gode artikler og en masse godt hundestof. Det kan man jo ikke blive træt af, og vi ønsker medarbejderne på bladet alt godt fremover.
Så blev det nytårsaften, og vi kan snart vinke farvel til 2020, men husk nu stadig at holde afstand og gør ikke som disse to labradorhvalpe. Billedet er taget af Susanne Hemmingsen
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Fiona Wennberg har i den grad sit sit aftryk i agilitysporten med sin hund Thiana. Nu må hunden dog stoppe karrieren. Heldigvis fortsætter Fiona
Efter lige godt 40 år er det nu slut med Tibetanerklubben. Faldende medlemstal er skyld i den triste situation. Fremover vil de tibetanske terriere være en del af Klubben for små selskabshunde
I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk
Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.