På lederpladsen i nyeste nummer af Vi med hund leverer chefredaktør Rune Fich Weischer en kedelig nyhed.
Under overskriften, Vi med hund lukker…, fortæller den nu tidligere chefredaktør, at bladet nu er udkommet for sidste gang.
Det er Nordjyske Medier, der har valgt at lukke alle deres månedsmagasiner og mens der har været nye købere til flere af de andre magasiner, har ingen ønsket at investere i Vi med hund.
Ifølge Rune Fich Weischer har Vi med hund den seneste tid gennemgået en større ombygning, hvor fokus blandt andet er skiftet til i højere grad at være på hundetræning, reportager og aktiviteter. Alt sammen noget man som hundeejer kan bruge til noget i sin hverdag.
– Det har været en spændende rejse, men desværre slutter den her. Jeg vil gerne takke alle vores læsere, både nye og gamle, for opmærksomheden og ønsker jer alle et fortsat godt hundeliv! Tusind tak!.
Sådan slutter Rune Fich Weischer sin sidste leder på Vi med hund.
Hunden.dk har haft kontakt med chefredaktøren, som dog ikke ønskede at udtale sig yderligere, idet han ikke længere er på bladet. Men han indrømmede, at han selvsagt var ked af, at bladet lukker.
På Hunden.dk vil vi gerne takke Vi med hund for nogle gode artikler og en masse godt hundestof. Det kan man jo ikke blive træt af, og vi ønsker medarbejderne på bladet alt godt fremover.
Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund
Nytårsaften er en festlig aften, hvor vi siger farvel til det gamle år, og velkommen til det nye – men for hunden kan festlighederne være en overvældende oplevelse.
Så blev det nytårsaften, og vi kan snart vinke farvel til 2020, men husk nu stadig at holde afstand og gør ikke som disse to labradorhvalpe. Billedet er taget af Susanne Hemmingsen
Hvad husker du fra det år, som vi snart vinker farvel til. Prøv vores quiz om hundeverdenen i 2018 her.
I oktobernummeret fra 1981 har vi fundet denne fine tekst af H. G. Nörgaard-Beth
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?