På lederpladsen i nyeste nummer af Vi med hund leverer chefredaktør Rune Fich Weischer en kedelig nyhed.
Under overskriften, Vi med hund lukker…, fortæller den nu tidligere chefredaktør, at bladet nu er udkommet for sidste gang.
Det er Nordjyske Medier, der har valgt at lukke alle deres månedsmagasiner og mens der har været nye købere til flere af de andre magasiner, har ingen ønsket at investere i Vi med hund.
Ifølge Rune Fich Weischer har Vi med hund den seneste tid gennemgået en større ombygning, hvor fokus blandt andet er skiftet til i højere grad at være på hundetræning, reportager og aktiviteter. Alt sammen noget man som hundeejer kan bruge til noget i sin hverdag.
– Det har været en spændende rejse, men desværre slutter den her. Jeg vil gerne takke alle vores læsere, både nye og gamle, for opmærksomheden og ønsker jer alle et fortsat godt hundeliv! Tusind tak!.
Sådan slutter Rune Fich Weischer sin sidste leder på Vi med hund.
Hunden.dk har haft kontakt med chefredaktøren, som dog ikke ønskede at udtale sig yderligere, idet han ikke længere er på bladet. Men han indrømmede, at han selvsagt var ked af, at bladet lukker.
På Hunden.dk vil vi gerne takke Vi med hund for nogle gode artikler og en masse godt hundestof. Det kan man jo ikke blive træt af, og vi ønsker medarbejderne på bladet alt godt fremover.
- Jeg tror på, man selv kan være med til at bestemme, om man siger farvel til hvalpen, når den rejser, eller på gensyn
Noget af det værste ved hunde er deres korte levetid. Vi ved at vi skal sige farvel til vores kære hund, og det er så forbandet svært. Her er lidt fra Spanielbogen om det sidste farvel
Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske
Torsdag døde Dronning Elizabeth. Vi genudgiver denne artikel for at mindes den hundeglade regent:
Søndag den 15. april døde den sidste af Dronning Elisabeths corgier. Hermed blev det til 85 år med den lavbenede hund i det britiske kongehus
Efter lige godt 40 år er det nu slut med Tibetanerklubben. Faldende medlemstal er skyld i den triste situation. Fremover vil de tibetanske terriere være en del af Klubben for små selskabshunde
Danmark mistede ikke kun en prins i går aftes, da Prins Henrik sov ind på Fredensborg. Vi mistede også et hundemenneske, som blandt andet var protektor for Dansk Kennel Klub
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.