Gældende fra mandag den 26. oktober har myndighederne indført nye corona-restriktioner. Det meddelte statsminister Mette Frederiksen på et pressemøde fredag aften.
Hundesportsarrangementer, som er planlagt til gennemførelse i denne weekend, den 24. – 25. oktober, kan dog afvikles som planlagt ud fra gældende restriktioner.
Lavere forsamlingsforbud gældende fra den 26/10-20:
Fra mandag sænkes forsamlingsforbuddet fra max. 50 til 10 personer. Disse restriktioner er gældende de kommende 4 uger.
- Indenfor idræt, herunder hundesport, er det nye forsamlingsforbud på max. 10 personer gældende for personer OVER 21 år.
- Børn og unge er fritaget for det sænkede forsamlingsforbud. Det betyder, at for personer UNDER 21 år fastholdes det gældende forsamlingsforbud på max 50 personer.
- Ansvarlige personer over 21 år tilknyttet aktiviteten er ligeledes omfattet af forsamlingsforbuddet på max. 50 personer.
- Muligheden for op til 500 siddende tilskuere gælder fortsat, hvis man overholder de tilhørende restriktioner. Det betyder, at det stadig er muligt at arrangere generalforsamlinger på op til 500 personer - forudsat deltagerne "i det væsentligste sidder ned på faste pladser med ansigterne i samme retning". Se mere på myndighedssiden coronasmitte.dk under punktet "Kan der afholdes generalforsamlinger.."
Skærpede krav til mundbind gældende fra den 29/10-20:
Der er indført krav om mundbind eller visir på alle offentligt tilgængelige steder indendørs. Det gælder også idrætsfaciliteter, klubhuse mv.
- Krav om brug af mundbind vil gælde både kunder, besøgende og personale tilknyttet den pågældende facilitet.
- Krav om brug af mundbind eller visir gælder ikke, når man sidder ned.
- Kravet om brug af mundbind eller visir gælder ikke for udøvere under disses udøvelse af selve idræts-/hundesportsaktiviteten.
- Kravet gælder dog umiddelbart før og efter.
- Kravet om mundbind for idrætsinstitutioner vil være gældende fra den 29. oktober 2020 og foreløbig frem til 2. januar 2021.
Pt. afventer vi i DKK de mere specifikke retningslinjer fra Kulturministeriet, som vi forventer at modtage i løbet af de kommende dage. Vi vil derfor undersøge og efterfølgende melde ud, hvad udmøntningen får af betydning for bl.a. holdtræning og øvrige aktiviteter.
Så snart vi har de opdaterede retningslinjer fra Kulturministeriet, vil vi justere DKK´s retningslinjer for hundesport.
Se desuden en animation af de nye restriktioner her: https://coronasmitte.dk/-/media/mediefiler/corona/infografikker/animation-om-restriktioner-meldt-ud-23-oktober-2020.mp4?la=da&hash=4375D52B0DB30E59F7CB0C66279216CD9A441058
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Selvom Dog Dancing er en individuel sport, var sammenhold og støtte blandt de danske deltagere i centrum ved de nordiske mesterskaber, hvor Danmark sikrede sig sølv i holdkonkurrencen. For Helle Larssen var fællesskabet en oplevelse i sig selv.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Da tidligere håndboldspiller og nuværende træner i KIF Håndbold havde sidste kamp som træner for det ungarske hold, Siófok, fik han en noget særpræget afskedsgave
Kom med til en sjov og anderledes oplevelse med din hund, når der afholdes HPM Dirty Paws løb på Kolding motocrossbane den 14. april.
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kamp om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf kl. 10
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.