Forberedelserne til stort hundeløb er i fuld gang i Mariager

25-06-2024 09:18, af Anne Cecilie Sohl

Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.

Copyright Ridehesten.com
Selveste Lotte Höhrmann "in action" til K9 Biathlon for alle i Thyregod. Lotte er arrangør og idekvinde bag løbet.

Når K9 Biathlon for alle den 10. og 11. august afvikles i terrænet omkring Mariager Hallen vil knap en fjerdedel af deltagerne være fra region Nordjylland, selvom det er første gang nogensinde, at løbet afvikles på de kanter. Det glæder arrangør og idékvinden bag løbet, Lotte Höhrmann;

– Det er så dejligt, at nordjyderne er klar til at give den gas med deres hunde og vi glæder os til at se dem kaste sig ud i de mange forhindringer, som vi sætter op ude i det fantastiske terræn omkring Mariager Hallen, siger hun og tilføjer, at der især er tilmeldt mange fra Hadsund, Aalborg og Nørre Sundby.

K9 Biathlon for alle er et terrænløb, hvor hund og ejer sammen skal forcere en række forhindringer på en planlagt rute, der kan være enten ca. 3, ca. 6 eller ca. 9 kilometer lang. Om man vil gå den eller løbe er op til hund, ejer og temperament samt formen. Søndag er der desuden et børne- og familieheat, så man kan deltage flere sammen om den samme hund.

– Tanken er, at alle skal kunne være med. Ved vores sidste løb var den yngste deltager 4 år gammel og den ældste 79. Og alle havde en fest, griner Lotte Höhrmann, der fik ideen til eventet for 5 år siden og siden da, er det blevet det største af sin slags i Skandinavien. I Mariager er der således allerede nu tilmeldt deltagere fra Norge, Sverige, Finland, Tyskland og Spanien.

Fra fodbold til firbenede
I disse dage danner området ved hallens kælkebakke rammerne om storskærmsarrangementer til Danmarks fodboldkampe ved EM, men til august byttes skærmen ud med butiksstande med mulighed for at købe sportstøj, hundeudstyr og sågar en bil eller en ATV, hvis det skulle have interesse. K9 Biathlon for alle er nemlig sponsoreret af blandt andet Dacia, Craft Sportswear, Non-Stop Dogwear og Polaris ATV og de vil selvfølgelig servere gode tilbud til både publikum og løbsdeltagere.

– Jeg tør godt lov, at det bliver festligt. Foruden de mange gode boder er der sørget for en hoppeborg til børnene og masser af muligheder for at få mad og drikke samt nyde livemusik leveret af et lokalt band, siger John Skov Strandholdt, der er halinspektør i Mariager Hallen.

Lotte Höhrmann har allieret sig med den lokale K9 Runners klub fra Mariager og de vil også være at finde som frivillige på pladsen. Ligesom hele 26 af dem selvfølgelig deltager i løbet.

Fakta
Fakta

Der er lige nu rabat på billetterne - frem til den 1. juli koster en billet 495,-

Efter 1. juli stiger prisen til 549,-

Overskuddet går til lokale foreninger.

Læs også

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

K9 Biathlon for alle: (u)hyggelig hundefest på vej til Svendborg!

03-10-2025 14:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede

Hundenes kamp om København

21-09-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde

12 tips til cykelturen med hunden

05-04-2022 13:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Motion er godt. Sådan er det også for hunde, men der er stadig faldgruber, som man skal undgå. Her får du 12 tips til at cykle med din hund

SE BILLEDERNE: Dog Parkour – Den nye sport

05-09-2021 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Store Hestedag kan man stifte bekendtskab med den nye sportsgren Dog Parkour. Her kunne man komme og prøve at konkurrere i denne nye disciplin

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

K9 Biathlon for alle får ny stor sponsor

08-04-2024 08:46, af Anne Cecilie Sohl

K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

Virtuelt kæphesteløb får radiodeltagelse

03-02-2021 15:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun hundeløb, Lotte Höhrmann og Torben Lund kan arrangere. De er netop nu i gang med at arrangere landets første virtuelle kæphesteløb, og i morges kom der prominente deltagere

Prøv hoopers - Det er for alle hunde

05-09-2021 17:10, af Marie Helene Rigård Rohleder

Hoopers er en forholdsvis ny sport i hundeverdenen. Til Store Hestedag lavede Vallensbæk Agility Sport og Hoopers flere opvisninger, hvor de viste sporten frem

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg