Forberedelserne til stort hundeløb er i fuld gang i Mariager

25-06-2024 09:18, af Anne Cecilie Sohl

Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.

Copyright Ridehesten.com
Selveste Lotte Höhrmann "in action" til K9 Biathlon for alle i Thyregod. Lotte er arrangør og idekvinde bag løbet.

Når K9 Biathlon for alle den 10. og 11. august afvikles i terrænet omkring Mariager Hallen vil knap en fjerdedel af deltagerne være fra region Nordjylland, selvom det er første gang nogensinde, at løbet afvikles på de kanter. Det glæder arrangør og idékvinden bag løbet, Lotte Höhrmann;

– Det er så dejligt, at nordjyderne er klar til at give den gas med deres hunde og vi glæder os til at se dem kaste sig ud i de mange forhindringer, som vi sætter op ude i det fantastiske terræn omkring Mariager Hallen, siger hun og tilføjer, at der især er tilmeldt mange fra Hadsund, Aalborg og Nørre Sundby.

K9 Biathlon for alle er et terrænløb, hvor hund og ejer sammen skal forcere en række forhindringer på en planlagt rute, der kan være enten ca. 3, ca. 6 eller ca. 9 kilometer lang. Om man vil gå den eller løbe er op til hund, ejer og temperament samt formen. Søndag er der desuden et børne- og familieheat, så man kan deltage flere sammen om den samme hund.

– Tanken er, at alle skal kunne være med. Ved vores sidste løb var den yngste deltager 4 år gammel og den ældste 79. Og alle havde en fest, griner Lotte Höhrmann, der fik ideen til eventet for 5 år siden og siden da, er det blevet det største af sin slags i Skandinavien. I Mariager er der således allerede nu tilmeldt deltagere fra Norge, Sverige, Finland, Tyskland og Spanien.

Fra fodbold til firbenede
I disse dage danner området ved hallens kælkebakke rammerne om storskærmsarrangementer til Danmarks fodboldkampe ved EM, men til august byttes skærmen ud med butiksstande med mulighed for at købe sportstøj, hundeudstyr og sågar en bil eller en ATV, hvis det skulle have interesse. K9 Biathlon for alle er nemlig sponsoreret af blandt andet Dacia, Craft Sportswear, Non-Stop Dogwear og Polaris ATV og de vil selvfølgelig servere gode tilbud til både publikum og løbsdeltagere.

– Jeg tør godt lov, at det bliver festligt. Foruden de mange gode boder er der sørget for en hoppeborg til børnene og masser af muligheder for at få mad og drikke samt nyde livemusik leveret af et lokalt band, siger John Skov Strandholdt, der er halinspektør i Mariager Hallen.

Lotte Höhrmann har allieret sig med den lokale K9 Runners klub fra Mariager og de vil også være at finde som frivillige på pladsen. Ligesom hele 26 af dem selvfølgelig deltager i løbet.

Fakta
Fakta

Der er lige nu rabat på billetterne - frem til den 1. juli koster en billet 495,-

Efter 1. juli stiger prisen til 549,-

Overskuddet går til lokale foreninger.

Læs også

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Hundeevent i nyt partnerskab

12-11-2024 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

K9 Biathlon for alle slog alle rekorder på Sjælland

18-10-2024 10:39, af Rikke Hemmingsen

I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.

Hundenes kamp om København

21-09-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde

DKK’s nye disciplin Nose Work hitter

25-01-2017 11:21, af Kasper Larsson
Nose Work er en ny sport i Danmark, hvor hunden lærer at bruge næsen og afsøge forskellige miljøer

BLOG: Ny trend?: Skiskydning med hund?!

28-01-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport

Rekordmange tilmeldte til hundeløb i Thyregod

18-04-2024 08:00, af Anne Cecilie Sohl

Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.

Masser af hundesport på Store Hestedag

16-08-2021 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kunne du godt tænke dig at gå til en sport med din hund, men har du svært ved at vælge, så kom til Store Hestedag, hvor du kan få smagsprøver på flere forskellige sportsgrene 

USA: Hunde hjælper tilskuere ind til sport

30-01-2021 10:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Miami fik 2000 tilskuere lov til at se basketkampen mellem Miami Heats og LA Clippers. Det skyldtes to hundes særdeles gode snuder

Kom med til DM i Canicross

16-01-2025 08:20, af Cecilie Friis Amstrup

Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra HUNDEN: Sund vejrtrækning for kortsnudede hunde

03-07-2025 09:21, af Karina Green Damsgaard

Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet