Julen vil ikke være det samme uden et flot pyntet juletræ med julekugler, kræmmerhuse og funklende lys. Har du en hund i hjemmet, er der dog nogle ting, du lige bør tænke over, inden du pynter træet.
1) Julehjerter og kræmmerhuse
Fylder du dine kræmmerhuse og julehjerter med slik og chokolade, er det vigtigt, at du hænger dem så højt på træet, at hunden ikke kan nå dem. Det meste juleslik er ikke velegnet til hunde, og noget af det – især chokoladen – kan være decideret giftigt for dem.
Er hunden uden opsyn omkring træet skal du huske på, at selvom du hænger slikket højt, kan hunden sagtens lugte, at det er der. Er hunden nysgerrig, vil den måske forsøge at komme op til slikket, og i sidste ende kan den komme til at vælte træet.
2) Pas på glaskuglerne og de levende lys
Hænger glaskuglerne for lavt, kan hunden let komme til at vælte dem ned, og splintrer de på gulvet, kan den nemt skære sine poter på dem. Nogle hunde kan ligefrem forsøge at tage glaskuglerne i munden, hvilket kan være potentielt livsfarligt. Har du levende lys på træet, kan de også være til fare for hunden, hvis de sættes på de nederste grene.
3) Gavebånd skal ikke spises
Du skal også overveje, hvad du har liggende under træet. Mange hunde synes gavebånd er sjovt at lege med, men det kan være farligt for hunden, hvis den sluger det og får det ned i tarmen. Overvej derfor hvad du lægger under træet, og hvilken slags indpakning du bruger.
Så tænk dig om, når du pynter træet i år - med lidt omtanke kan julen sagtens blive hundevenlig!
Guldbassernes Juletræsfest samlede hunde og mennesker fra hele landet til en dag fyldt med leg, hygge og fællesskab.
Det er ikke kun dem på to ben, der er er glade for juletræer, julepynt og julegodter. Det er vores nysgerrige kæledyr også. Antallet af hunde og katte, der kommer alvorligt til skade, bliver forgiftede eller syge stiger til det dobbelte, når julen hænges op og sættes på bordet. Her giver Agria Dyreforsikring dig gode råd til at hjælpe din hund og kat sikkert igennem julen.
I aften er det juuuuuleaften, der er længe længe til. Vi glæder os, men vi skal huske at passe godt på hunden, når julemaden fortæres, juletræet pyntes og gaverne pakkes op
Så har vi fundet vinderne af vores sidste konkurrence denne jul. Se om du har vundet herunder
Hunde kan fødes døve eller døvheden kan komme som følge af sygdom. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hundens hørelse påvirkes
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Skovbunden bugner om efteråret med nedfaldne agern og kastanjer – men vær opmærksom når du lufter din hund, for de små frugter kan være livsfarlige for din bedste ven.
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse