Søndag den 8. december dannede Gludsted hundeskov rammen om årets mest festlige begivenhed for golden retrievere og deres ejere: Guldbassernes Juletræsfest. Arrangementet, der er organiseret af Guldbasseklubben, tiltrak både lokale og langvejsfarende deltagere, som sammen fejrede anden søndag i advent med smil, logrende haler og masser af julestemning.
En tradition fyldt med varme og fællesskab
Bag juletræsfesten står Brigitte Malou Christensen, som har været drivkraften bag Guldbasseklubbens arrangementer gennem de sidste tre år. Brigitte startede klubben efter at have savnet lignende aktiviteter i Jylland.
– Det hele begyndte, fordi jeg savnede en legekammerat til min hund Maggie, når jeg gik alene i hundeskoven. Men jeg opdagede hurtigt, at der var stor glæde ved at mødes med andre hunde og ejere, og at golden retrievere er enormt gode sammen i flok. Så jeg slog et træf op, og det dukkede folk heldigvis op til. Siden har det bare vokset, fortalte Brigitte, der i dag er ejer af tre generationer af golden retrievere.
Gæster fra nær og fjern
Hele 56 golden retrievere og er par venner var mødt op sammen med deres mennesker, og arrangementet tiltrak deltagere fra hele landet, heriblandt Lisa Baadsgaard, der havde kørt hele vejen fra Lolland.
– Vi tager herover, så ofte det overhovedet kan lade sig gøre. Det her fællesskab er noget helt særligt. Både hundene og vi mennesker får så meget ud af det, forklarede Lisa, der har deltaget omkring 12 gange sammen med sin otteårige hund, Carlo.
Mogens Andersen fra København var enig. Han har deltaget i ”guldbassetræf” hele 25 gange og fremhæver den varme og imødekommende atmosfære.
– Herovre taler folk virkelig sammen og hjælper hinanden. Det gør hele forskellen, sagde han.
Leg, udklædning og æbleskiver
Dagen bød på flere aktiviteter, der både udfordrede og underholdt de mange hunde og deres ejere. Dagen startede med en fælles gå- og løbetur igennem hundeskoven, så hundene kunne få brændt noget krudt af. Der var naturligvis tid til både at snakke og lege i det spændende terræn.
En af dagens mest iøjnefaldende deltagere var Anja Kristensen, der var klædt ud som julekone.
– Det startede sidste år som en joke, men nu er det blevet en tradition. Jeg elsker at være med og mærke den glæde, det bringer både hundene og os mennesker, fortalte hun med et smil.
Efter legen gik alle tilbage til indgangen, hvor der både blev danset om juletræ og delt julegaver ud til to- og firbenede. Traditionen tro var der æbleskiver til menneskerne, mens hundene hyggede med mere leg og godbidder.
Fællesskab hele året rundt
Selvom juletræsfesten er et af årets højdepunkter, arrangerer Guldbasseklubben træf året rundt. Fra sommerfester til Halloween-arrangementer – fælles for dem alle er ønsket om at skabe et sted, hvor golden retrievere og deres ejere kan mødes, lege og dele erfaringer.
Brigitte understregede betydningen af fællesskabet:
– Det handler ikke kun om hundene. Vi mennesker hjælper hinanden med glæder og sorger, fordi vi forstår hinanden. Det er det, der gør det hele værd.
En dag med trætte, men glade hunde
Efter et par timers leg og socialt samvær gik turen hjem for de mange deltagere. For hundene betød det afslapning og restitution efter en begivenhedsrig dag.
– Carlo ligger altid på bagsædet og småsover hele vejen hjem til Lolland, fortalte Lisa Baadsgaard og tilføjede: – Han er træt, men på den gode måde.
For arrangøren Brigitte er der heller ingen tvivl om, at det er indsatsen værd.
– Det er fantastisk at se så mange glade hunde og mennesker. Når vi kommer hjem, slapper hele flokken helt af.
Med en dag fyldt med julehygge, hundeglæde og fællesskab er Guldbassernes Juletræsfest endnu engang blevet en succes og en tradition, som mange ser frem til at fortsætte i årene, der kommer.
Se flere billeder i galleriet her under:
Da Vitus sætter sin pote i et gammelt aftryk i kirkegulvet, åbner en skjult verden sig. Gyldne stjerner, gamle sjæle og en opgave, der ikke kan vente, trækker den lille hund ind i et kapitel, hvor tiden er knap.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Sommeren er over os, og solen dukker frem af sit skjul. Hvad gør vi så med vores firbenede venner, hvis det bliver for varmt?
Frostgrader, sne og vejsalt kan skade din hunds poter, men med de rette forholdsregler kan du sikre, at din firbenede ven kommer trygt gennem vinteren.
Nogle gange kan naturen være så overvældende, at man lige har brug for at tage en lille morfar. Det har denne golden retriever helt sikkert trængt til. Billedet er taget af Sidsel Zacho
Karantæne og hjemsendelse har betydet, at flere danskere end før har anskaffet sig en ny følgesvend. Særligt mange små hunde har fundet nye hjem. Ekspert rådgiver om de små hundes særlige behov og adfærd
En skærmydsel over, om hunde skal føres i snor, endte onsdag aften i et voldeligt overfald i Høng
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.