Søndag den 8. december dannede Gludsted hundeskov rammen om årets mest festlige begivenhed for golden retrievere og deres ejere: Guldbassernes Juletræsfest. Arrangementet, der er organiseret af Guldbasseklubben, tiltrak både lokale og langvejsfarende deltagere, som sammen fejrede anden søndag i advent med smil, logrende haler og masser af julestemning.
En tradition fyldt med varme og fællesskab
Bag juletræsfesten står Brigitte Malou Christensen, som har været drivkraften bag Guldbasseklubbens arrangementer gennem de sidste tre år. Brigitte startede klubben efter at have savnet lignende aktiviteter i Jylland.
– Det hele begyndte, fordi jeg savnede en legekammerat til min hund Maggie, når jeg gik alene i hundeskoven. Men jeg opdagede hurtigt, at der var stor glæde ved at mødes med andre hunde og ejere, og at golden retrievere er enormt gode sammen i flok. Så jeg slog et træf op, og det dukkede folk heldigvis op til. Siden har det bare vokset, fortalte Brigitte, der i dag er ejer af tre generationer af golden retrievere.
Gæster fra nær og fjern
Hele 56 golden retrievere og er par venner var mødt op sammen med deres mennesker, og arrangementet tiltrak deltagere fra hele landet, heriblandt Lisa Baadsgaard, der havde kørt hele vejen fra Lolland.
– Vi tager herover, så ofte det overhovedet kan lade sig gøre. Det her fællesskab er noget helt særligt. Både hundene og vi mennesker får så meget ud af det, forklarede Lisa, der har deltaget omkring 12 gange sammen med sin otteårige hund, Carlo.
Mogens Andersen fra København var enig. Han har deltaget i ”guldbassetræf” hele 25 gange og fremhæver den varme og imødekommende atmosfære.
– Herovre taler folk virkelig sammen og hjælper hinanden. Det gør hele forskellen, sagde han.
Leg, udklædning og æbleskiver
Dagen bød på flere aktiviteter, der både udfordrede og underholdt de mange hunde og deres ejere. Dagen startede med en fælles gå- og løbetur igennem hundeskoven, så hundene kunne få brændt noget krudt af. Der var naturligvis tid til både at snakke og lege i det spændende terræn.
En af dagens mest iøjnefaldende deltagere var Anja Kristensen, der var klædt ud som julekone.
– Det startede sidste år som en joke, men nu er det blevet en tradition. Jeg elsker at være med og mærke den glæde, det bringer både hundene og os mennesker, fortalte hun med et smil.
Efter legen gik alle tilbage til indgangen, hvor der både blev danset om juletræ og delt julegaver ud til to- og firbenede. Traditionen tro var der æbleskiver til menneskerne, mens hundene hyggede med mere leg og godbidder.
Fællesskab hele året rundt
Selvom juletræsfesten er et af årets højdepunkter, arrangerer Guldbasseklubben træf året rundt. Fra sommerfester til Halloween-arrangementer – fælles for dem alle er ønsket om at skabe et sted, hvor golden retrievere og deres ejere kan mødes, lege og dele erfaringer.
Brigitte understregede betydningen af fællesskabet:
– Det handler ikke kun om hundene. Vi mennesker hjælper hinanden med glæder og sorger, fordi vi forstår hinanden. Det er det, der gør det hele værd.
En dag med trætte, men glade hunde
Efter et par timers leg og socialt samvær gik turen hjem for de mange deltagere. For hundene betød det afslapning og restitution efter en begivenhedsrig dag.
– Carlo ligger altid på bagsædet og småsover hele vejen hjem til Lolland, fortalte Lisa Baadsgaard og tilføjede: – Han er træt, men på den gode måde.
For arrangøren Brigitte er der heller ingen tvivl om, at det er indsatsen værd.
– Det er fantastisk at se så mange glade hunde og mennesker. Når vi kommer hjem, slapper hele flokken helt af.
Med en dag fyldt med julehygge, hundeglæde og fællesskab er Guldbassernes Juletræsfest endnu engang blevet en succes og en tradition, som mange ser frem til at fortsætte i årene, der kommer.
Se flere billeder i galleriet her under:
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Selvom kalenderen kun skriver marts, kan de første solstråler hurtigt forvandle din bil til en farlig varmefælde for din hund. Vi guider dig her til, hvorfor du skal være ekstra opmærksom på temperaturen, selvom det stadig føles køligt udenfor.
Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.
Man siger, at hundeejere ligner deres hunde, eller er det omvendt. Hvordan er det blandt vores læsere og deres hunde
Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm.
Her får du klummen fra vores februarnummer. Klummen er skrevet af Len Brøndum fra DKK's kreds 10
Sommeren er højsæson for efterladte dyr. Nu kan du hjælpe Dyrenes Beskyttelse med at hjælpe de mange efterladte dyr
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse