Monika købte dødssyg hund af hundesmuglere

09-03-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage sidder tre mænd i Retten i Kolding tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen. Monika Grahl er en af dem, der har købt en hvalp af mændene. Det skulle hun aldrig have gjort

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Drømmen om en hund kan desværre få mange mennesker til at skyde genvej, når markedet er presset. Det giver gunstige vilkår for hundehandlere, der ikke gider overholde loven, men heldigvis er tre af disse hundehandlere fanget og sidder i disse dage tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen.

For Monika Grahl førte drømmen om en hundehvalp til mødet med de tre tiltalte i starten af 2021. Det skriver TVsyd.

Da Monika kiggede i Den Blå Avis og på Gul og Gratis faldt hun over en annonce med otte skønne hvalpe, der alle var fine og raske, og så stod der, at hvalpene var stueopdrættet. Det var dråben, der fyldte glasset for Monika Grahl, der sammen med sin kæreste kører ned for at se på disse hvalpe af racen fransk bulldog.

Egentlig ville parret bare kigge, men de blev så positivt overraskede over stedet og de søde hvalpe, at de valgte at købe en af hvalpene med hjem for 16.000 kroner. Sælgeren havde præsenteret dem for en tæve, som han sagde var mor til hvalpene, og der var ikke nogen alarmklokker, der ringede.

Dagen efter de kom hjem med hvalpen, blev den syg. Den har flydende afføring og sover det meste af dagen.

Parret får hjælp af dyrlægen, men intet hjælper. Hunden får konstateret Giardia.

Efter en uge kører Monika, kæresten og sønnen ned til sælger for at aflevere hunden igen, da de forgæves har forsøgt at komme i kontakt med ham. Sælgeren afviser at tage hunden tilbage og smækker døren i hovedet på sine gæster.

Monika bliver kontaktet af andre hvalpekøbere, som har været ude for det samme. Familien vælger efter mange overvejelser at aflive hvalpen. Hun fortæller til TVsyd, at det er en oplevelse, hun aldrig vil glemme:

–  Da de stikker sprøjten i ham, da han skal have noget beroligende, der står der bare blod ud af begge ender. Det er ligesom om, at han punkterer. Dyrlægen sagde også, at den alligevel ikke havde overlevet 48 timer mere.

Efter at have været ude og advare mod sælgeren modtager Monikas kæreste en talebesked fra sælgeren, hvos han fortæller, at Monika er en meget syg dame, og at det er der mange, der ved.

Vi må igen igen advare alle om at købe hunde på denne måde. Det kan ligne en genvej, men genvejen er ofte skadelig for hundene.

Læs også

Se dig for i hvalpejunglen

06-02-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje

Retssag om ulovlig import og salg af hvalpe starter fredag

04-03-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen

 

7000 kr. i bøde til hundeejer

05-03-2014 13:07, af Tine Luther
En hundeejer udeblev flere gange fra retssag – er nu idømt bøde på 7000 kr. for at lade sin hund strejfe.

Dårlige forhold under WDS i Holland

15-08-2018 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en fest for hunde og ejere, endte med at blive en udfordrende oplevelse grundet pladsproblemer og dårlige forhold for hundene

Verdens første skole i livsglæde har hunde på programmet

25-01-2012 14:54, af Tine Luther
I Norge kan plejehjempersonale tage eksamen i livsglæde – og hunde er med på listen over hjælpemidler.

Hvad gør du hvis hunden får hedeslag?

24-06-2022 08:48, af Astrid Gerd Holtet

Hver sommer rammes hunde af hedeslag fordi de glemmes i biler, eller på anden måde udsættes for alt for høje temperaturer – vi ser på hvad man kan gøre, hvis uheldet er ude  

Dyreværnet meldt til politiet

01-11-2019 16:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag blev Dyreværnet politianmeldt af Fødevarestyrelsen, da værnet nægtede at aflive to serbiske hunde

5 gode råd til at få din hund ned i vægt

18-11-2017 10:14, af Sandra Lund Brudlykke og Amanda Friedel Jakobsen

Overvægt blandt hunde er et stigende problem, og opstår oftest som et resultat af et for højt energiindtag i forhold til aktivitetsniveau

Blog: Travl Cecilie klar til Fredericia

09-02-2018 16:16, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen

Hunde får også tandpine

10-05-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tandpine er et problem for mange, men det er ikke kun mennesker, som kender til den dunkende fornemmelse i mundens indre. Hunde får også ondt i tænderne, men da de ikke kan tale, må hundeejeren være ekstra opmærksom på området. Slip for dyre tandlægebesøg med seks råd til god mundhygiejne hos hunden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet