Drømmen om en hund kan desværre få mange mennesker til at skyde genvej, når markedet er presset. Det giver gunstige vilkår for hundehandlere, der ikke gider overholde loven, men heldigvis er tre af disse hundehandlere fanget og sidder i disse dage tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen.
For Monika Grahl førte drømmen om en hundehvalp til mødet med de tre tiltalte i starten af 2021. Det skriver TVsyd.
Da Monika kiggede i Den Blå Avis og på Gul og Gratis faldt hun over en annonce med otte skønne hvalpe, der alle var fine og raske, og så stod der, at hvalpene var stueopdrættet. Det var dråben, der fyldte glasset for Monika Grahl, der sammen med sin kæreste kører ned for at se på disse hvalpe af racen fransk bulldog.
Egentlig ville parret bare kigge, men de blev så positivt overraskede over stedet og de søde hvalpe, at de valgte at købe en af hvalpene med hjem for 16.000 kroner. Sælgeren havde præsenteret dem for en tæve, som han sagde var mor til hvalpene, og der var ikke nogen alarmklokker, der ringede.
Dagen efter de kom hjem med hvalpen, blev den syg. Den har flydende afføring og sover det meste af dagen.
Parret får hjælp af dyrlægen, men intet hjælper. Hunden får konstateret Giardia.
Efter en uge kører Monika, kæresten og sønnen ned til sælger for at aflevere hunden igen, da de forgæves har forsøgt at komme i kontakt med ham. Sælgeren afviser at tage hunden tilbage og smækker døren i hovedet på sine gæster.
Monika bliver kontaktet af andre hvalpekøbere, som har været ude for det samme. Familien vælger efter mange overvejelser at aflive hvalpen. Hun fortæller til TVsyd, at det er en oplevelse, hun aldrig vil glemme:
– Da de stikker sprøjten i ham, da han skal have noget beroligende, der står der bare blod ud af begge ender. Det er ligesom om, at han punkterer. Dyrlægen sagde også, at den alligevel ikke havde overlevet 48 timer mere.
Efter at have været ude og advare mod sælgeren modtager Monikas kæreste en talebesked fra sælgeren, hvos han fortæller, at Monika er en meget syg dame, og at det er der mange, der ved.
Vi må igen igen advare alle om at købe hunde på denne måde. Det kan ligne en genvej, men genvejen er ofte skadelig for hundene.
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen
Spiser din hund også hestepærer, når den er med i stalden? Hestepærer indeholder da bare græs, korn og hø, så hvorfor skulle det være farligt – men det kan faktisk være giftigt for hunde at spise hestegødning
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Studie viser, at hundes forsøg på at fange vi menneskers opmærksomhed fungerer bedre end kattens
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Mange lande sender netop nu hjælp til Tyrkiet og Syrien, som natten til i går blev ramt af kraftige jordskælv. Blandt bidragene er flere hunde
Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.